remenova
24.05.06,07:29
Viem, ze sa tato tema uz vela krat rozoberala, ale cim viac prispevkov som citala, tym vacsi chaos som v tom mala.
Podla toho co som sa docitala, viem, ze preddavkove obdobie FO na r.2005 sa zacalo 1.4.2005 a skoncilo 31.3.2006. Ja som uz ani neviem z akeho dovodu zaplatila prvy preddavok 31.3.2005 a posledny stvrty 31.12.2005. A este k tomu som si v DP za rok 2005 odpocitala preddavky vo vyske, ktoru som v roku 2005 zaplatila. Teraz mi prislo z DU, ze nemame zaplateny preddavok v lehote splatnosti. A pri tom mi na rok 2006 preddavky nevysli. Neviem, ako si to tam nahadzuje, ale ja evidujem 4 zaplatene preddavky. Nemate s tym niekto podobnu skusenost?
ANNAP
24.05.06,05:41
Skús sa ešte raz skontaktovať s DU, mne pracovníčka DU dá rozpis - saldo
a podľa toho sa dá zistiť rozdiel, možno si použila iný konšt.symbol tak je to zaradené na inej dani.
remenova
24.05.06,05:59
Ved chcem im napisat, ale neviem na co sa mam odvolat. Asi len na to, ze som zapaltila 4 preddavky. Ja som len chela vediet, ci to mam dobre, aj ked som ich zaplatila skor.
evina
24.05.06,07:16
Ved chcem im napisat, ale neviem na co sa mam odvolat. Asi len na to, ze som zapaltila 4 preddavky. Ja som len chela vediet, ci to mam dobre, aj ked som ich zaplatila skor.
Podľa zákona to nemáš dobre. Mala si zaplatiť 31.3.2006 preddavok /bez ohľadu na to, že si jeden zaplatila dopredu/ a vyžiadať si potom späť preddavok-preplatok, ktorý si zaplatila naviac. Rozoberali sme to tu
http://www.porada.sk/t23113-p3-a-zasa-preddavky.html
Džanka
24.05.06,07:21
Súhlasím s Evinou. Mala som tento prípad. Bola som sa pýtať na DU a tam mi povedali, že aj keď som zaplatila 4 x v roku 2005, aj tak musím zaplatiť ešte jeden do 31.3.2006, ináč to zaváňa sankciami. Preto som radšej zaplatila.
remenova
24.05.06,08:27
Dakujem za link. Musim im teda napisat. Dufam, ze uspejem.
evina
24.05.06,21:37
Zhodou okolností sa mi teraz dostal do ruky týždenník TREND č. 10 z marca 2006, kde daňový poradca a člen komory daňových poradcov Milan Chovan odpovedá presne na túto otázku, t.j. predčasné zaplatenie preddavkov na daň z príjmov /FO/, kde tvrdí to isté čo som uviedla vyššie a písala aj v priloženom linku. Pre väčší okruh názorov /pretože na Porade neboli všetky stanoviská súhlasné/ citujem časť z uvedeného článku:
...."Termín na zaplatenie preddavku je určený najneskorším možným dňom na jeho zaplatenie.. Ak príde k zaplateniu preddavku pred týmto dňom, je takáto platba považovaná za platbu najbližšie splatného preddavku /ak daňovník má nedoplatky, platba sa prednostne použije na úhradu daňového nedoplatku/.
To znamená, že aj keď preddavok splatný 30.6.2005 bol zaplatený už 31.3.2005 je považpvaný za zaplatenie preddavku splatného do 30.6.2005. To isté platí aj o ďalších dvoch preddavkoch.
Posledný preddavok zaplatený do 31.12.2005, pretože je zaplatený v roku 2005, je považovaný za preddavok na daň na zdaňovacie obdobie roku 2005 a započíta sa na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie. To znamená, že do daňového priznania za rok 2005 sa uvedú zaplatené preddavky vo výške všetkých štyroch zaplatených preddavkov.
Avšak uvedený postup znamená, že je potrebné vykonať ešte úhradu predavku splatného 31.3.2006, lebo štvrtý preddavok zaplatený 31.12.2005 sa použil na vyrovnanie DP za rok 2005."-koniec citácie

P.s. Ak sa nezmení zákon o DzP budeme uvedený postup aplikovať aj v rr. 2006 a 2007 I. štvrťrok.
remenova
25.05.06,06:21
Vsetko mi je jasne, len v poslednej vete je ze treba este uhradit ten piaty a to aj v pripade, ze na rok 2006 mi preddavky nevychadzaju?
evina
25.05.06,06:40
Vsetko mi je jasne, len v poslednej vete je ze treba este uhradit ten piaty a to aj v pripade, ze na rok 2006 mi preddavky nevychadzaju?
Áno, aj v tom prípade, najlepšie to vidíš v príspevkoch v uvedenom nicku:
napr.
"Ja osobne by som to zhrnula asi nasledovne:
Všetky uhradené preddavky v roku 2005 si odpočíta z daňovej povinnosti 2005.
Právne nie je zbavená povinnosti uhradiť preddavok k 31.3.2006 pokiaľ nebude mať v ruke Rozhodnutie DÚ, že tento preddavok už nemusí uhradiť..."
Ja osobne Ti doporučujem zájsť na DU, povedať, že si si vedomá, že si zaplatila 4x v predstihu preddavok, a tým považovala preddavkovú povinnosť za vysporiadanú, a preto neuhradila 5-ty preddavok v marci. Možno Ti povolia v Odvolaní na Výzvu uviesť tento dôvod i s prihliadnutím na to, že pre rok 2006 preddavkovú povinnosť nemáš... Záleží však od DÚ. Právne si bola povinná aj tento "piaty preddavok " uhradiť.