Simona Benková
23.05.15,17:01
Dobry deň.Mám problem so susedom ktorý my strpčuje život večným búchaním, hlasným sledovani televizora...Už nás aj viac krát v byte vytopil a ani raz nezaplatil...Ide o to že ten byt nieje jeho, patrí to jeho staršiemu bratovy ktorý tu nablízsko byva, a ked máme dajaký problem riešime to s nim...Podla mňa je nesvojprávny, nakoľko jeho brat mu vypína vodu..Riesenie je vždy problemove lebo je to človek ktorý si tvrdí svoju verziu, je neochotný a na všetko má odpoved...Sused nad nami nemá nove jadro, všetko v povodnom stave, hrdzavé, záchod ked splachuje mu tečie...Chodí po kontajneroch, je nepracujúci čo aspon viem od druhých susedov. Ja už neviem čo mám robit, správca o nom vie ale akosi sa to nerieši,ma toho veľa asi sám nevie ako to má riešit :/ ...My máme všetko v byte prerobene okrem kúpelky, ktorú tak rád vytápa.. Viete mi niečo poradiť, alebo na koho sa mám obraťit???? Človek kludne leží a zrazu taká šupa že mi až srdce zovre v krku. Má niekto z vás s týmto podobným skúsenosti?? Ďakujem za všetky rady... Simona
dmc
23.05.15,15:22
Odporucam si dat poistit byt - ako stavbu - tak aj domacnost a akekolvek vytopenie alebo ine poskodenie riesit cez poistovnu.

..ine riesenie tu (legalne) nevidim.
Terezia13
23.05.15,15:57
Susedské spory môžu trvať roky
Zora Handzová | 21.09.2010 16:35

Máte hlučného či neporiadneho suseda? Situácií, z ktorých môžu susedské spory vzniknúť, je mnoho. Do riešenia napätej situácie môže zasiahnuť správca domu, obec alebo polícia či súd. V akých prípadoch môže zasiahnuť obec a aké kompetencie má samospráva?

Sused, susedia, rozhovor
Hroziacim súdnym sporom medzi susedmi, ktoré sa vlečú roky, môže zabrániť pokus o vzájomnú dohodu mimo súdu s pomocou mediátora.
Autor: SHUTTERSTOCK

„Obec môže v záujme odstraňovania neprimeraného zásahu do práv a právom chránených záujmov iných osôb využiť kompetencie, ktoré má napríklad v zmysle zákona o priestupkoch. Nie vždy sa však takýmto postupom vyrieši spor, ktorý viedol k porušeniu práv suseda,“

Radšej dohoda ako súd

V praxi sa susedské spory riešia ťažko najmä preto, lebo sa do konfl iktu dostávajú práva dvoch či viacerých ľudí. „Kompetencie konkrétnych orgánov verejnej správy závisia od spôsobu zásahu do zákonných práv inej osoby. Pri uplatňovaní sankcií za zásah do práv iných je v niektorých prípadoch problém s ich vykonateľnosťou. Sankcie, ktoré môže udeliť obec, sú väčšinou formou finančnej pokuty a ich vymáhateľnosť je často nemožná.

V bytovom dome je prvý, komu sa nespokojný vlastník sťažuje, správca. Jeho kompetencie sú však obmedzené, čo spravidla môže urobiť je, že si s neprispôsobivým susedom pohovorí.

Správca domu nemá kompetencie

„Správca nemá možnosti, ktorými by mohol zasahovať do tzv. susedských sporov,“ hovorí Jaroslav Kováč zo Zväzu bytových družstiev. „Na ich riešenie, okrem možnosti podania návrhu na súd, je príslušný súd v rámci občianskoprávneho konania, ako aj príslušný mestský úrad v rámci priestupkového konania.“ V niektorých prípadoch možno postupovať podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru, podľa tohto zákona, svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov tak, že obmedzuje alebo znemožňuje ich práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Kam sa obrátiť
„Obyvateľov bytoviek najčastejšie trápi rušenie nočného pokoja, chov domácich zvierat, vytápanie,“ hovorí Otília Leskovská, viceprezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov.

„Ak dochádza k obmedzovaniu výkonu vlastníckych práv rušením nočného pokoja, možno zavolať políciu a žiadať potvrdenie o výjazde,“ vraví.

V prípade, že k náprave nedôjde, môže sa poškodený vlastník obrátiť na príslušný obecný úrad. Na základe podania sa bude oddelenie priestupkom zaoberať a prípadne uloží aj pokutu. Pokutu za porušenie zákona o priestupkoch môže udeliť aj polícia. Jej výška sa pohybuje od 33 do 165 eur.

Vlastník nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami.

Najmä v týchto prípadoch je potrebné vždy objektívne posúdiť intenzitu zásahu, teda to, či konkrétny zásah prekračuje mieru primeranú pomerom.

ZDROJ: PORTAL. GOV. SK, UPRAVENÉ A DOPLNENÉ

Kde sa možno domáhať ochrany v susedských sporoch

Na súde
ak vlastník nad mieru obťažuje suseda alebo vážne ohrozuje výkon jeho práv, môže sa ohrozovaný sused domáhať súdnej ochrany
môže na súd podať žalobu, v ktorej presne opíše konkrétne konanie vlastníka, pred ktorým žiada ochranu, a navrhnúť, aby mu súd uložil povinnosť zdržať sa určitých neoprávnených zásahov
ak by ani na základe právoplatného rozsudku s rušivými zásahmi neprestal, je možné vymáhať splnenie povinnosti exekúciou
ak existuje vážne nebezpečenstvo vzniku škody, má ohrozený tiež právo domáhať sa, aby súd uložil povinnosť vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody

V obci
obec poskytuje ochranu pred zrejmým zásahom do pokojného stavu, môže predbežne takýto zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predchádzajúci stav

Na polícii
ak sa sused dopustí priestupku napríklad porušením nočného pokoja alebo úmyselným narušením občianskeho spolunažívania rôznymi „schválnosťami“ alebo iným hrubým správaním

ZDROJ: PORTAL. GOV. SK
Simona Benková
23.05.15,16:23
máme poistený byt do plnej trhovej hodnoty.... a ja nechcem čakať pokial sa niečo stane.... :/
dmc
23.05.15,16:28
Pokial sa nieco nestane tak v dnestnej realite Vam nepomoze nikto.
Simona Benková
23.05.15,17:00
:/ je to tažke veru ale tak zasa aby sa stalo niečo najhoršie tiež človek nemoze čakat....
Peggynka
23.05.15,17:19
Treba upozorniť majiteľa bytu,že pokiaľ nezjedná nápravu,môže sa udiať toto:
Pokiaľ ide o vlastníka bytu, môže súd na návrh spoločenstva vlastníkov alebo niektorého vlastníka bytu nariadiť predaj bytu „neprispôsobivého“ suseda. Ale na to, aby súd rozhodol o takom závažnom zásahu do jeho vlastníckeho práva, by muselo byť susedovi preukázané, že napríklad svojím konaním
- zasahoval do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov,
- obmedzoval alebo znemožňoval výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzoval byt alebo spoločné časti bytového domu (napr. výťah, chodby, spoločné priestory v pivnici),
- sústavne narušoval pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov,
- ohrozoval ich bezpečnosť,
- porušoval dobré mravy v dome.
http://www.reality.sk/clanok/novinky/hluk-od-susedov
Simona Benková
23.05.15,17:30
ďakujem velmi pekne, toto aj docela pomohlo a niečo aj objasnilo...dakujem ešte raz :)