alušik
24.05.06,09:37
Chcem sa len uistiť, či to počítam dobre... Mám zamestnanca, ktorý bol v mesiaci apríl PN. PN začala už v marci, takže je to pokračujúca nemoc - nemá v apríli žiadne dni, kedy by poberal náhradu príjmu. Na PN je do 7.4., čo je piatok. Dňa 9.4. mu skončí pracovný pomer dohodou, t.j. nedeľa. Vychádza mi, že mu mám preplatiť ešte 2 dni dovolenky, čo mi robí 867 Sk. Odvody do zdravotky a sociálky mu z vypočítam všetky z tejto sumy, je tak? Keby toho 7.4. zároveň so skončením PN, skončil aj pracovný pomer, stiahla by som mu len odvody do zdravotnej poisťovne, je to tak?
fipina
24.05.06,10:42
Ak má nárok na dovolenku (nevyčerpaná dovolenka), znamená to, že má náhradu, čo je vlastne hrubá mzda a z nej počítaš všetky odvody (ZP, SP - NP, IP, SP, PvN). Keby nemal nárok na dovolenku, nebola by hrubá mzda ani odvody.
Fila
24.05.06,10:45
Prečo len do ZP ? Treba odviesť odvody z preplatenej dovolenky aj do Soc. poisťovne i keby mu skončil prac. pomer 7.4.
alušik
24.05.06,11:27
Joooj, dievčatá, ste milé, ale neviem, či ste ma pochopili. Keď je PN, tak je to predsa obdobie, počas ktorého nie je povinnosť platiť odvody v Sociálnej poisťovni... Je teda diskutabilné, či keď má príjem počas obdobia, kedy je PN, či má z tohto príjmu zaplatiť alebo nie... V tom ja vidím menší problémik. Na jednej strane je príjem a na strane druhej je ten príjem v období, kedy by nemal povinnosť platiť odvody. Tak meditujem, čo je správne...;)
Takto sa zdá, že keď 8.-9.4. vychádza na víkend - kedy mu plat "nebeží", je to už vlastne doba, kedy by mal platiť poistné zamestnanec aj zamestnávateľ a nie štát, tak mi tú preplatenú dovolenku chápe v zmysle, že bola vyplatená vlastne už za obdobie, kedy nebol PN.:o Len či je to OK...
kika571
24.05.06,11:35
Myslím si Alúšik, že by nemal platiť poistné ani do SP ani do ZP . Zákon 461/2003 §140 ods. 2 a ZP ešte pozriem.
kika571
24.05.06,11:43
Musím sa opraviť. Do ZP by mal platiť poistné. V zákone je uvedené. že neplatí len po ukončení pracovného pomeru.
alušik
24.05.06,11:45
Zdravotné poistenie nespochybňujem... Sociálne si myslím, že tiež zaplatí, pretože zamestnancom bol dlhšie, ako bola PN. Keby to tak nebolo, tak by som povedala, že sociálku neplatí.
domi2
24.05.06,11:47
Ja si myslím, že odvody nemá platiť ani on ani zamestnávateľ, lebo v dobe vyplácia PN je poistencom štátu.Aj keby napr.dostal pdmenu v období PN tak neplatí taktiež odvody a myslím, že toto je obdobný prípad.
alušik
24.05.06,11:49
No ja si myslím, že by bolo asi najideálnejšie nechať to preplatenie teraz tak a preplatiť to možno v ďalšom mesiaci, kedy už nebude zamestnancom firmy, vtedy s istotou viem, že sa neplatí poistné.
domi2
24.05.06,11:56
alušik
kolegyna mzdarka mala obdobný prípad a pred časom sme diskutovali o odvodoch a taktiež neplatila.Mala teraz kontrolu zo soc.poisťovne a blo to ok