Michael0
24.05.15,16:07
Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu ohladom zdanenia prijmu z nehnutelnosti. Rad by som postavil dom, nasledne ho predal dufajuc ze zarobim aspon nieco aby som si mohol postavit svoj dom pokial mozno s co najmensim uverom. Co chcem uvediem na priklade.
Pozemok vlastnim viac ako 5 rokov, chcem postavit dom co najviac svojpomocne, material mozem mat cez "znameho znameho" stavebnu firmu a teda zlavu v stavebninach 30% (pocitam ze blocky nebudu na moje meno a znamy znameho nebude ochotny mi spravit fakturu). Z toho vsetkeho mi vychadza, ze ak budem predavat dom, budem platit nezmyselne vysoku dan.

Hypoteticky priklad: Pozemok som kupil za 40t., dom postavim za realne naklady 120t vratane mojej prace, znamych a majstrov (blocky budem mat povedzme k 20t) a nakoniec to predam za 200t. Teda realny zisk 200-40-120=40t.
Ak by som to mal zdanit, tak 200-40-20=140*25%=35t je dan. (25% lebo presiahnem 176,8 nasobok zivotneho minima).
To mi vychadza, ze ked zaplatim dan, tak realne mozem zarobit 40t-35t 5tisic. Pride mi to pritiahnute za vlasy. Ak by som mal platit dan z tych 40tisic tak budiz, ale toto.

Viete o nejakej moznosti, ako by som sa tak vysokej dani vedel vyhnut a platit povedzme "realnu" dan 25% zo zisku? ...okrem pockania 5 rokov od kolaudacie ci dokladovania nakladov fiktivnymi fakturami/blokmi?
Samozrejme este si mozem najat firmu, ktora mi to postavi na fakturu, ale tam zaplatim 160t a nebudem mat moznost vlozit svoju pridanu hodnotu a nic nezarobim.

Prosim, nepiste mi ze sa snazim podvadzat! Dan som ochotny zaplatit, ale z realneho zisku!!

Dakujem za rady.
Katy a R
24.05.15,14:19
neviem, akú radu vlastne potrebuješ?
V daňovom priznaní uvedieš svoj príjem (predaj nehnuteľnosti) a všetky svoje výdavky (samozrejme, ktoré budeš aj vedieť doložiť v prípade kontroly) . daň zaplatíš z toho rozdielu (čiastkový VZ). a samozrejme, netreba zabudnúť aj na zdravotné poistenie
Michael0
24.05.15,20:18
Keby som o nejakom rieseni vedel, nenapisal by som to tu. Potrebujem radu, ktora mi pomoze vyriesit problem aby som z realneho zisku po zaplateni dane a teda este aj ZP nepadol do realnej straty.