Mik148
24.05.15,20:33
Hladal som na internete, ale nenasiel som ziadnu pravnu normu, ktora by bola platna. Ake su podmienky pri drzani psa, ktory je charakterizovany ako bojove plemeno? Musim byt oploteny? Ake su povinnosti voci spoluobcanom alebo obci? Dakujem za kazde usmernenie.
draik
24.05.15,18:55
Platí všeobecný zákon 282/2002 Z.z.
Terezia13
24.05.15,18:59
zákon 282/2010 je noelizácia zákona 102/2010 a tu nájdeš aj nejaké odpovede, prikladám
http://www.psickar.sk/clanok-ine/novelizacia-zakona-2822010-z-z-o-podmienkach-drzania-psov
willma
24.05.15,19:26
Rasy psov podľa štandartu FCI

1. Salašné a pastierske psy 2. Pinče, bradáče, dogy
3. Teriéry 4. Jazvečíky
5. Špice a pôvodné plemená 6. Duriče a farbiare
7. Stavače 8. Retrívre, sliediče a vodné psy
9. Spoločenské a sprievodné psy 10. Chrty

vidíš tu niekde bojové plemeno?
Mik148
24.05.15,20:19
Moja otázka skôr smerovala, či neexistujú nejaké obmedzenia, keby som chcel chovať napríklad pitbulla alebo rotwajlera. Štandardy FCI nie sú právnou normou štátu. To je len triedenie psov podľa druhov a plemien.
arizona
24.05.15,21:04
Neexistuje skupina " bojove plemena" !!!!! Takze ziadne podmienky a prikazy na chov nenajdes.

Ale existuje skupina " nebezpecne psy" ( tu definiciu vygooglis). Pod pojmom nebezpecne psy su u nas evidovene psy,ktore bezdoovodne niekoho napadli, tie maju urcite obmedzenia,napr.povinny nahubok na verejnom priestranstve a ptd.

Ziaden pes sa nenarodi ako bojovy. Len taky,co ma smolu na tupeho majitela,sa moze zmenit na nebezpecneho. A je jedno,akej rasy je...
V minulosti boli niektore silnejsie plemena cvicene na boje. Ale boli to vzdy boje pes proti psovi,nie pes voci cloveku. Ani tzv. "bojove plemena" nemaju dovod,ci geny na to,aby napadli len tak, bezdovodne cloveka.

Davnejsie jeden navrh od ministra Jahnatka sposobil velku diskusiu na temu rozdelenia psov na rozne "diskriminujuce skupiny". Nakolko bol ten navrh neodborne spracovany,protiustavny a bezdoovodne diskriminujuci, tak bol stiahnuty.
Nastastie, zdravy rozum zvitazil!

Viac tu http://www.jedenmeter.sk/
arizona
25.05.15,06:36
Terezka,v tom linku sa pise o navrhu na upravu zakona o drzani psov,ale ten navrh NEPRESIE a BOL STIAHNUTY , lebo bol protizakonny a diskriminujuci . http://www.jedenmeter.sk/stiahnute.jpg
Viac : http://www.jedenmeter.sk/.
arizona
25.05.15,06:37
Nie,neexistuju ziadne obmedzenia. Obmedzenia existuju iba pre "nebezpecne psy",ako som pisala v prispevku vyssie
Kabaka123
25.05.15,07:18
Terezia13
25.05.15,08:12
bojové plemená začali byť riešené preto, že v poslednej dobe dochádza k častým útokom psov na ľudí, útoky bývajú často tragické, nielen s trvalými následkami ale aj usmrtením, preto bola navrhnutá novela zákona o bojových plemenách, ale žiaľ novela neprešla
preto som uviedla ten článok, kde bolo vysvetľované dianie okolo novely
arizona
25.05.15,12:13
Terezka, tych utokov psov na ludi bolo vzdy dost,dokonca si myslim, ze prv ich bolo ovela viac,ako teraz,lebo psi prv ovela viac behavali volne po uliciach. Ibaze bulvarne media z toho teraz robia velke halo,len preto,aby mali o com pisat. A boli to najma media, ktore zacali pouzivat spojenie bojove psy. Poslednych 15 rokov som sa dost venovala teme tzv.bojovych psov. Hneva ma, ze nech akykolvek druh psa pohryzne dieta,ci dospeleho, ak je to v spravach,tak vzdy ma moderator za sebou obrazok pittbula. Samozrejme, vzdy s krvavou tlamou,aby obrazok vypadal strasidelne,aby ludi zaujal...Vsimla si si to niekedy? Ludia zachvilu zabudnu o com to moderator vlastne hovoril,mozno ani nevnimali aky pes to narobil galibu,ale obrazok pittbula zostane vryti do pamati. A takto vlastne vznikaju tie predsudky voci pitbulom, ci inym vacsim plemenam. Vies o tom, ze napr v celej Amerike je pitbull najrozsirenejsim plemenom domacich milacikov? A v Nemecku napr. nemecky ovciak? Ale u nas sa tieto plemena z neznalosti nazivaju bojove a nejaky hlupak "od stola" ich chcel zaskatulkovat ako zabijakov a zakazovat chovat? Akym pravom?
willma
25.05.15,14:22
ma novinári naseremetkujú a vycvičím svorku čiváv - ale to už nebude taký bombastický titulok - Bojové psy- čivavy na smrť dohrýzli zlodeja!!!
Terezia13
25.05.15,17:22
toto je úžasné!!!!!!!!!!!!! si to predstavujem - jedna drží za gate, druhá drzo "útočí" spredu willy potešila si ma!!!!!!!!!! neviem, ako ťa za ten komentár pochváliť!!!
arizona
25.05.15,23:13
Wilmus, verila by si tomu,ze civavy su v rebrickoch pohryznutia a napadnutia cloveka na poprednych miestach? Chudaci pitbuly su az moooc daleko na konci statistickych tabuliek :-p
Llívia
26.05.15,05:57
Willma, už máš prerátané, koľko čiváv musíš vycvičiť, aby na smrť dohrýzli človeka? Prosím si prepočet na 80 kg zlodeja mužského pohlavia :D
willma
26.05.15,05:57
verila, malé plemená sú cholerické - majú komplex z toho že sú malinké - mala som možnosť porovnávať :D stafford - čivava - obe chované v jednej domácnosti. Veľký pes si je vedomý svojej veľkosti a prevahy a ako stále tvrdím, všetko je o výchove :) A prerátané ešte nemám, asi sa tým začnem vážne zaoberať :D - alebo si dám poradiť od novinárov - tí by s tým boli hotoví raz dva - ale z druhej strany nič nie je nemožné - svorka psov je svorka psov - a je jedno akého vzrastu. Aj taká piraňa keď je sama tak je relatívne neškodná, ale v húfe...
Llívia
26.05.15,05:58
Arizona, ja ti verím. Rozdiel je vo "výsledku" napadnutia. Ešte som nepočula, že by čivavy dohrýzli na smrť človeka. A ešte chvíľu počuť nebudem, Willma ich zatiaľ nezačala cvičiť :D
alaya1
26.05.15,06:10
Willma, arizona, - ja uz som nieco pri kynologii preskakala a naozaj som sa ani na Slovensku, ani v zahranici nestretla s tym , zeby civavy dohryzli na smrt cloveka.
Uz len z fyziologickych predispozicii si to neviem ani predstavit. Viem, ze mate radi tie plemena, ktore sa tu v otazke spominaju, ale v kazdom plemeni sa najde jedinec s utocnymi prejavmi.- Hlavne u jedincov, kde nie je znama geneza linie, moze ist o rozmnozovanie na prave takychto jedincoch, ktori povahove nie su vhodni na chov. Ale zovseobecnovat, ze male plemena su zle a velke dobre, to je trocha "laicky" pohlad na vec.
Kabaka123
27.05.15,06:32
... asi si celkom nepochopila podstatu diskusie.... toto je presný opak toho čo píšeš - ide o princíp...
bettylou
30.08.15,12:40
V minulosti boli niektore silnejsie plemena cvicene na boje. Ale boli to vzdy boje pes proti psovi,nie pes voci cloveku.

Áno broňa, :D ani vojsko ani polícia "necvičia psíkov proti človeku" to čo si si šľahla? dobrý matroš
kopretinka
30.08.15,13:12
a ty si si čo šľahla,keď vyťahuješ a komentuješ od veci staré otázky
bettylou
30.08.15,13:15
nič, pozerám v archíve, ale to na fakte nič nemení, že psi sú aj boli cvičené aj proti človeku.
arizona
30.08.15,16:57
@ bettylou : asi si si ty nieco slahla, kedze si vobec nepochopila,co citas...ja som pisala o davej historii psich zapasov,nie o tom, co robi policia,ci vojsko. A poznam par psovodov od Policie, ti ucia psov pachatela zastavit a nasledne zostat pri nich stat,pokym nepride "vodca", nikdy nie zranit,ci zabit. Zniz si davku a potom pogoogli,budes mudrejsia .-)
Dav
31.08.15,04:49
nooo, rotwajler robí vnukom pestúnku, a je to neškodný poslušný plyšový macík...takže je to o výchove psa
bettylou
31.08.15,05:53
nešľahla, aj tak tvrdím svoje, hoc i ty máš pravdu