nattali
25.05.15,08:12
Dobrý deň, v minulom roku som mala v prenájme priestory, za ktoré som mesačne platila istú sumu ako preddavok za teplo... majitel mi povedal, že v marci tohto roku príde výmer za ten rok minulý... priestory som mala len cca pol roka, aj to v "teplých" mesiacoch... chcem sa opýtať, či ak vznikne preplatok, sa to vracia, či preratáva na ďalšie obdobie a ostáva to majiteľovi? ... neviem, či mám majiteľa kontaktovať... nemám s tým skúsenosti... dakujem
dmc
25.05.15,06:15
Precitaj si zmluvu o najme ktoru si podpisala. Kvalitna zmluva by mala obsahovat odpovede na Vsetky tvoje otazky.
ivka70
25.05.15,06:18
Ak vznikne preplatok, majitelovi sa to vrati.
Ak vznikne nedoplatok, majitel ho musi uhradit.
To, ci ste vy mali vysporiadanie dohodnute v zmluve alebo si mala fixne naklady na prenajom bez dalsieho vyrovnavania, to uz je vasou zmluvou.
nattali
25.05.15,06:33
dakujem
nattali
25.05.15,06:34
ďakujem
sito
25.05.15,18:30
Teplo sa delí na dve zložky 1. základná. 2. spotrebná. Ak sa jedná o teplo dodávané z centrálneho zdroja, kotolne.

Vlastník priestorov by mal dostať ročné vyúčtovanie, to by mal rozpočítať medzi nájomníkov a vyúčtovať voči ich zálohám za mesiace v ktorých mu nájomníci zálohy uhradili.

Základnú podľa tohto.

Pomerné množstvá z celoročného dodaného tepla podľa mesiacov

Vykurovanie

január 19 %
február 16 %
marec 15 %
apríl 9 %
máj 1 %
jún 0 %
júl 0 %
august 0 %
september 1 %
október 8 %
november 14 %
december 17 %

Príklad: Ak si mala priestory prenajaté v mesiacoch máj, jún, júl, august, september a za mesiac si platila 20 € zálohu, vlastne by ti mal vrátiť skoro celú zálohu. Náklady za ostatné mesiace by ti nemal rozrátavať. Ty si v tých mesiacoch tú službu nevyužívala.

Vypočítaný preplatok za službu TEPLO v mesiacoch kedy si mala priestory prenajaté by mal byť tvoj, nedoplatok tiež.

A možno je to inak? Viac informácii nemáš?
sito
27.05.15,14:56
Za istých okolnosti sa to dá tak povedať ako píšeš.

A nájomca nie je nájomník, že? Či?
lacotinka
27.05.15,22:55
nájomca
nájomník
podnájomník
nadnájomník
///
nájom
nad nájom
podnájom
prenájom

hotový guláš
Radka08
07.06.15,10:15
Dobrý deň. Čítala som aj nejaké Vaše staršie príspevky - vidím, že asi ste "z fachu", tak by som Vás chcela poprosiť o radu, resp. odobrenie. Prenajali sme byt. Nový nájomník tam býval od januára do júna. Potom sa odsťahoval. Ako máme správne vypočítať vyúčtovanie za teplo? Ja som totiž počítala podľa toho, koľko bolo namerané v čase, keď sme tam boli my a keď tam bol on (hodnoty meračov sme mali riadne odpísané, tak bolo jasné, kto koľko tepla minul) ale podľa toho, čo uvádzate vyššie, by mal on znášať 60% nákladov a my len 40%. Mám to teda rozpočítať podľa tých percent? Čítala som aj vyhlášku 630/2005, tam som sa však ohľadom toho dočítala, len že sa dodané teplo delí na spotrebnú a základnú zložku, ale nie ako máme rozpočítať.ň

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
sito
07.06.15,14:35
Nie som z fachu, ale názor, svoj Vám môžem povedať. Len potrebujem jednú informáciu, presný dátum od ktorého mal nájomník byt v nájme a kedy skončil nájom, teda aj rok.
Radka08
07.06.15,15:43
Nájomník 1.1.2014-9.6.2014
My 10.6.2014-31.12.2014
Ročné zúčtovanie spracované za rok 2014 ( 1.1.2014-31.12.2014)
sito
08.06.15,20:35
No Radka, už mám v tom jasnejšie. Takže na konci roku 2014 ste si splnili všetky povinnosti vyplývajúce z užívania bytu v bytovom dome, že? Umožnili odpis spoločných meracích zariadení vo vašom byte, nahlásili počet osobomesiacov za jednotlivé mesiace.

Správa domu vám za základe dohody spoluvlastníkov vypracovala ročné vyúčtovanie, ktoré sa týka vášho bytu v dome. Nájomný vzťah je vec, ktorá sa správy až tak netýka, je to Vaša osobná vec, dohoda s nájomníkom ako si rozpočítate medzi sebou naúčtované náklady v ročnom vyúčtovaní.

Samozrejme sú veci, ktoré je možné rozpočítať podľa počtu mesiacov, m2, m3, osobomesiacov, atď.

Torška zložitejšie sa zdá byť rozpočítanie nákladov za teplo, ale nie, nie je to až také zlé, dá sa aj to objektívne, objektívnejšie.

Nie, zle si pochopila, že on 60 a vy 40 % nákladov za teplo vo vašom byte.

To už lepšie vypadá ten spôsob len podľa meračov, ale ten nemusí byť v tom uvedenom pomere. Teoreticky to môže byť aj naopak, že?

Ako som spomínal, sú dve položka nákladov, základná a spotrebná.

Ak poskytneš požadované informácie, môžem Ti to rozpočítať. Mala by si ich mať na ročnom vyúčtovaní
1. Náklady domu
2. m2 domu
3. Pomer určenia základnej a spotrebnej zložky
4. náklady v byte
5. Plocha bytu v m2 na ktorú sú napočítané náklady
6. Počet jednotiek na rozpočítanie nákladov v byte.
7. Počet jednotiek ku koncu mája v byte
8. Počet jednotiek od mája ku koncu roka.
9. Dobre by bolo, ak by boli náklady domu za vykurovanie do konca mája. Ak nie sú, tak potom podľa spomenutej vyhlášky by sa rozpočítalo.

Môžeš poslať súkromnou správou, uvidíš len Ty.
Radka08
09.06.15,05:21
Ahoj, ďakujem veľmi pekne, že si sa tak snažil. No ten nájomník zhodou okolností má rodinného príslušníka, ktorý kedysi pracoval v bytovom podniku, tak nám to rozpočítal on a tiež použil ten rozpočet 60:40
ALE, ja som to počítala podľa nameraných hodnôt a potom som si zavolala do tej spoločnosti, od ktorej bolo teplo odobraté a pán mi povedal, že pokiaľ sú hodnoty odpísané z meračov aj v čase, keď sme sa v byte vymenili, nie je o čom. Má sa to robiť podľa nameraných hodnôt.
Ak by sme ich neodpísali, vtedy by sa použil ten pomer.

Tak teraz už len aby nájomník s tým súhlasil, lebo z jeho strany idú také argumenty, že v jednej izbe ani nekúril a on nemohol určite toľko napáliť a bla bla bla... s ľuďmi ťažko. Ale že platil zálohy na kúrenie presne o polovicu menšie ako my, to akosi pozabúda...

Tak ešte raz ďakujem, možno máš ďalšiu info do budúcnosti ;)

Všetko dobré
sito
09.06.15,14:52
Radka, asi takto, ak byt mal úhradu 1000 € s toho Základná zložka je 600 €. Z tých 600 € by on mal uhradiť 60 %, ak nie sú známe skutočné náklady domu k 31.5. Teda 360 €. Vy 240 €. Zbytok 400 € podľa jednotiek k rozpočííaniu nákladov. Ak on teda nekúril a má len 40 % podielu na jednotkách. Mal by uhradiť zo 400 € len 160 €. Zbytok, teda 240 € Vy. Spolu 1 000 €.
On 360 + 160 = 520 € = 52 %
Vy 240 + 240 = 480 € = 48 %

Ak mu ten rodinný príslušník napočítal 60 %tak ho o 80 € okradol, alebo ich pripočítal v rozpočítaní vo váš prospech.

Ak by to bolo podľa toho pána z tej spoločnosti, tak by mal uhradiť len 400 €. V tom prípade je tých 80 € vo váš neprospech.

Je to príklad! Realita je realita, ty ju poznáš,máš v ročnom vyúčtovaní, ja nie.

Maj sa dobre, aj na porade ...