kathy2222
25.05.15,11:51
Predaná nehnuteľnosť je 15 ročná ale spoločnosť ju vlastnila len 4 roky a teraz ju predáva bez DPH a to z dôvodu aby sa kupca nezaťažovala ešte DPH-čkou pokiaľ by sa vrátila. Je to v poriadku aj keď ju nevlastnila viac ako 5 rokov??
juzek691
25.05.15,10:14
prenosť daň.povinnosti a vy vyfakturujete bez DPH a on si to samozdani
Chrusťa
25.05.15,10:55
pozri si §38 zákona o DPH dodanie a nájom nehnuteľnosti.
ak sa rozhodnete danú nehnuteľnosť zdaniť nezabudnite na faktúrke napísať "reverse charge" al. prenos daň. povinnosti viď §69 ods.12 tzv. tuzemské samozdanenie.
avšak ak sa rozhodnete uplatniť status oslobodenia od dane a danú nehnuteľnosť oslobodíte od DPH nezabudnúť potom na §54 uprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
kathy2222
25.05.15,10:56
Nevadí, že sme boli vlastníkom menej ako 5 rokov? Mali sme tam sídlo firmy...bola to staršia budova...
juzek691
25.05.15,11:00
ved pri prenose nepredavate bez DPH, ale DPH zaplati kupujuci a hned si aj pyta DPH - tak ako zo zahranicia
marjankaj
25.05.15,11:19
ved pri prenose nepredavate bez DPH, ale DPH zaplati kupujuci a hned si aj pyta DPH - tak ako zo zahranicia

To fakt?
kathy2222
25.05.15,11:41
Ano pri pedaji by DPH platil kupujúci ale jednoduchšie by bolo aj preneho kupit bez DPH pretoze kym sa mu DPH vrati prejdu aj tri mesiace...
marjankaj
25.05.15,11:46
Teda ak sa rozhodnem zdaniť podľa §38/1, vystavím faktúru s DPH a odberateľ mi ju uhradí. Odbrateľ je podľa §69/12c však povinný zaplatiť daň aj správcovi dane.
marjankaj
25.05.15,11:50
Ak by som to nezdaňoval(lebo je to oslobodené podľa §38/1), tak by odberateľ nebol povinný platiť daň správcovi dane podľa §69/12c?
kathy2222
25.05.15,11:51
Ale môžem to urobiť len Kúpnou predajnou zmluvou a to bez DPH? Aj napriek tomu, že spoločnosť vlastnila nehnuteľnosť len 4 roky? Ďakujem
marjankaj
25.05.15,11:52
Veď je tam písané od prvej kolaudácie a nie od kedy ju vlastníš.
kathy2222
25.05.15,12:03
Len som si to ešte chcela overiť či som to dobre pochopila ...čiže to môže ísť aj bez DPH...Ďakujem
Chrusťa
25.05.15,12:14
Prenos povinnosti platiť daň na kupujúceho

Dodanie nehnuteľnosti, u ktorej uplynulo viac ako 5 rokov od prvej kolaudácie, príp. začatia prvého užívania stavby, môže platiteľ dane podľa § 38 ods. 1 zákona o DPH zdaniť. Ak sa platiteľ dane, predávajúci rozhodne dodanie takejto nehnuteľnosti zdaniť a kupujúci:
- je platiteľom dane, je pri kúpe nehnuteľnosti, ktorú sa predávajúci rozhodol zdaniť, osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 12 písm. c) zákona o DPH (prenos povinnosti platiť daň na kupujúceho). Predávajúci vyhotoví faktúrku bez DPH a uvedie poznámku prenos daňovej povinnosti na kupujúceho
- nie je platiteľom dane (podnikateľ - neplatiteľ dane, nepodnikateľ – občan, štátny orgán) osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH predávajúci, platiteľ dane.
Chrusťa
25.05.15,12:19
treba si to však zvážiť, aký status využijete, lebo netreba zabúdať potom na §54 a 54a kedy budete musieť robiť úpravu odpočítania dane ak ste si na danú nehnuteľnosť v čase kedy ste ju vlastnili vy uplatňovali odpočet. treba dobre zvážiť či budete zdaňovať al. oslobodíte dodanie
marjankaj
25.05.15,17:14
Načo riešiš neplatiteľa dane?
Radšej vysvetli, čo znamená ak sa predávajúci(platiteľ) ROZHODNE zdňovať podľa §38/1. Ja som si doteraz myslel, že k predajnej cene uplatní 20% dph. A kupujúci(platiteľ) mu to zaplatí aj s dph. A kupujúci(platiteľ) by DPH mal podľa §69/12c ešte raz odviesť správcovi dane?
marjankaj
25.05.15,17:16
A ak sa predávajúci NEROZHODNE, tak predá bez DPH a ani kupujúci potom nemusí DPH odviesť správcovi dane. Alebo som niečo prehliadol?
Chrusťa
26.05.15,07:00
§38 ods.1 hovorí, že platiteľ dane sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. V takom prípade vyhotoví predávajúci faktúru bez DPH a do faktúry napíše poznámku "prenesenie daň.povinnosti na kupujúceho". Táto povinnosť prenesenia daň. povinnosti na kupujúceho je od 01.10.2012 v zmysle §69 ods.12 pism.c/. bolo tu doplnené do §69 z dôvodu, aby sa zabránilo zneužívaniu, keď dodávateľ využil možnosť zdanenia, vystavil faktúru s DPH, kt. vašk neodviedol a na druhej strane si kupujúci uplatnil nárok na odpočet DPH. Zároveň toto ustanovenie rieši situáciu, keď si predávajúci pri jej nadobudnutí uplatnil plný odpočet dane a pri predaji tejto nehn. s oslobodením od dane by bol povinný odviesť časť odpočítanej dane do št. rozpočtu. viď §54.
kathy2222
26.05.15,07:29
Práveže sme ju kupovali od súkromnej osoby a teda sme si neuplatnovali odpocet DPH (nebolo aky) preto som si nebola ista ci podnik moze tuto nehnutelnost predat bez DPH dalej...stale ma mylilo ze je to mozne len v pripade ze spolocnost bola vlastnikom viac ako 5 rokov ale teraz uz viem, ze budova musi byt skolaudovana pred viac ako 5 rokov...
marjankaj
26.05.15,08:35
No a ak sa nerozhodne, teda dodanie bude oslobodené, tak vystaví faktúru bez dph, akurát tam nebude uvedené "prenesenie daňovej povinnosti" Kupujúci potom tiež nebude povinný odviesť daň správcovi dane.
Tak prečo by sa predávajúci mal rozhodnúť aby to bolo zdaňované?
Chrusťa
26.05.15,08:54
kvôli §54 zákona o DPH. Predpokladá sa predsa, že ak platiteľ DPH kúpi danú nehnuteľnosť a uplatní si na ňu nárok na odpočet tak do odpočtu predsa si uplatňuje aj ďalšie výdavky súvisiace s danou nehnuteľnosťou či? ak však by využil status oslobodenia od DPH musel by uplatniť citovaný §54 . Pre mňa téma uzavretá
marjankaj
26.05.15,08:58
No áno, ale §54 je po doplnení bezpredmetný. V zadaní nebolo pôvodne nič uvedené ohľadom nadobudnutia nehnuteľnosti.
Chrusťa
26.05.15,09:03
tak ak ste si neuplatňovali nárok na odpočet ani od iných výdavkov, kt. priamo súviseli s danou nehnuteľnosťou napr. energie,tech.zhodnotenie, stavebné úpravy a pod., tak potom jednoznačne využite daný §38 oslobodenie od DPH.
Chrusťa
26.05.15,09:09
nebolo, ale ak povieme A, treba povedať aj B pre tých, kt. zvažujú pre kt. alternatívu sa rozhodnúť z ekonomického hľadiska.pekný dník všetkým
marjankaj
26.05.15,09:12
Naozaj aj energie? A nebodaj aj upratovanie priestorov? Pevná telefónna linka? A ešte niečo?
marjankaj
26.05.15,09:13
OK;)
Chrusťa
04.06.15,06:33
prečo by to nebolo možné?samozrejme, že je to možné
na-ta
04.06.15,09:03
Já len,že či pozemok môže byť vo vlastníctve FO a budova PO, lebo by ju chcela PO skolaudovať a využívať?