mon19
25.05.15,11:07
Dobrý den, prosím Vás o radu. Nájomník spravil velku spotrebu energii v byte ( studena a tepla voda- mám k tomu aj podklady vyuctovanie z bytoveho druzstva). Dohodli sme sa ze ku koncu mesiaca v podnajme končia. Ale nevedia mi vyplatit pri preberaní celu čiastku nedoplatku. Ked vyhotovím splátkový kalendár, a obaja ho podpiseme je súdne vymáhatelný v prípade žeby ho prestal najomník splacať a chcela by som sa s ním sudit? prípadne je mozne toto dat na exekuciu? Ďakujem.
dmc
25.05.15,09:25
Podla mojho nazoru pre vase silnejsie "pravne" postavenie do buducna v pripade vymahania si treba spracovat "pisomne uznanie dlhu" s dalsimi podmienkami splacania.

Celkom pekne pre laika rozobrate tu:

http://www.etrend.sk/financie/pri-uznani-dlhu-plynie-10-rocna-premlcacia-doba.html
mon19
25.05.15,09:53
Ďakujem za Vašu odpoveď.
ajka432
25.05.15,13:02
Ak si chces usetrit nervy a cas , tak zabudni. To, ze budes mat exekucny titul, este neznamena, ze svoje peniaze uvidis. Ja si myslim, ze problem je v zle nastavenych platbach. Stale dookola sa riesi, ze podnajomnici narobia velke nedoplatky. Preco asi? Kazdy majitel si nastavi platby tak,aby mu co najviac zostalpo a na sluzby dava nizke zalohy. z coho je logicle, ze vznikaju nedoplatky.
Mária27
25.05.15,13:11
Nezabudni si dať do dohody o splátkach vetu podľa § 565 občianskeho zákonníka, že pri nesplnení niektorej splátky sa stáva zročný celý dlh. Potom podáš na súd platobný rozkaz.


§ 565
Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.

§ 110
(2) Rovnaká premlčacia doba platí aj pre jednotlivé splátky, na ktoré bolo plnenie v rozhodnutí alebo v uznaní práva rozložené; premlčacia doba sa pri jednotlivých splátkach začína odo dňa ich zročnosti. Ak sa nesplnením niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť desaťročná premlčacia doba od zročnosti nesplnenej splátky
(3) Úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.
mon19
25.05.15,13:35
Nehnevaj sa, ale u mna to tak nie je. Energie som si navyšovala podla počtu osob. Prenajímam už dlhšiu dobu, takže doteraz to bolo v poriadku. 900 eur nedoplatok na vode je vela pri dvoch osobach. ani 3 osoby mi nespravili taku spotrebu. takze je logické , ze pre nízke zálohy to nie su .
mon19
25.05.15,13:36
Ďakujem za radu.
ajka432
25.05.15,13:52
ja Ti verim, ja som sa vyjadrila vseobecne , nemusi to byt Tvoj pripad, ale aj tak si myslim, ze je mala sanca, aby si dostala svoje peniaze. Ja uz cakam tri roky a exkutor nevymohol zatial ani cent.
buchač
25.05.15,14:49
Ked vyhotovím splátkový kalendár, a obaja ho podpiseme je súdne vymáhatelný v prípade žeby ho prestal najomník splacať a chcela by som sa s ním sudit?prípadne je mozne toto dat na exekuciu?
Najprv sa opýtam.
Ty si banková inštitúcia ??? Že vyhotovuješ splátkový kalendár..;)
Že nevedia vyplatiť naraz, nie je Tvoj problém, ale ich.
Veď nech si zbehnú do banky pre nejaký produkt a nech ten splácajú.
Ak nesplatia do termínu, postupuješ podľa zákona (upozorníš) a následne šup so žalobou na súd.
Lebo ja by som nesúhlasil so splátkovým kalendárom.
buchač
25.05.15,16:15
Užitočné-neužitočné...dlabať naň.

Teraz je práve doba vyúčtovania.
Len či majiteľ bytu splatil naraz ten nedoplatok...alebo aj ten žiada o splátkový kalendár ???

Chorá doba, choré zákony,chorí ľudia - nežijúci v realite.