freaky2
25.05.15,14:47
Dobrý den,
zaměstnakyně, která byla na RD od 10/2014 má nevyčerpanou dovolenku 25 dní z minulého roku. k 30.4.2015 ukončila RD a od 1.5.2015 se vrátila do zaměstnání na poloviční úvazek. dovolená z roku 2014 je na plný úvazek. Moje otázka zní: jakým počtem hodin ji máme platit dovolenou z roku 2014, když nyní je na polovičním úvazku? Nebo má zaměstnankyně "smůlu" a bude její dovolenka placena polovičním úvazkem * PPU * počet dní?
Děkuji Freaky
Tweety
25.05.15,12:49
Nárok na D sa neposudzuje podľa úväzku ale podľa odpracovaných dní. Takže ak ju bude čerpať, bude ju teda čerpať v tom skrátenom úväzku. Počet dní ostáva zachovaný.
ivka70
25.05.15,12:50
Nic neprepocitavas, dovolenka sa cerpa vzdy s aktualnym uvazkom.
Cize v jej pridade tym polovicnym.
Rovnako by to bolo aj noapak, pri prechode z polovicneho na plny uvazok.
Mali ste jej najskor nechat vycerpat dovolenku az potom zmenit uvazok.
ErikaDP
26.05.15,06:04
potvrdzujem predošle odpovede, že stara dovolenka po zmene uvazku sa platí v počte hodín podĺa aktualne platného uvazku. Vyplýva to z toho, že dovolenka nieje stanovená "v dňoch" ale v týždňoch, t.j. má nárok na príslušný počet týždňov a náhjrada mzdy nasledne zodpoveda tomu, koľko hodín má jej pracovný týždeň v súčasnosti
ja som toto riešila dávnejšie v roku 2010 a dotazovala som sa na išpektorát práce, kde mi odpovedli toto:
citujem:
E-mailom zo dňa 9.11.2010 žiadate o poskytnutie právneho poradenstva vo veci čerpania starej dovolenky na zotavenie po zmene týždenného pracovného času, pričom mzdový softwware počíta náhradu za dovolenku v dĺžke úväzku, ktorý je aktuálny v čase čerpania dovolenky, ale v rôznych poradniach v printových médiách sa uvádza opačný názor s odvolávkou na § 134 ods.5 ZP, ktorý však odkazuje na § 85 ods. 5 ZP.


Pokiaľ sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na zmene pracovného úväzku, v záujme predísť popisovaným problémom, zamestnávateľ pred zmenou pracovného úväzku umožní zamestnancovi vyčerpať dovolenku na ktorú mu vznikol nárok.

Vzhľadom k tomu, že zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli pred vyčerpaním dovolenky na kratšom pracovnom úväzku, zamestnancovi sa nekráti počet dní
dovolenky, ale jeden deň dovolenky bude predstavovať počet hodín
vyplývajúcich zo skráteného pracovného úväzku.
freaky2
26.05.15,07:10
děkuji za odpověď
freaky2
26.05.15,07:11
díky moc
freaky2
26.05.15,07:12
díky a přeji hezký den