McCloud
25.05.15,19:46
Uz dlhsiu dobu si vsimam, ze niektore (vacsina) potravin v Lidl nema uvedene na obale nutricne hodnoty. Pride mi to dost zlavstne, kedze v inych retazcoch / vyrobcoch je to uplne standartne.

Otazka je, nie je vyrobca povinny zo zakona uvadzat nutricne hodnoty na vsetkych potravinach?
buchač
25.05.15,17:52
(Food Information Regulation – Nariadenie o informáciách o potravinách), platné pre všetky členské štáty Európskej únie.

Nové nariadenie zavádza povinné nutričné označovanie a nariaďuje výrobcom potravín uvádzať informácie o energetickej hodnote a 6 živinách: tukoch, nasýtených mastných kyselinách, sacharidoch, cukroch, bielkovinách a soli – v uvedenom poradí a v prepočte na 100 g alebo 100 ml výrobku.3 Tieto informácie by mali byť uvedené v nutričnej tabuľke v jednom zornom poli (obyčajne na zadnej strane obalu), navyše môžu byť vyjadrené aj v prepočte na jednu porciu. Ďalšie živiny (t.j. mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny, polyoly, škrob, vláknina, vitamíny a minerály) môžu byť uvedené dobrovoľne. Je dôležité uvedomiť si, že toto nariadenie zaväzuje výrobcov označiť nutričné hodnoty v jednom zornom poli, obyčajne na "zadnej strane obalu", označovanie v hlavnom zornom poli (napr. "na prednej strane obalu") ostáva dobrovoľné.

Osobitné pravidlá platia, ak sa informácia opakuje aj na prednej strane obalu, ako napríklad obsah energie – samostatne alebo spolu s obsahom tuku, nasýtených mastných kyselín, cukru a soli. V takýchto prípadoch musí byť energetická hodnota uvedená v absolútnych množstvách na 100 g (ml) a navyše môže byť vyjadrená aj na jednu porciu. Nové nariadenie zachováva požiadavku na označenie energie aj v kilojouloch (kJ) aj kilokalóriách (kcal) na 100 g (ml) (4,2 kJ v každej kcal). Ak je tento údaj uvedený v prepočte na jednu porciu alebo jednotku (napr. množstvo v sušienke), musí sa uviesť aj veľkosť porcie alebo jednotky, spolu s počtom porcií alebo jednotiek v balení.

....blá,blá,blá
McCloud
25.05.15,18:07
super, presne toto som myslel. Len som nevedel, pod cim to hladat. Akurat uz googlim Food information regulation.
Cize pokial sa odvolam na tieto nariadenia, mozem sa ist 'stazovat ' za manazerom Lidlu a pripadne to posunut vyssie?
McCloud
25.05.15,18:09
"Ak však nutričné údaje neboli uvádzané, povinnosť splniť nové zákonné požiadavky bude povinná do piatich rokov po ich formálnom prijatí, t.j. v decembri 2016. "

takze zatial asi nespravim nic...
Oliwa
25.05.15,18:15
Manažeri Lidla ani iného reťazca či obchodu nie sú v tomto prípade tí kompetentní... Označovanie potravín je na výrobcovi. Ale keďže:
Nariadenie (EÚ) č. 1169/2011 nadobudlo účinnosť 12.12.2011 a uplatňuje sa od 13.12.2014 s výnimkou článku 9 ods. 1 písm. l) označenie výživovej hodnoty. Povinnosť uvádzať výživové údaje na obale potravín podľa nariadenia je až od 13.12.2016.
http://www.svssr.sk/potraviny/otazky.asp
Takže tak...
McCloud
25.05.15,18:19
hej, hej.. uz som si to vsimol. Vdaka za link.
Som zvedavy, ci to realne dovtedy bude fungovat.
Oliwa
25.05.15,18:28
Realita bude taká, ako pri každom inom nariadení:
- ak obchodník zistí, že označenie potravín nie je v súlade s legislatívou, stiahne tovar z obehu a vráti výrobcovi
- ak štátny kontrolór zistí, že na predajni je tovar neoznačený v súlade s legislatívou, dá obchodníkovi pokutu
- ak zákazník zistí, že na výrobku nie je to, čo hľadá, vygúgli si, čo by tam malo byť a aj tak to tam nenájde, príde domov, sadne za PC a napíše sťažnosťˇ/podnet/anonym na vedenie, resp. štátny orgán potravinového dozoru
- štátny orgán vyšle do terénu svojich inšpektorov, aby hľadali v regáloch a rozdávali blokové pokuty alebo opatrenia, lebo veď dieru v štátnej kase treba stále plátať
- a tak to pôjde dokolečka-dokola... kým tento zákon nenahradí nejaký iný, prevzatý z mašinérie europarlamentu...
misoft
25.05.15,18:33
A potom sa zistí, že 75% tých údajov sú vlastne na dve veci....., pretože ich málokto bude čítať a ten, ktorý si to bude chcieť prečítať, tak i pri minimálnej veľkosti písma 1,2mm bude potrebovať lupu....
lujza.j
25.05.15,18:43
ja ich čítam...sacharidy a z toho cukry:---
Oliwa
25.05.15,18:44
Kde sú tie časy, keď v 2,5 dl priesvitnej sklenenej fľaške bez etikety /!/ dostal zákazník kúpiť dva druhy jogurtu:
- biely jogurt so "strieborným" vrchnáčikom, kde tuším okrem dátumu výroby a spotreby nebolo ničového nič
- ružový jogurt so "zlatým" vrchnáčikom - ten bol jahodový
A keď ste do hociktorého strčili lyžičku, stála v nich...
Ale zase je pravda, že ani jeden nevydržal ani mesiac, nieto ešte viac...
A ešte sa mi marí, že bol tretí vrchnáčik - strieborný s červeným prúžkom... ale to bola tuším šľahačka...

To nie je nostalgia za socializmom, ale nechápem, ako to, že ľudia kupovali neoznačený tovar bez známeho zloženia, výrobcu, krajiny pôvodu... a napriek tomu žili... a prežili...
A keď do bratislavskej starej tržnice začalo JZD Slušovice dovážať ovocné jogurty rôznych príchutí a v kelímkoch, to už bolo hotové Las Vegas... Na tie jogurty stáli fronty...

Sorry, trošku som sa nechala uniesť... Ale evokovalo to vo mne spomienku na bývalú kvalitu našich potravín... ktorá je už na smetisku dejín...
McCloud
25.05.15,18:53
presne ako pises.. teraz sa snazia profitovat kde sa da a vyzmykat z ludi maximum co im toleruju. Teraz som sa vratil zo zahranicia... uplne identicke produkty od toho isteho vyrobcu maju ine zlozenie. Priklad, Vitamin C v Lidl za tu istu cenu ma v UK 1000mg, u nas 185...

Co sa tyka nutricnych hodnot, ja ich citam tiez.. preto ma to trochu irituje, ze Lidl, ktory ma dost cenovo pristupnych produktov, neuvadza tuto informaciu.
Peggynka
26.05.15,05:15
Zadala som otázku na Lidl o pôvode niektorých potravín (EU) a dostala som odpoveď,že... obchodné tajomstvo :D