mqo
25.05.15,20:18
Zdravim,

rad by som sa informoval ohladom toho ci je normalne ze si pan od ktoreho kupujem byt (je to pravnik) pyta mimo dohodnutej kupnej ceny sumu 2000 eur za vypracovanie zmluv a jeho tzv. pravnicke sluzby.

Kupna cena bytu je 70 000 eur a beriem ho na hypo.

Lenze suma 2000 eur sa mi zda mimoriadne prehnana. Osobne nemam problem zaplatit pravnikovi za to ze mi napise zmluvu (ved je to jeho praca a je profesional), ale ratal som tak maximalne so sumou 300 eur - 500 eur max.

Kedze nic ine nespravil, iba zmluvy. Ja som lietal vybavovat sudneho znalca, po bankach, vypisy z listu vlastnictva, a vsetko som platil ja.

Zajtra sa s nim mam stretnut a potrebujem nejaky argument ze ta suma je fakt prehnana - lebo popravde ja o tychto veciach nemam vela info

Vdaka za rady
buchač
25.05.15,18:28
Odmena advokáta je dohodou medzi advokátom a jeho klientom. Ak sa nedohodnú, na určenie odmeny sa použijú ustanovenia vyhlášky MS SR č. 655/2004 Z.z a jej novelizácií.
mqo
25.05.15,18:38
vďaka, chcel som ale niečo konkrétnejšie, nejaké skúsenosti ľudí a nie litery zákona.
lujza.j
25.05.15,18:41
v ba aj 4 000e....
buchač
25.05.15,18:43
CITUJEM :
Zajtra sa s nim mam stretnut a potrebujem nejaky argument ze ta suma je fakt prehnana - lebo popravde ja o tychto veciach nemam vela info
====================================
1. Čítať ešte viem

2. Skúsenosti ľudí - jednotlivcov sú na trt.

3. Každá skúsenosť je iná

4. Najdôležitejšie je dohodnúť sa vopred na podmienkach.
Teraz si na to doplatil Ty...s právnikom nevydrbeš len tak ľahko.

5. Nakoniec môže kľudne odstúpiť od zmluvy a budeš nahratý ...s právnikom nevydrbeš len tak ľahko.
mqo
25.05.15,18:53
okej vďaka.

ja som tu sumu zatial dostal od neho len ustne, ze taku bude chciet odmenu za pravne sluzby, zatial sa este nic neudialo a zmluvy este ani nezacal pisat.

skusim to zajtra mozno este nejako zbit nizsie.
mqo
25.05.15,18:59
heh, pekne napisane. Ja mam celkom vyhodu v tom ze pan to potrebuje predat... ja na tu kupu niesom odkazany a nehori mi to.
Mila123
25.05.15,19:00
Bože, ja bývam v okrese, ktorý má skoro najvyššiu mieru nezamestnanosti, u nás chodia 3- izbové , zrekonštruované byty okolo cca 40 000 - 45 000 a tiež za služby právnikov sa platí 2 000 € ......
inak aby si vedel, aj ústna objednávka je platná, nevykrútiš sa........
Mária27
25.05.15,21:01
Ved to kupuješ od neho, nerobí tie zmluvy pre iného. Tak nech zaplatí aspoň polovicu aj on - za zmluvy aj za tvojr výdavky :)
Alebo mu povedz, že poznáš lacnejšieho právnika, dajte si ich urobiť tomu.
Jeden právnik má takých zmlúv narobených .. vymení len mená a čísla
nela07
25.05.15,21:17
My sme v KE za kúpnu zmluvu + návrh na vklad platili 100 e.
Chobot
25.05.15,21:22
Jednoducho povedané, 2000 za obyčajnú kúpnu zmluvu je nehorázne drahé.

Navyše - on tie zmluvy nerobí pre TEBA, ale najmä pre SEBA, aby mohol predať byt. Podľa mňa len umelo chce z teba vytrieskať nejaké peniaze navyše.

Povedz mu, že mu nič platiť nebudeš. Ak sa mu to nepáči, tak dáš zmluvy vypracovať inému právnikovi a pôjdete fifty fifty.
arizona
25.05.15,22:08
Na tvojom mieste by som toho pana pravnika poslala do certa!!! Predava svoj byt,mohol si tuto sluzbu urobit gratis,alebo si ju vopred zaratat do predajnej ceny,ako sa to bezne robi.Myslim,ze je to spekulant,ktory sa snazi iba na tebe zarobit. Ak chces byt silou mocou kupit,daj si vypracovat zmluvu hociakemu realitnu maklerovi,ten ti to urobi cca za 100 euri. Vsetko je o dohode. Ta jeho cena je neskutocne prehnana,navrhni mu,ze si najdes sam pravnika,co ti zmluvy vypracuje a basta.
Peggynka
26.05.15,05:04
V prvom rade si musíš uvedomiť,že súhlasiť s tým,aby zmluvu vypracoval predávajúci je prinajmenšom (pre mňa) niečo ako konflikt záujmov.Tá zmluva bude taká,že ty budeš ťahať za kratší koniec a keď nie si odborník,tak v tej zmluve to,čo ťa znevýhodňuje,nenájdeš.A ďalšia vec...a pán to potrebuje predať...a čo ho tak súri? Bola by som veľmi opatrná pri kúpe od niekoho,kto potrebuje rýchlo predať...a zvlášť právnik,ktorý predpokladám netrpí núdzou.
bjuty smis
26.05.15,07:04
no, zato, že teba ošklbal dedinský právnik v malom mestečku -nemusíš to tu dávať za štandart....tá suma je nehorázna....
nehovoriac o tom, že ten právnik je zároveň predávajúci....
bjuty smis
26.05.15,07:06
dnes si podmienky diktujú kupujúci, nie predávajúci....
tá suma je skutočne nehorázna....

trvaj na tom, že ty si zaplatil doteraz všetky poplatky, zmluvu nech dá zadarmo...
ked sa neponáhlaš, kludne ho nechaj trochu dusiť....

a ako by si veril zmluve od človeka, ktorý ťa chce takto ošklbať ?
buchač
26.05.15,08:35
Taká malá poznámočka pre hodnotiacich môj príspevok.
Zároveň by som požiadal aj o argumentáciu, že prečo nemám (zákon) pravdu, keď predsa platí :

Odmena advokáta je dohodou medzi advokátom a jeho klientom. Ak sa nedohodnú, na určenie odmeny sa použijú ustanovenia vyhlášky MS SR č. 655/2004 Z.z a jej novelizácií.

Alebo súkromný názor je nad zákon ?
Potom teda díky za také názory...




https://www.youtube.com/watch?v=PvP2ehmq2wo
Chobot
26.05.15,09:29
Buchač, ja som ti síce žiadne mínusko nedal (mňa toto bodovanie nezaujíma), ale...

Tvoje tvrdenie je síce pravda vo všeobecnosti, ale tu neide o vzťah advokát - klient, ale kupujúci - predávajúci.

Takže ten predávajúci neposkytuje právne služby kupujúcemu, ale sám sebe. Preto neviem, na cene akých právnych služieb by sa mali dohodnúť.
buchač
26.05.15,09:42
Chobot

Toto zdôvodnenie sa dá brať, ale ak by sa šlo do podrobností, tak by sa dalo aj polemizovať.
Ale to nemá už význam...teda aspoň pre mňa.

Základná a zásadné už odznelo, t.j., že Pán právnik je nenažratý, tudíž hxxxxo ...
Mária27
26.05.15,11:12
navyše, ani by som mu neverila, že zmluvu naschvál neurobí zle .... vo svoj prospech
Ing. Ľubomír Janoška
26.05.15,11:37
Osobne by som to považoval za výstrahu - s týmto človekom nemať nič spoločné, a už vôbec nie prevod nehnuteľnosti.
Chobot
26.05.15,11:40
S tým plne súhlasím.
Mária27
26.05.15,11:59
podstatnou náležitosťou zmluvy je predmet a cena. Ak s cenou nesúhlasí, nedojednali sa.
marjankaj
26.05.15,12:03
A keby stanovil cenu za byt 72000 € tak by si to bral?
marjankaj
26.05.15,12:05
Načo sa budeš naťahovať s právnikom. Kašli naňho aj na zmluvu.
Oliwa
28.05.15,09:20
Povedz nech kúpnu cenu upraví na 68 000... A potom môže pýtať 2000 za zmluvu. Že porozmýšľaš, či využiješ jeho služby...
Ak sa Ti chce, skús si zistiť, koľko bežne pýta za takú zmluvu od iných klientov... Keď toľkoto pýta za zmluvu, ktorú robil pre seba...
misoft
28.05.15,09:24
Nuž.... tak mu to patrične daj najavo.....