sisi97
26.05.15,08:55
Dobry den,
po takmer 10 rokoch vo firme sme zistili, ze nam neplatia priplatky za odpracovane hodiny v nedelu.Nocnu smenu zaciname v nedelu o 22.00.
Podla zamestnancov nam patri priplatok za 2 hodiny v nedelu.
Ma s tymto niekto skusenosti?
ivka70
26.05.15,06:59
1. Zakonnik prace ziadne priplatky za pracu v sobotu a nedelu nepozna.
Ak ich nemate definovane internou smernicou, ziadne vam nepatria.

2. Ak prva zmena v tyzdni zacina v nedelu v noci, je to pondelkova zmena a nie nedelna, takze za takuto zmenu vam priplatok tak ci tak nenalezi.
Priplatky su vyplacane za celu zmenu, podla toho kam je zaradena a nie za 2 hodiny z nej.

Zamestnanci si musia dostudovat Zakonnik prace.
kopretinka
26.05.15,07:03
zmena začínajúca v nedeľu o 22,00 je pondelková? to je kde definované? ja som robila v nepretržitej prevádzke a smena začínajúca v sobotu bola sobotná,v nedeľu začínajúca bola nedeľná.(A boli za ňu príplatky)
Llívia
26.05.15,07:57
Súhlasím s bodom 1.

S bodom 2 nesúhlasím. Ak by mali príplatky za prácu počas nedele dohodnuté/stanovené , mali by nárok na príplatok za toľko hodín, koľko v nedeľu odpracovali. Nedeľa trvá od 0:00 do 24:00, príplatok by bol za prácu od 22:00 do 24:00.
ivka70
26.05.15,08:10
Llivia, Nemas pravdu ... tak sa priplatky neposudzuju.
kopretinka
26.05.15,08:10
smena začínajúca v nedeľu večer je nedeľná,ak sú za ňu príplatky,tak za celú smenu,ja neviem,kde to pracujete? Mne zamestnáveteľ vyplácal za celú smenu,nie iba za 2hodiny.
ivka70
26.05.15,08:12
kopretinka, to, ci je to nedelna zmena alebo nie sa posudzuje podla toho, kedy zacina prva zmena v rtyzdni, cize nie je jednoznacne ,ze zmena zacinajuca v nedelu o 22,00 je nedelnou zmenou ...


§ 95

Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena.
kopretinka
26.05.15,09:23
ale u nás konkrétne tí,čo robia nočné,robia iba nočné,a nemajú zmeny rozdelené na týždne.A v predchádzajúcom zamestnaní som tiež nemala určené,kedy mi začína týždeň........2dni ranná,2dni nočná,2dni poobede,2dni voľno....furt dookola....
ivka70
26.05.15,12:15
Kopretinka, to je v poriadku, vy mate v nepretrzitej prevadzke definovane, ze zmena patri k tomu dnu, kedy zacina a dostavate priplatok za celu zmenu v sulade so ZP a tymto definovanim,
ak by ste ale robili len 5 dni v tyzdni, 3 zmenna prevadzka, tam je potrebne definovat, kedy zacina tyzden a na zaklade toho ku kotremu dnu patri priplatok (tyka sa to nielen vikendov, ale aj sviatkov a pod.) a na to je ten par. 95
kopretinka
27.05.15,18:01
aha,už rozumiem.