barney
26.05.15,13:35
Existuje nejaka doba na vklad do katastra? Moja mama pri predaji nehnutelnosti r.2005 povolila na svojom pozemku pravo prechodu na druhy pozemok. Je to aj v kupno predjnej zmluve uvedene. Ale do dnes to nebolo napisane do katastra a tym padom to nie je uvedene ani ako tarcha na LV, po 10 rokoch prisla vyzva na opravu. Nehnutelnost som zdedil ale nesuhlasim ja ako dedic s pravom prechodu. Musim to akceptovat alebo to mal kataster zapisat? Je mozne pravo prechodu zrusit? Dakujem
Chobot
26.05.15,12:04
V zmluve nestačí, že sa uvedie právo prechodu. Treba to v zmluve uviesť tak, aby z toho katastru vyplývala povinnosť to zapísať - teda ako návrh. Nestačí, že sa v zmluve len tak dohodnú. Musí byť v návrhu jasne uvedené, že "kataster zapíše ťarchu....".

Otázne je teda, ako to bolo v zmluve uvedené. Ak to kataster nezapísal, tak to asi nebolo uvedené ako vklad. Kataster zavkladoval len zmenu majiteľa. Ak to je tento prípad, tak sa nedá urobiť oprava vkladu. Kataster zapísal vklad správne.

Ak to bolo uvedené správne a chybou katastra nebol vklad urobený, neviem, či aj po 10 rokoch možno dať opraviť, ale asi áno.

Takže pozri si zmluvu, ako to bolo uvedené.

V podstate ty už s tým nič nemáš. Ak je to v zmluve dobre uvedené, nech sa stará ten, kto je zvýhodnneý zo zmluvy. Nech si to nechá on opraviť.

Ak by chcel od teba súhlas, ty mu ho nemusíš dať. Nie si viazaný rozhodnutím mamy (ak si teda súčasný vlastník).
Mária27
26.05.15,12:11
Ak nepodali zároveň s vkladom kúpnej zmluvy aj vklad vecného bremena, kataster to nemal dôvod zapísať.
Od koho prišla výzva na opravu? Využívali doteraz právo prechodu (či aj prejazdu)?
barney
26.05.15,13:55
prisla výzvaz katastra na podnet suseda ktory ma mat podla kz pravoprechodu cez mamin (teraz moj) POZEMOK, ze ma byt zapisana tarcha na nas LV. pravo prechodu realne nepouziva je tam mur ktory si postavil. ide skor o formálnu zalezitost lebo musi mat vstup na pozemok oficialne.
barney
26.05.15,14:02
ano som sucasny vlastnik a nechcem mat ziadnu tarchu na pozrmku. je mozne to nejako zrusit. ked nechcem mat bremeno?
Chobot
26.05.15,14:26
Nemáš čo zrušiť, nič nie je zapísané v katastri (aspoň podľa tvojho tvrdenia). A ak to nie je v katastri, tak ten, kto to vyžaduje, nemá nárok na to.

Keby to bolo v katastri, tak by si to mohol zrušiť len so súhlasom toho, v prospech koho tá ťarcha je.
Chobot
26.05.15,14:28
Aká výzva prišla z katastra?

Najlepšie by bolo, keby si niekomu ukázal aj zmluvu aj tú výzvu z katastra. Takto môžeme len hádať a domnievať sa, čo to asi tak je.

Ak chceš, pošli mi tie veci naskenované na

chrobak7(zavinač)post.sk

pozriem sa na to.
Mária27
26.05.15,14:38
Prečítaj si § 151n až 151p občianskeho zákonníka, čo ti najviac sedí na prípad.
Mal by si použiť vety:

"Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností." Teda ak nebol vklad do katastra urobený, právo vecného bremena nenadobudol. Aj ked je v tom istom odseku "Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou ..", zmluvou vznikol matke iba záväzok a jemu iba nárok, nie právo z vecného bremena.

"Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká."
"Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje."
Tu dokazuj, že vecné bremeno nie je potrebné, on ho nevyužíval ani ho nepotrebuje - má tam múr, Formálne vzniklo v zmluve, ale môžeš tvrdiť, že je premlčané. Keďže mu právo z VB ani nevzniklo, nemá za čo dostať ani náhradu.
Zdôrazňuj, že tvoje vlastnícke právo je silnejšie ako záväzok bývalej vlastníčky (matky) zo zmluvy, navyše keď ani nebolo vložené do katastra.
barney
26.05.15,15:07
Ale existuje zmluva, kde sa dohodla moja mama (nic z toho nemala ani korunu) so so susedom o prave prechodu z roku 2005. To nevadi?
barney
26.05.15,15:30
Podla papiera mam teraz 10 dni aby som sa vyjadril k predmetu konania, takze staci napisat na kataster ze nesuhlasim s vkladom do LV so zriadením vecného bremena z dovodu ze sám sused si zriadil mur tym padom ani pravo prechodu nevyuziva, sice o to formalne ziada.
misoft
26.05.15,15:35
Napíš nesúhlas. Dôvod: má iný prístup na pozemok.
Mária27
26.05.15,17:25
Popíš čo najviac, berú do úvahy len to, čo namietaš - tak namietaj všetko, čo ťa napadne.
barney
27.05.15,15:45
poslal som ti to mailom, dik