na-ta
26.05.15,22:19
pohľadávka splatná v roku 2011,
doteraz neboli tvorené OP, spoločnosť ktorá dlhuje je v konkurze.
Je potrebné tvoriť teraz OP?
pisty01
26.05.15,20:44
prihlasila spolocnost svoje pohladavky do konkurzu?
na-ta
27.05.15,08:09
ano ale ešte v roku 2012,
len sa tam menili správcovia konkurz.
a v r. 2014 mi dali potvrdenie že ich evidujú. Majetok tam nie je, takže uspokojená spoločnosť určite nebude. Len neviem čo ďalej.
pisty01
27.05.15,09:20
JAJA11
27.05.15,09:59
opravná položka sa tvorí ak je predpoklad, že pohľadávka už nebude zaplatená.... ak je veľmi pravdepodobný predpoklad, že pohľadávka nebude zaplatená, tak by som opravnú položku vytvorila.....
na-ta
27.05.15,14:05
Našla som toto:
otázka.
Môžeme tvoriť OP k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurze aj v zdaňovacích obdobiach nasledujúcich po zdaňovacom období, v ktorom bol vyhlásený konkurz a pohľadávka prihlásená ?
Odpoveď
OP k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurze a reštrukturalizácii sú daňovým výdavkom počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené. Zákon určuje len počiatočné zdaňovacie obdobie, od ktorého sa vytvorené OP uznávajú za daňový výdavok. To znamená, že OP sa môžu tvoriť aj postupne, priebežne v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, najneskôr do skončenia konkurzu.
Ako by ste si ho vysvetlili, pretože dookola ich čítam. Len som chcela vedieť či môžem tvoriť napr. aj v r. 2015 v 100% výške, či nebude už premlčaná, prosím poraďte. Neviem sa z toho vysomáriť.
na-ta
27.05.15,16:02
určite nebude, vzhľadom na to že firma nemá majetok, ktorý by postačil na uspokojenie. V usmernení FS som sa dočítala že najneskôr do ukončenia konkurzu, tz. že aj v r. 2015, ale neviem či by bola aj daňovo uznaným výdavkom, keď sa doteraz netvorili.
na-ta
27.05.15,16:05
niektoré sú daňovo uznané a niektoré nie, tak teraz neviem ako je to správne.
pisty01
27.05.15,17:54
mozete prosim napisat datumy. Splatnost pohladavky, datum vstupu do konkurzu, datum uznania pohladavky
JAJA11
28.05.15,04:16
opravná položka je daňovo uznaná, ak je to viac ako 1080 dní v 100 % výške ..... ak po konkurze budete mať potvrdenie o nevyplatení pohľadávky, budete ju môcť odpísať, pričom opravnú položku zrušíte.... v nákladoch bude v tomto roku, pri odpise to už neovplyvní daňový základ.... (ak skončí konkurz v tomto roku, tak opravnú položku už nebude potrebné tvoriť, ale budete môcť pohľadávku len odpísať ....)
opravnú položku môžete tvoriť v ktoromkoľvek roku vo výške podľa zákona, ak ste doteraz netvorili, môžete si dať do nákladov teraz v plnej výške.... tvoriť opravnú položku nie je povinnosť, je to možnosť a vy sa môžete rozhodnúť, kedy ju vytvoríte.... Je tam síce podmienka, že ak viete, že pohľadávka nebude zaplatená, máte tvoriť opravnú položku.... len sa asi ťažko dokáže, kedy ste vedeli s určitosťou, že pohľadávka nebude uhradená.... ak budete tvrdiť, že ste si mysleli, doteraz, že pohľadávka bude uhradená v plnej výške a preto ste netvorili opravnú položku, tak vám to asi ťažko dokážu, že to tak nebolo....