kuravesele
27.05.15,06:34
V prípade zápočtu dodávateľskej a odberateľskej FA účtujem cez ID na účtoch 395/311, 321/395.

Ale ak je to správne v prípade dodávateľskej FA a ku nej vystavený dobropis?:
Mám dodávateľské FA na ktoré dodávateľ vystavil aj dobropis + poslal v prvom prípade Dohodu o vzájomnom započítaní pohľadávok, v druhom prípade oznámenie o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov. Treba tento doklad taktiež zaúčtovať cez ID? Lebo ja som to zatiaľ iba priložila k FA a FA som dala kvázi uhradiť vo výške sumy dobropisu a v účtovnom denníku nemám žiadny zápis, a taktiež som si dala uhradiť dobropis a tiež žiadny zápis v účtovnom denníku...je to takto správne?
Ester plus
27.05.15,06:10
Áno zúčtuj došlú faktúru s dobropisom cez interný doklad.
na-ta
03.06.15,14:59
zápočty by sa nemali účtovať na účte 395, ale 396
kuravesele
03.06.15,15:02
Ale po správnosti zápočet ako taký, by nemal byť náhodou medzi dodávateľom a odberateľom = dodávateľská aj odberateľská FA vystavená?

Ale keď ide o vystavenú FA + k nej dobropis + kvázi zápočet = tak mne to skôr príde ako čiastočná úhrada vystavenej FA ale účtovať by som o tom asi neúčtovala...neviem, nie som si v tomto istá.
na-ta
03.06.15,15:25
áno, ale vystavená FA je pohľadávka a dobropis je ako keby záväzok, nie? Takže ako si písala, ale já by som to dala cez 396, ale nie 395
kuravesele
03.06.15,16:02
No ono v tomto prípade, má asi na to každý jeden účtovník svoj vlastný spôsob...:)