janavrbovska
27.05.15,06:17
Dobrý deň, firma chce predať auto, ktoré kúpila na úver. Úver ešte nie je splatený. V splácaní úveru bude pokračovať kupujúci. Ako sa mám s daným prípadom vysporiadať v účtovníctve? Musí sa vrátiť štátu DPH, ktorá bola uplatnená pri kúpe vozidla? Z akej ceny mám vyrátať výšku tejto DPH. Mám vychádzať zo zostatkovej ceny ku koncu roka, alebo z aktuálnej zostatkovej ceny teraz v máji? Odpisy účtujem firme mesačne. Mám od nadobúdacej ceny odrátať účtovné alebo daňové odpisy?
Ďakujem za každú dobrú radu.
Ester plus
27.05.15,04:45
Pri kúpe auta na úver ste si odpočítali celú DPH. Takže pri predaji odvediete DPH z ceny za ktorú ho predávate. Auto kúpené na úver máte zaradené v majetku v 1.OS a odpisujete ho. Toto auto má k 1.1. nejakú daňovú zostatkovú cenu. Pri pedaji auta nesmie vzniknúť strata z predaja. To znamená že ak by bola zostatková cena vyššia ako predajná cena, tak ten rozdiel nebude uznaný za daňový výdavok.
janavrbovska
28.05.15,04:32
Zostatkovú cenu predávaného auta mám vypočítať ako rozdiel nadobúdacej hodnoty a daňových odpisov k 1.1.2015?
Zdá sa mi to nelogické. Veď auto bolo odpisované už aj v tomto roku - odpisy za január až máj 2015 som účtovala do daňových nákladov.
Aký je vlastne správny postup pri výpočte zostatkovej ceny vozidla, keď ho chceme predať 1.6.2015? Beriem pri výpočte ZC do úvahy účtovné alebo daňové odpisy?
Ester plus
28.05.15,04:45
Počas roka sa účtujú účtovné odpisy. Pri zaúčtovaní vyradenia sa zistí účtovná zostatková cena a zaúčtuje sa jednorázový odpis tejto ceny. Na daňové účely sa však berie daňová zostatková cena. Ak bolo auto vyradené v priebehu roka nie je nárok na daňový odpis za rok 2015, preto sa berie zostatková cena k 1.1.2015. Táto daňová zostatková cena sa porovná s účtovnou zostatkovou cenou a o rozdiel sa upraví základ dane v daňovom priznaní pričom berieme v úvahu aj fakt, že daňová zostatková cena môže ovplyvniť základ dane len do výšky príjmu z predaja auta.