Ika123
27.05.15,08:10
Dobrý deň. Potrebovala by som pomoc. Nikde sa nemôžem dočítať ako mám postupovať v tomto prípade ==>
Spoločnosť je sro neplátca DPH, konateľ spoločnosti používa na služobné jazdy svoje auto, ktoré má na lízing. Je potrebné, aby sa mu hradili náklady na PHL, ale keďže auto má na lízing, tak nemá nárok na žiadny preplatok PHL. V zákone je písané, že ak je auto v osobnom vlastníctve a používa sa na služobné jazdy, konateľ(zamestnanec) si môže uplatniť buď 50% paušál alebo si bude viesť evidenciu jázd a vznikne mu nárok na preplácanie všetkých nákladov spojených so služobnou cestou. Avšak keďže auto má na lízing, nie je jeho majetkom, takže nemá nárok na preplácanie. Takže jediná možnosť by bola, keby sa preradilo do majetku spoločnosti a spoločnosť by splácala lízing. ALE nikde som nedočítala ako by sa postupovalo pri preradení majetku do spoločnosti, aká by bola jeho vstupná cena, odpisy a či vlastne je možné preradiť auto do spoločnosti ak je na lízing.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
avalik
28.05.15,16:36
Máš to nejaké popletené

Prečítaj si poriadne ZoDP § 19 ods. 2 písm. e) ... " ...výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ..." je sro daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2?

Ale máš tam aj § 19 ods. 2 písm. d) .... a ten uvádza odkaz na zákon o cestovných náhradách, tam si nájdeš, že konateľ je považovaný za zamestnanca, a tiež sa tam uvádzajú aké náhrady patria zamestnancovi pri použití vozidla, ktoré neposkytne zamestnávateľ.
marjankaj
28.05.15,20:23
Takže zamestnanec nemusí použiť svoje auto ale môže byť aj Lojzove.
juzek691
29.05.15,07:49
a už keď silou mocou chceš auto do majetku, tak akože si nenašla? Veď to je klasické postúpenie lízingu
Ika123
29.05.15,09:08
ďakujem za komentár, ale najdôležitejšie je, že podľa zákona ZoDP § 19 ods. 2 písm. e) daňovník, ktorý využíva vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky podľa bodu 1 a 2.Vlastné osobné motorové vozidlo je vozidlo, ktoré je majetkom zamestnávateľa. A keďže zamestnávateľ má automobil na lízing, tak nie je jeho majetkom, ale je majetkom lízingovej spoločnosti.

Takže z toho mi vyplýva, že náhrady za výdavky mu nemôžeme uznať.
Ika123
29.05.15,09:13
s lízingom som sa ešte nestretla ale ďakujem za pripomienku, už som si to vyhľadala, ako budem postupovať.
marjankaj
29.05.15,09:13
No na zamestnanca sa §19/2e nevzťahuje.
A sro v žiadnom prípade nie je daňovníkom podľa §6 ods 1 a 2.
avalik
29.05.15,09:14
čítaj ten § ešte raz a pomaly ... ...výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ... je sro týmto daňovníkom???

" A keďže zamestnávateľ má automobil na lízing, tak nie je jeho majetkom, ale je majetkom lízingovej spoločnosti. "
- zamestnávateľ má auto na lízing? veď píšeš že konateľ má auto na lízing, nie že sro má auto na lízing?

rozlišuješ vôbec pojmy sro, konateľ, zamestnanec, zamestnávateľ, právnická osoba, daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2?
marjankaj
29.05.15,09:16
Valika, šak takýchto je tu plno.:rolleyes:
Ika123
29.05.15,09:45
mala som na mysli zamestnca, nie zamestnávateľa. Podaril sa mi preklep... A nevidím dôvod, prečo by ste sa mali na pozerat s pokrčeným "čelom". Ja som sa obratila na poradu, pretože potrebujem poradiť. Takže daný paragraf si znovu prečítam a budem rada, ak budete ešte reagovať.
marjankaj
29.05.15,09:48
Podľa §19/2d
karakul
29.05.15,12:04
... ak potrebuješ poradiť, tak rozhodne si po sebe treba prečítať zadanie... lebo bez pokrčeného čela sa ťažko odpovedá na chaos v pojmoch pretkávaný preklepmi.