Katrina13
27.05.15,12:49
Ahojte poraďáci, neviem si poradiť :-) Som momentálne na MD, ale pomáham manželovi na firme ( živnostník ) s účtovníctvom a inými pomocnými prácami. Problém nám nastane, keď mi skončí MD a rada by som u neho nastúpila ako predavačka. Musí ma zamestnať ako zamestnanca? Chcem si otvoriť živnosť, nechcem byť zamestnanec, pretože na predajni sa chceme striedať, neplánujem tam robiť každý deň. ( chorobnosť detí, učenie a pod. ) a taktiež chcem mať živnosť na svoje vlastné aktivity, ktoré s manželovou firmou súvisieť nebudú ( tvorivé dielne pre deti a pod. ) Je to vôbec riešiteľné? Poznám prípady, keď manželia pracujú spolu na jednej predajni, ale nikdy som neriešila ako to majú zariadené, či má každý svoj tovar na sebe písaný alebo je jeden z nich zamestnanec ....alebo by som si fakturovala províziu za predaj? Stretli ste sa s takýmto prípadom v praxi?Ďakujem za každú reakciu.
Chobot
27.05.15,10:58
Nie je to tak jednoduché. Ak budeš pracovať v priestoroch, ktoré patria manželovej podnikateľskej činnosti a budeš predávať jeho tovar s jeho registračnou pokladňou, tak ťažko kontrolu presvedčíš, že si živnostník. Pôjde o závislú prácu.

Budeš to musieť ošetriť tak, aby si bola samostatný subjekt - teda mať nájomnú zmluvu na priestory, mať vlastnú registračnú pokladňu, vlastný tovar, viesť inventúru, ...

Ak by si bola živnostník, aký predmet činnosti by si si chcela dať? Predavačka? Taký predmet živnosti neexistuje.
kn-alka
27.05.15,10:59
Založíš si živnosť na svoje vlastné aktivity a v obchode manžela budeš vypomáhať bezodplatne ako rodinný príslušník.


Zákon o nelegálnej práci
§ 2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
Katrina13
27.05.15,11:04
Toto som nevedela, že sa dá. Takže ja si budem môcť vykonávať svoje aktivity - napr. 2x týždenne viesť tvorivé dielne a iné krúžky pre deti a napr 3x do týždňa môžem byť 4 hodiny u manžela na predajni a pomáhať mu s predajom, aby on stíhal robiť objednávky a iné firemné záležitosti? A netreba žiadne dohody, papiere,potvrdenia, nahlásenia?
kn-alka
27.05.15,11:05
netreba, ale musíte byť dôchodkovo poistená, t.j. pri založení živnosti sa prihlásiť dobrovolne do SP a za seba platiť poistné.
Katrina13
27.05.15,11:05
Takt toto je moc komplikované, som si to predstavovala tak, že ja sa budem venovať skôr mojim aktivitám pre deti a 3x do týždňa možno na 4 hodiny mu vypomôžem, aby stíhal robiť on čo treba okrem predaja.
Katrina13
27.05.15,11:11
Veľmi pekne ďakujem. Viem že povinne som poistená ak mám ročný príjem na cca 4.900 eur. Takže hned ako založím živnosť musím sa dobrovoľne poistiť, tých cca 133 eur?
avalik
27.05.15,11:12
82/2005 Z. z.Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní

§ 2a

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

8a) Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
kn-alka
27.05.15,11:12
áno
Chobot
27.05.15,11:33
Ak budeš živnostník, tak v prípade výpomoci manželovi nepôjde o nelegálnu prácu.
avalik
27.05.15,11:44
zákon o nelegálnej práci vyžaduje dôchodkové poistenie, nie živnosť - založením živnosti nevzniká automaticky aj dôchodkové poistenie
marjankaj
27.05.15,12:06
A nie je lepšie zamestnať sa na čiastočný pracovný pomer za cca 100 emesačne?
kn-alka
27.05.15,12:07
.... ona má aj iné aktivity, na ktoré by si aj tak vybrala živnosť
marjankaj
27.05.15,12:09
Ale z toho by zatiaľ nemusela platiť odvody do sociálnej poisťovne.
kn-alka
27.05.15,12:10
... a zaplatí účtovníčke za vedenie miezd :D

je to na ich vlastnom rozhodnutí :)
marjankaj
27.05.15,12:11
Šak mu pomáha aj s účtovníctvom.;)
ariadna22
27.05.15,17:49
môžeš fungovať na predlženej materskej do 6.roku dieťaťa, ale, príjmy do zp nemôžu byť viac ako cca 2100 eur za rok.
t.j. mesačne menej ako 200 eur,
a potom ti budú cvakať sp a zp dieťa môže na 4h do škôlky, dalej ak presiahneš zp viac 2100 musíš to v ten mesiac ohlásiť do zp. soc poist platí, že ti prestanú platiť ak budeš mať viac ako cca 4000 eur.
môžem byť poistená len v soc poist a v zp si budeš platiť ak presiahneš za rok 2100 eur.
do zp budeš platiť len z príjmov, zarobíš 2000 dáš im 14% do sp nič.
takže môžeš to riešiť takto.
v prípade, že si na predlženej materskej, tak nemáš nelegálnu prácu a môžeš robiť pre muža vo firme.
takže ti stačí sa prehlásiť v sp a zp ked dieťa dovrši 6rokov ako matka starajúca sa od dieťa do 6 rokov a dieťa a otvoriť si živnosť, budú ťa evidovať ako matku starajúcu sa o dieťa do 6 rokov a nie ako szčo, je to diera v zákone. v prípade, že sa čo len ja 1 deň zamestnáš niekde na dohodu, tak ťa vylúčia z poistenia aj v zp aj v sp keď skončíš riadny rodičovský.
tento rodičovský (do 6 rokov) je o dieťa, ktoré nie je choré, len ti platia odvody
lacotinka
27.05.15,21:51
Vyšší stupeň predavačky na živnosť bude :

predavačka na lízing