Mickya
31.05.04,11:01
Zdravím,
podnikáme v oblasti webhostingu, prosím potvrďte mi moje informácie o DPH:
ak vystavím faktúru členovi EU (mimo SR) - občanovi a podnikateľovi, ktorý nemá pridelené IČ DPH - fakturujem s DPH.
Ak má pridelené IČ DPH, fakturujem bez DPH.

Ak fakturujem do tretích krajín - vždy bez DPH.

Ešte mám ďalšiu otázku:
Je aj doména považovaná za elektronicky dodanú službu?
Podľa mňa nie.
Pre vysvetlenie, čo je to doména:
www.porada.sk (http://www.porada.sk/) - tak porada je tá doména.

Ako mám teda fakturovať domény, keď ja vystavujem faktúry a keď mne prídu faktúry z tretích krajín a z EU - ak má podnikateľ pridelené IČ DPH.

Viem, že podobná diskusia tu padla, ale ešte stále nemám v tom jasno, ale pomôžte, prosím!!!
Ďakujem za pomoc
Jozef Mihál
31.05.04,09:14
§ 15 odsek 7
Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8 (...o.i.elektronicky dodávané služby..atď), ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre spotrebu a využitie ktorej sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

- ak odberateľ je osoba, ktorá podniká v inom členskom štáte (nemusí byť registrovaná pre daň v inom členskom štáte !), miesto dodania je iný členský štát, fakturujete bez dane !
- ak odberateľ je "zákazník" (hocijaká fyzická alebo právnická osoba), ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, miesto dodania je tretí štát, fakturujete bez dane !
Mickya
31.05.04,12:19
Pán Mihál,
akoby ste to vyriešili s tou doménou?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
31.05.04,12:41
Neviem, čo je doména. Ak to patrí pod § 15 odsek 12, tak je to elektronicky dodávaná služba a platí vyššie uvedené.
Podľa môjho zdravého(?) sedliackeho rozumu to tam patrí.
Mickya
31.05.04,13:05
Doména je len slovo alebo inak povedané meno domény. Proste, ak sa chcete dostať napr. na túto diskusiu, tak aby ste sa sem dostali, musíte vypísať www.porada.sk. Tak slovo porada je doména.
Doménami sú napr. aj: sk-dane
dashofer

Dúfam, že som to už vysvetlila zrozumiteľnejšie.
Možno by sa to dalo zahrnúť pod hosťovanie na webových stránkach, ale neviem, čo sem všetko spadá...
Jozef Mihál
31.05.04,13:10
Pre iných to možno zrozumiteľné je, ale pre mňa žiaľ nie.
Dobre, "porada" je doména. Ale čo Vy fakturujete, akú službu ? Službu existencie a údržby tejto domény ? Ak áno, je to e.d.s.
Mickya
31.05.04,13:17
Je to vlastne akokeby nájom tohto slova na 1 rok. Myslím, že sa to dá nazvať aj služba existencie.
Takže, ak to beriem ako e.d.s., a príde mi faktúra z iného členského štátu alebo z tretích krajín, čo s DPH?
Ďakujem za skorú odpoveď
Jozef Mihál
31.05.04,13:26
No už to chápem. Podľa mňa je to e.d.s., lebo myslím, že to možno považovať za "hosťovanie na webových stránkach".

Ak MNE príde faktúra za takúto službu od DODÁVATEĽA z iného členského štátu, tak miesto dodania je Slovensko a v zmysle § 69 odsek 2 sa "samozdaním".
Detto v prípade dodávateľa z tretej krajiny.
Mickya
31.05.04,13:52
Takže mám tento zákon chápať tak, že aj keď nemá podnikateľ pridelené IČ DPH, mám mu to fakturovať bez DPH - ak fakturujem do členských štátov?

Ďakujem
Jozef Mihál
31.05.04,13:59
V podstate zopakujem to isté, čo som tu napísal už skôr.

§ 15 odsek 7
Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8 (...o.i.elektronicky dodávané služby..atď), ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre spotrebu a využitie ktorej sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Z formulácie ...osobe, ktorá podniká v členskom štáte... vyplýva, že ak tieto služby dodáte hocijakej osobe, ktorá vykonáva činnosť v zmysle § 3 odsek 2, tak -

miesto dodania služby je jej sídlo, teda iný členský štát.
V takom prípade Vami poskytnutá služba NIE JE PREDMETOM DANE.

Nie je podstatné, či táto osoba je registrovaná pre DPH. Podstatné je, že PODNIKÁ.
Mickya
02.06.04,12:53
Tím, ktorí sú z toho "jasní", chcem len poradiť:
www.google.com
zadajte reverse charge
a prepnite na stránky písané po slovensky
Možno Vám to pomôže...
Mickya
04.06.04,11:18
Ešte sa vrátim k tejto téme:
ak poskytujem tieto služby, treba sa registrovať mimo SR (v USA asi nie, ale v členských štátoch?)
Treba rátať koeficient?
Ďakujem