Noecko
28.05.15,07:22
Dobry den, planujem do 2 mesiacov kupu garazoveho statia v hodnote 26000eur. Je moznost kupit statie bez DPH. Moja otazka: oplati sa mi kvoli usetrenym 4000 zalozit sro? za 2 roky som aj tak planoval vlastnu sro na programatorske ucely.

pripadne, nejaky iny tip, ako sa legalne vyhnut plateniu DPH?

ucel kupy - investicia + prenajimanie statia

vdaka.
Dav
28.05.15,07:59
Plateniu DPH sa nedá vyhnúť a pozor aj na tento smer úvah. Lebo pri programátorských službách sú nízke náklady, teda nie je ani veľa DPH na odpočet od povinnosti. Naopak, služby sa fakturujú s DPH, a tú treba odviesť.Okrem toho, plátcom DPH môže byť aj SZČO a to tak isto, ako s.r.o. -buď dosiahnutím obratu, alebo registráciou na báze dobrovoľnosti. Dobrovoľného platiteľa DPH schvaľuje daňový úrad, ktorý môže (nemusí) požadovať zábezpeku do sumy, ak si dobre pamätám, 5.000,- €.
Noecko
28.05.15,08:06
A ked tu sro rozsirim z programatorskych prac o prenajimanie nehnutelnosti, ani vtedy sa to nevyplati? ze kupim garaz na firmu a do firmy budem prijimat najomne? OK, budem to musiet potom danit 14% zo zisku, ale stale lepsie ako 20% DPH ci? ked budem mat garaz na firmu, mohol by som ju odpisovat a hned by som mal aj naklady, ktore programatori maju problem zdokladovat
Dav
28.05.15,09:28
Daň zo zisku právnických osôb je 22%, fyzická 19%, ale len do určitej výšky príjmov. Treba si dať na papier výhody a nevýhody jedného aj druhého. Prenájom hnuteľného majetku je v poriadku, ale tiež môže ísť o prenájom s alebo bez DPH.