Z.E.Ú.S.
28.05.15,10:26
Ahojte, chcem sa spýtať, či musí mať účet 429 Neuhradená strata min. rokov analytickú evidenciu podľa účtovných období, kedy strata vznikla (firma zatiaľ mala stratu len v prvom roku svojej existencie a funguje 3. rok) Nenašiel som túto povinnosť v postupoch účtovania. Ak je to povinné poprosím presne ktorý paragraf, ktorého zákona, normy... to prikazuje. Ďakujem.
BlackRoses
28.05.15,08:46
Ešte som sa s tým nestretol.. aby mala 429 analytiku, ale ako prehľad by to nemuselo byť zlé.. hľadal som na rýchlo aj ja, či musí resp. nemusí a nenašiel, ale ak ÚJ chce, myslím, že neuškodí..
Z.E.Ú.S.
28.05.15,08:51
Ja som to dostal ako "výhradu" od konateľa, ktorý si nechal účtovníctvo skontrolovať ešte u skúsenejšej účtovníčky... Ale sám som nenašiel takú povinnosť, tak sa pýtam tu... aby som si vedel obhájiť svoju prácu, resp. uznal chyby, ak by to bolo tak... aj ked zrejme by šlo o drobnosť, kedze firma mala stratu len v jednom roku... Lebo tých výhrad bolo viac ale všetko bezpredmetné :) len v tomto som si nebol istý, tak som napísal tu :) Ďakujem
BlackRoses
28.05.15,08:53
Žeby majiteľ nechcel mať kladný VH, že rozmýšľa takto dopredu? :)
Z.E.Ú.S.
28.05.15,08:54
to je odložené DP 2014... strata bola v 2013
Gabi03
28.05.15,09:12
ak delenie na AE, tak skôr podľa podielu spoločníkov. nemá význam to deliť podľa rokov. to sa dá zistiť aj z pohybov na tomto účte za xy období. Okrem toho takáto evidencia sa ľahko dá viesť aj v obyčajnej excelovskej tabuľke.
Z.E.Ú.S.
28.05.15,09:22
Ďakujem, takže aj táto "výhrada" bola bezpredmetná...
Dav
28.05.15,11:21
Áno, doporučuje sa to, aby sa vedelo, z ktorého roku je strata a teda akým režimom odpočtu sa treba riadiť pri budúcej daňovej povinnosti. Boli časté zmeny zákona o dani z príjmov, preto je dobré mať analytiku a nehľadať prácne v záznamoch starých rokov, kedy aká strata vznikla. Analogicky platí pre nerozdelený zisk, ak by sa v budúcnosti vyplatil, tiež treba testovať roky kvôli zdravotnej poisťovni. Žiadny zákon ani postupy toto neurčujú, ale niekedy je vhodné využiť nezakázaný postup pre rýchle získanie informácie v budúcnosti.
Z.E.Ú.S.
28.05.15,18:06
Jasné, od začiatku som si uvedomoval, že by to malo svoj význam a nebolo by to úplne na škodu, no zaujímalo ma či by to bola chyba a porušenie zákona, ak by analytika v tomto prípade nebola a som rád, že sa o chybu nejedná. ďakujem.
Gabi03
01.06.15,11:22
no ja s týmto nesúhlasím. pretože odpočet daňovej strany sa vôôôôôôbec nemusí rovnať tej účtovnej na 429-ne. t.j. daňové straty viesť mimo účtovníctva.
Dav
05.06.15,04:10
Gabi03, ja netvrdím, že odpočet účtovnej straty = odpočet daňovej straty, ani že daňové straty si netreba viesť mimo účtovníctva. Vedenie analytiky na účtoch HV podľa rokov doporučujú auditori aj pracovníci-metodici finančného riaditeľstva.
Gabi03
05.06.15,05:45
ja som zažila 7 rokov auditorov v dvoch firmách (3 rôzny audítori nadnárodných spoločností) a toto mi nepovedal ani jeden z nich ;)
Dav
05.06.15,17:36
Toto odporučenie začali dávať auditori až po zmenách v zákone o dani z príjmu, keď sa menili podmienky na uplatnenie daňovej straty. A dávajú ho aj metodici FSSR. Nie je to povinnosť, len odporúčanie.