Hanka Babi
28.05.15,14:52
ked nemam zaujem o všetko čo je na darovacej listine ale iba o určity podiel bude ta zmluva platna?
draik
28.05.15,13:01
Skúste si to po sebe prečítať a prípadne aj upraviť. Inak je možné prevádzať aj len podiel.
marjankaj
28.05.15,13:08
A to by malo akože pomôcť?:rolleyes:
Hanka Babi
28.05.15,13:36
zle som to formulovala :-))
Hanka Babi
28.05.15,14:10
Dakujem
Chobot
28.05.15,16:04
Na to, aby ti niekto kvalifikovane odpovedal si dala málo informácií, resp. zle si formulovala otázku.

Čo je predmetom daru? Peniaze? Hnuteľná vec? Nehnuteľnosť? V zásade zmluva je platná, ak je podpísaná oboma zmluvnými stranami.

Ak ide o nehnuteľnosť, na to, aby si nehnuteľnosť skutočne nadobudla do tvojho vlastníctvy, musí byť darovacia zmluva zavkladovaná v katastri. A tiež musí obsahovať všetky náležitosti, aby ju kataster mohol zavkladovať.

Z takejto zmluvy musí jednoznačne vyplývať, čo je predmetom daru, teda aká nehnuteľnosť bude prevádzaná na iného vlastníka. Pri vklade už nemôžeš meniť predmet prevodu, to čo je v zmluve, to kataster zavkladuje - teda prepíše na iného majiteľa.

Ak niečo, čo ti má byť darované nechceš, treba spísať novú zmluvu, kde sa špecifikuje len to, čo má byť prevedené na teba.

Takže, ak je na zmluve uvedené, že sa ti prevádza parcela č. 123 a parcela č. 456, ty nemôžeš katastru povedať, že chceš previesť len parcelu č. 123 a parcelu č. 456 nie. Musíš dať na kataster zmluvu, kde bude uvedené, že sa ti prevádza len parcela č. 123. Rovnako, ked v zmluve darca uvedie, že ti daruje 1/2, ty nemôžeš povedať katastru, aby ti prepísali iba 1/4. Oni ti prepíšu to, čo je v zmluve.
Bednarova J
04.06.15,17:04
Nejde o darovaciu listinu - ale o darovaciu zmluvu podľa § 628 Občianskeho zákonníka, môže byť písomná ( pri nehnuteľnostiach napr. musí ) , ale aj ústna ( napr. kniha ).Týmto chcem iba poznamenať, že ide o dvojstranný právny úkon, to znamená ak mi ide nieko dať dve knihy a ja jednu nechce prijať ako dar, neprijmem ju a zmluva ohľadom nej nevznikne. Ak mi ide niekto darovať dve nehnuteľnosti a ja chcem iba jednu, pripravím darcovi zmluvu iba ohľadom jednej. Ak mi túto za daných podmienok nebude chcieť darovať, zmluva nevznikne. Ak už bola podpísaná zmluva a odbarovaný až následne zistil, že dar neche, môže ju opäť previesť zmluvou na darcu, avšak tento nie je povinný dar prijať. Jedine, ak by dar mal vady na ktoré vopred obdarovaného neupozonil.