Mr. B.D.
28.05.15,18:19
Mám problém so zapojením domáceho kina. Mám zosík/receiver (SONY STR-DB930 QS) a repráky JVC, plánujem dokúpiť projektor a DVD/media centrum. Projektor bude umiestnený vzadu za gaučom na stene, zosík/receiver vpredu pod premietacou stenou. Káble medzi nimi budú ťahané stropom/rohmi, celková dĺžka cca 12m.

Neviem, či mám teraz umiestniť DVD/media player pri projektor (= krátke video prepojenie, dlhé audio prepojenie cez optiku k receiveru) alebo pri receiver (= krátke audio prepojenie, dlhé video prepojenie cez HDMI/alebo nejaký iný štandard?)

Počul som už taký názor, že lepšie keď dám media player k projektoru, lebo video káble majú nad 10m straty na signáli a sú drahé; optické audioprepojenie je bez strát a môžem použiť hociaký, aj lacný kábel, naň tienenie nepotrebujem.

Skúšal som hľadať optické káble v dĺžke 12m a popravde mal som čo robiť, aby som niečo našiel, väčšinou boli krátke, dlhé boli dosť drahé (150€). Našiel som nejaké 15m HDMI káble a boli lacnejšie (70€).

Chcel by som teda vedieť, či investovať predsa len do tej optiky pre audio, alebo bude v pohode aj to dlhé video prepojenie. Budem vďačný aj za kontakt na nejakého hifi/audiofila, čo sa v tom vyzná a s ktorým by som si mohol pokecať Ďakujem!
Chobot
28.05.15,21:53
V prvom rade napíš presný typ a značku projektora, DVD prehrávača a receivera, aby som videl, aké sú možnosti prepojenia.

V podstate medzi DVD prehrávačom a recieverom bude asi štandardné audio L/R prepojenie s koncovkami CINCH. Tam môže byť kábel dlhý aj 20 metrov a vôbec nie je drahý:

https://www.alza.sk/hama-prepojovaci-2x-cinch-m-2x-cinch-m-15m-d364318.htm

alebo si ho vyrob - kúpiš stereo kábel, 4 cinch kocovky a máš to.

Ak máš možnosť umiestniť dvd prehrávač niekde k projektoru, tak to urob. Ak by si mal použiť 15 m HDMI kábel, je možné, že to bude na úkor obrazu (nemyslím, že by to nešlo, ale môže byť znížená kvalita). U HDMI sa doporučuje maximálna dĺžka 10 m. To je teória. Ale užívatelia v praxi sú spokojní aj s 15 m káblom:

http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1874&t=1061057&start=30

A 15m HDMI kábel sa dá zohnať aj lacnejšie:

http://tntrade.sk/4world-kabel-hdmi-hdmi-19-19-m-m-15m-pozlateny_d58719.html

Alebo ak chceš staviť na istotu, tak použiť HDMI HUB - zosilňovač:

https://www.alza.sk/premiumcord-hdmi-repeater-do-50m-d275722.htm.

V každom prípade riešenia sú. Ty si povedz, kde je pre teba praktickejšie umiestniť ktoré zariadenie a tomu prispôsobiť prepojenie. Nie naopak. A ak je treba, tak použiješ ten zosilňovač.
Mr. B.D.
01.06.15,10:51
Ďakujem veľmi pekne za obsiahlu a rýchlu odpoveď. Pomohol si mi! Projektor ani DVD prehrávač ešte nemám. Audio určite plánujem ťahať optikou kvôli 5.1 zvuku tak či tak, aj keď receiver má 5.1 cinch vstup, no toľko káblov nebudem riešiť. Otázna je dĺžka video kábla, niektorí vravia max 10m, iní zas že aj 15 je v pohode, podobne ako ty. Tie názory po fórach sú väčšinou tak 5-6 rokov staré a neviem, či sa tehnológia/tienenie HDMI káblov odvtedy niekam neposunuli. Preto som hľadal nejaký aktuálny. Takže ešte raz vďaka!
Chobot
01.06.15,10:56
Už som sa naľakal, že si to nepozrieš. Mohol si pridať aj ten typ a značku zariadené, možno by som došiel ešte na niečo iné.
Mr. B.D.
01.06.15,11:03
Milý Chobot. V bezradnosti naozaj skúšam všetky možnosti. Tiež máš pravdu s tým, že som tu nový a neviem, ako to tu chodí, ako rýchlo človek bežne dostane odpoveď, či sú to dni, týždne, tak som pre istotu napísal aj správu, pretože naozaj potrebujem odpoveď súrne. Za tú tvoju ďakujem, prsty si nedral nadarmo! ;)
Mr. B.D.
01.06.15,11:13
Typ a značku receivera som doplnil do otázky.
Chobot
01.06.15,11:48
Príspevok som vymazal, ospravedlňujem sa, že som bol na teba zlý. Dole som napísal nový príspevok.
Chobot
01.06.15,12:44
Pôvodne si uvažoval o prepojení DVD s receiverom optikou. Ale pri optike dopouručujú maximálnu dĺžku 10 metrov, potom jedine s použitím zosilňovača (čo vyjde tak na 30-40 EUR). Takže stále doporučujem prepojiť audio obyčajným CINCH stereo káblom, Ten môže byť aj 20 metrov dlhý. A umiestniť prehrávač čo najbližšie k projektoru.

AK by si použil ten optický audio kábel, tak umiestni prehrávač k receiveru. Výhodou optiky je, že ak máš na oboch zariadeniach dekodér pre priestorový zvuk (5+1), tak ho môžeš využíť. Pri obyčajnom stereo kábli túto výhodu strácaš.

Pomocou HDMI kábla DVD predhrávač a receiver neprepojíš.