mataba
29.05.15,07:17
Dobry den, prosim Vas ak zvysia vymeriavaci zaklad na vypocet materskej z 65 na 70% od 1.1.2016 a ja budem mat nastup na matersku uz zaciatkom 12/2015, bude sa ma zvysenie tykat alebo mam "smolu"? Dakujem
avalik
29.05.15,05:39
Múdrejšia budeš keď to bude schválené a zverejnené v zbierke zákonov ... zatiaľ je to len v podobe sľubov v rámci zvolebnievania sa.
mataba
29.05.15,05:43
Vdaka, je mi jasne ze to este schvalene nie je ale myslim ze otazka sa zodpovedat aspon hypoteticky da, ci sa to bude prepocitavat alebo nie...
avalik
29.05.15,05:46
hypoteticky sa to bude dat zodpovedat, ked bude známe aspoň paragrafové znenie návrhu novely zákona
siska3
09.08.15,08:27
Mna by napriklad zaujimalo ci sa navysi aj maximalna vyska materkej
Treaz je to cca 792 pri 30 dnovom mesiaci a pri 31 dnovom 819 ked sa nemylim
Vsade sa hovori len o tom ze sa mozno bude navysovat percentualne z 65 na 70%
No nikto sa nevyjadruje ci sa navysi aj denny vymeriavaci zaklad
Takze je dost mozne ze navysenie sa bude tykat len niektorych skupin ludi
Mlze sa stat ze mamicky ktorym by vychadzala maximalna materska nedostanu po zmene zakona ziadne navysenie
Ma niekto z vas viac info?
Katy a R
09.08.15,08:48
siska - výpočet nepustí ;) - a §55
zákonom je obmedzený max VZ, z ktorého sa dávka počíta - nie priamo denná výška dávky ... samozrejme zvyšuje (valorizuje) sa aj ten max VZ - viď zák o SP
veronikasad
09.08.15,08:49
Nezvýšia vymeriavací základ,malo by sa zvyšiť sa len % z 65 na 70 %. Malo by sa to týkať aj dávok priznaných v roku 2015.
Katy a R
09.08.15,08:55
mataba ... ak nastupuješ na materskú začiatkom decembra - tak aj tak s tým nič neurobíš, tak rieš dôležitejšie veci ... a vydrž - dovtedy to už určite bude oficiálne ;)
(a nezvyšujú VZ;))
siska3
09.08.15,14:48
To znamena ze ak by mi teraz vysla maximalna materska teda 819 eur pri 65 %, po zmene zakona na 70 % aj tak nedostanem viac?
veronikasad
09.08.15,15:31
Dostaneš, materské patrí medzi nemocenské dávky a ak sa nezmení § 55 odst. 2 Zákona o soc.poistení, materské bude namiesto 65 % - 70 % DVZ


§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky
Na začiatok

(1) Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

(2) Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 1, 5-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.