petkor
29.05.15,08:03
V TP auta je zapisana SZCO aj ICO, ale auto nikdy nebolo odpisovane, bola iba platena dan z MV a vo vydavkoch boli blocky za PHM. Teraz auto predali. Musia davat prijmy z predaja do danoveho priznania?
Podla mna nie, kedze nikdy nebolo odpisovane, ale uctovnicka im tvrdi, ze kedze je v TP zapisane ICO, tak musia predaj zdanit. Mozete mi prosim poradit?
Dakujem
juzek691
29.05.15,06:36
Neviem, ale podľa logiky kontrolórov, keď si niečo nedáš do nákladov, ale MOŽEŠ, je tvoj problém , že si to tam nedáš, ale čo máš zdaniť tak to MUSÍŠ dať.
marjankaj
29.05.15,06:46
Čo sa pýtaš účtovníčky. Ak nebolo zaradené do majetku, tak je predaj oslobodený. Ak bolo zaradené, ale odpisy iba prerušené(teda neuplatnené), tak predaj nie je oslobodený.
Pozri zákon
§9/1
(1) Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
JankaO
29.05.15,06:49
Áno, predaj treba zdaniť. Auto bolo používané na podnikanie (bločky, DzMV.), bez ohľadu na to, čo je napísané v techničáku Daňový základ bude rozdiel medzi predajnou cenou a zostatkovou cenou - čiže, ak sa neodpisoval, tak vydaj bude asi kúpna cena, za ktorú bolo auto nadobudnuté.
marjankaj
29.05.15,06:53
Nesúhlasím.
Pozri napríklad §19/2e.
JankaO
29.05.15,07:10
nechápem...nevidím súvislosť medzi tým, že o aute bolo účtované, ako o IM a §19/2e
Tweety
29.05.15,07:13
MV bolo v majetku, predaj podlieha zdaneniu.
marjankaj
29.05.15,07:14
Pri aute nezaradenom v obchodnom majetky si môže uplatňovať výdavky podľa §19/2e a samozrejme platiť daň y MV.
A v §9/1c je presne uvedené že takéto vozidlo je oslobodené.
Tweety
29.05.15,07:17
nenapísal, že bolo nezaradené, len neodpisované, či?
JankaO
29.05.15,07:22
uplatňoval si len PHM, neuplatňoval "kilometrovné", ani 50 % PHM - t. j. nepostupoval podľa 19//2e
petkor
29.05.15,07:33
ale auto v majetku nebolo, iba v TP bolo ICO, ale nebol uctovany nakup auta, nebolo zaradene do knihy majetku, nebolo vo vykazoch, nebol uctovany odpis. Takze podla mna auto v majetku nebolo, iba si preplacali pHm na zaklade cestakov, co najazdili sluzobne, a preto platili aj DzMV
Tweety
29.05.15,07:34
to si nenapísal, že nebolo v majetku, uplatňovali sa potom náhrady, nie phm ako si uviedol, dal si mätúce info
petkor
29.05.15,07:37
Tak to sa ospravedlňujem, myslím, že si ani neuplatňovali kilometrovné, ale iba náhrady za PHM, preto som to tak napísala.
Tweety
29.05.15,07:39
potom sa o ňom účtovalo ako o súkromnom, a jeho predaj bude súkromný, nepatrí do účtovníctva, ale zisti presne ako to bolo, nedá len tak, že si myslím......
marjankaj
29.05.15,07:41
To síce nenapísal, ale v mojom príspevku som napísal obidva varianty.
Janka tiež nevie, či bolo zaradené a dôvodila tým, že bolo používané. To však podľa zákona nie je podmienka. Podmienka je či je zaradené v majetku alebo nie.
petkor
29.05.15,07:42
Jasné, to presne zistím. To mi len ráno dala kamarátka rýchle info a ja som to brala takto, ale ešte sa jej presne popýtam a už budem vedieť, čo v ktorom prípade robiť. Ďakujem veľmi pekne za rady.
Tweety
29.05.15,07:42
ok
marjankaj
29.05.15,07:46
Majka ale keby ho pred piatimi rokmi vyradil z majetku, tak je taktiež oslobodené. Veď z mojej citácie paragrafu to musí byť jasné.
marjankaj
29.05.15,17:01
Pre daň z motorových vozidiel je rozhodujúce, či sa auto používa na podnikanie.
Pre daň z príjmu(príjem z predaja auta) rozhoduje, či je(alebo bolo)auto zaradené v obchodnom majetku.
V tom je dosť podstatný rozdiel, ktorý ani zákonodarcovia celkom nedomysleli.