elenast
29.05.15,09:52
Potrebovala by som poradiť, vyhrala som auto a následne chcem túto výhru previesť na inú osobu, ktorá je českej národnosti. Budem platiť daň ja alebo tá iná osoba?
avalik
29.05.15,07:57
nie je podstatné čo urobíš s výhrou - výhru zdaňuje výherca + zaplatí odvod na zdravotné poistenie

viac info na stránke finančnej správy: https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=930979&title=Zdanenie-nepe%C5%88a%C5%BEnej-v%C3%BDhry
marjankaj
29.05.15,07:59
No ak výhru odmietne(a to môže) tak neplatí nič.
Ale potom nemá zase čo darovať(či previesť).
misoft
29.05.15,08:00
Pozor - jedná sa o vecnú výhru! Vecná (nepeňažná) výhra nie je od dane oslobodená!
http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1478/category/dan-z-prijmov/article/zdanovanie-vyhry-fyzickej-osoby.xhtml
"
Vecná výhra fyzickej osoby a jej zdaňovanie

Nepeňažné výhry zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov zo zahraničia, ktoré nie sú oslobodené od dane (presahujúce sumu 350 eur) sa zdaňujú podaním daňového priznania. Podľa § 8 ods. 10 zákona o dani z príjmov je povinnosťou prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Hodnotou výhry alebo ceny je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny.

Výdavkom pri týchto príjmoch je aj povinne platené zdravotné poistenie z týchto príjmov. Odvody z týchto príjmov sa platia až na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia, a to v zdaňovacom období, ktoré nasleduje po zdaňovacom období, za ktoré sa tieto príjmy priznávajú v daňovom priznaní. Tieto výdavky si výherca nepeňažnej výhry alebo ceny uplatní:

prostredníctvom dodatočného daňového priznania, ak v roku kedy tieto odvody platil už takéto príjmy nepoberal alebo
v zdaňovacom období, v ktorom tieto odvody platil, ak takéto príjmy poberal aj zdaňovacom období, kedy ich platil alebo
si vyberie jeden z vyššie uvedených postupov, ktorý je pre neho výhodnejší.

V súvislosti so zdaňovaním vecných výhier podaním daňového priznania je potrebné poznamenať, že daňové priznanie nie je vždy povinný podávať každý daňovník. Všeobecne platí, že daňové priznanie nie je povinný podávať daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce 50 % zo sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Pre rok 2014 aj 2015 je výška tejto sumy 1901,67 eur (50 % z 3 803,33 eur). V praxi môže najčastejšie ísť o študentov, dôchodcov, nezamestnaných, matky na materskej dovolenke a podobne.
"
Takže daň i odvody platí výherca!
elenast
29.05.15,08:03
ok, takže auto môžem len predať ale daň v každom prípade platím ja? ak tomu dobre rozumiem
elenast
29.05.15,08:03
Ďakujem
avalik
29.05.15,08:06
misoft a kde vo svojej odpovedi uvádzam, že výhra sa nezdaňuje a neplatia odvody? ... klikol si na link čo som dala?
elenast
29.05.15,08:08
takže daň v každom prípade platím ja ak si výhru ponechám
Tweety
29.05.15,08:09
tak a aj ZP
misoft
29.05.15,08:11
Sorry - chcel som to ako príspevok - a písal som do komentára :( - nepatrilo tebe. Mea culpa.
elenast
29.05.15,08:11
19% daň a 14% ZP?
marjankaj
29.05.15,08:12
Aj keď si výhru neponecháš, ale ju predáš alebo daruješ. Aj tak platíš, teda ak si výhru prevezmeš.