a.palenikova
29.05.15,10:24
Prosím Vás, mám prepočítať základ a DPH z denných / mesačných uzávierok pokladní? Pri prepočte celkovej sumy s DPH na základ a DPH dochádza k centovým rozdielom. Môžem zmeniť sumy základ a DPH tak aby sedeli so sumou spolu s DPH?

V servisnej organizácii mi povedali, že to treba prepočítavať. Pretože pokladňa slúži na evidenciu tržieb a nie na evidenciu DPH, že na DPH nie je certifikovaná. Písala som aj daňovému úradu do Banskej Bystrice, poslali mi všeobecnú odpoveď.
kn-alka
29.05.15,08:26
ja centové rozdiely nemením (kým v DP svieti žltou farbou) nechávam tak,

ak je vyšší rozdiel (svieti červenou farbou) upravuje základ dane, aby sedelo.

Pri väčšom rozdiele však treba zavolať technika k ERP, či je všetko správne naprogramované.
fortunka
29.05.15,08:35
Nie neprepočítava sa to, nahrávam to presne tak ako je to uvedená na uzávierkach. V DPH priznaní sa to potom upraví ak sa to bez toho nedá upraviť. Tá suma má byť na uzávierkach taká ako je súčet na blokoch, čo zaokruhľovaním nie vždy vyjde, hlavne pri veľa dokladoch. Ja som to riešila aj so správkyňou, DK nám na to tiež nič nepovedala :)
a.palenikova
29.05.15,08:38
Ďakujem, a DP posielate s takými sumami aké sú na bločkoch? Tam vypisuje len varovanie nie chybu. Ja som to doteraz tak posielala
fortunka
29.05.15,08:42
Ja mam vyssie sumy, lebo mam cca 1500-2000 blokov a faktur prijatych, cize ja to opravujem (vacsinou vyjde o 1-2EEUR vyssia dan, tak aj preto.. ak by naaahodou.. vzdy sa riadim podla toho: radsej viac ako menej :) )
a.palenikova
29.05.15,09:05
a na základe akého predpisu / informácie to opravujete?
kn-alka
29.05.15,09:26
DP DPH pri vyšších rozdieloch nedovolí poslať DP
karakul
29.05.15,10:52
... a prečo si nepripla tú odpoveď z DÚ ?
a.palenikova
30.05.15,09:43
Dobrý deň,
daň vypočítaná pri jednotlivých zdaniteľných obchodoch sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta. Túto zaokrúhlenú daň dodávateľ odvedie a odberateľ si odpočíta. Z toho dôvodu je potrebné, aby v daňovom priznaní bola reálne vyčíslená uplatnená/odpočítaná daň, resp. suma dane, ktorá z dôvodu zaokrúhľovania nie je presne zodpovedajúca sume nasčítaných základov dane z jednotlivých zdaniteľných obchodov.
To znamená, že daň v daňovom priznaní aj v kontrolnom výkaze má zodpovedať sumám uvedeným na faktúrach (resp. zjednodušených faktúrach).
V prípade, ak sa výška dane vypočítaná systémom nezhoduje s výškou dane, ktorú ste zadali (z faktúry, alebo z účtovníctva) systém zobrazí logickú chybu, ale táto chyba nebráni odoslaniu formuláru, ona len upozorňuje, že je tam rozdiel, a nemusí byť opravená na hodnotu, ktorú ponúka systém.

---
S pozdravom,
Ing. Soňa Lišaníková
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Toto mi poslali 29.5.2015. Ten prvý dopyt už nemám.
fortunka
17.06.15,08:55
žiadneho, ja to opravujem iba v Danovom priznani, pri podavani... dopocita mi to tu dan, tak ako ma byt podla zakladu a ja to tak nechavam.