nveronika
29.05.15,13:56
Prosím Vás, nie je mi celkom jasné, ako s prevodom spoluvlastníckeho podielu v pozemkovom spoločenstve.

§ 9 zákona 97/20013 v zn.nesk.predp. hovorí:
"(7) Na prevod podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva sa nevzťahuje všeobecné ustanovenie o predkupnom práve,15) ak nejde o prevod podľa § 11 ods. 2. Ak vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti prevádza svoj spoluvlastnícky podiel, musí ho ponúknuť na predaj ostatným vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti prostredníctvom výboru; ak o podiel neprejavia záujem ostatní vlastníci podielov, môže ho predať tretej osobe. ", t. j
15)= Občiansky zákonník, citujem :"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§116,117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov".

Je jasné, že musím ponúknuť svoj podiel, ale musí aj matka, kto chce darovať svoj podiel synovi???
Ďakujem za odpoveď.
pepqo
07.06.15,17:20
Nie, určite nemusí to ustanovenie sa vzťahuje ak chcete predať svoj podiel inej osobe ktorá je mimo spoločenstva a nie je ani rodinný príslušník..
misoft
07.06.15,17:27
Ako čítam..... matka nepredáva - daruje. To je rozdiel.....tam žiadne predkupné právo nie je. Ona len podľa svojej vôle nakladá so svojim majetkom - a ten sa môže predať, darovať, alebo bezodplatne previesť.
nveronika
08.06.15,16:42
Ďakujem za odpoveď
dmc
08.06.15,17:42
cital som rozsudok sudu kde aj na darovanie sa vztahuje predkupne pravo. Musim to pohladat. (Samozrejme pri prevode vlastnictva pri priamych pribuznych to neplati)

..tak som to nasiel - zaujimave citanie - 2 pravnci - 4 pravne nazory :) http://www.akmv.sk/2014/03/03/zakonne-predkupne-pravo-a-darovanie-spoluvlastnickeho-podielu/
misoft
08.06.15,18:09
No otázka sa týkala vzťahu matka-syn - takže žiadne predkupné právo.