habibiatko
29.05.15,22:41
Dobry vecer, prosim Vas ako, kde a s kym je potrebne spytat a nasledne zmenit spoluvlastnicky podiel na liste vlastnictva? Jedna sa o to, ze s priatelom sme si pred 6 rokmi spolocne kupili byt. Nakolko nam nan pozicial priatelov otec a nejake peniaze som dolozila ja rozhodli sme sa vtedy zapisat na katastri do listu vlastnictva, ze on je majitelom 2/3 a ja 1/3. Pred 2 rokmi sa nam narodila dcerka. Vztahy trochu ochladli a ja mam pocit, ze priatelovi uz nemozem na 100% verit. Mam pocit, ze predomnou nieco skryva. Mam totiz pocit, ze ma nieco so svojou kolegynou. Prosim poradte ako sa poistit s dcerkou, aby nas oripadne z bytu nevysackoval. Viem, ze by mi musel vyplatit moj podiel, ale ja o to nestojim. Ja chcem, aby proste dcerka mala narok na tento byt tak ako kazdy z nas. Mame ist k notarovi spysat nejaku dohodu alebo co mam vlastne robit, aby sme mohli zmenit spoluvlastnicky podiel a hlavne ako? dakujem za vsetky rady
Chobot
29.05.15,21:30
Manžel ti môže prostredníctvom darovacej zmluvy darovať akýkoľvek svoj podiel na nehnuteľnosti.

Tejto vete nerozumiem: "Ja chcem, aby proste dcerka mala narok na tento byt tak ako kazdy z nas."

Dcéra nemá taký nárok na byt, ako vy. Vy ste vlastníci, máte vlastnícke práva. Aby vaša dcéra mohla mať také isté práva, museli by ste jej darovať 1/3 bytu.

Napíš bližšie, ako si to myslela.
arizona
30.05.15,06:24
Byt ste si kupili a dali zapisat podiely podla toho, kto kolko priblizne do bytu vlozil svojich financii.
To, ze sa vam narodilo spolocne dieta na veci nic nemeni. Dieta nie je spolumajitel bytu,je to nadalej byt iba vas dvoch. Dieta by malo narok jedine v pripade smrti a dedenia po jednom z vas.
Mozes sa s priatelom napr. dohodnut, ze ti dobrovolne prepise nieco so svojho podielu,alebo mozes od neho odkupit.
lacotinka
30.05.15,15:17
To už je dneska svet :
" Mozes sa s priatelom napr. dohodnut, ze ti dobrovolne prepise nieco so svojho podielu,alebo mozes od neho odkupit "
- žijú spolu (zatiaľ)
- trutkajú spolu (zatiaľ)
- aj dieťa z toho majú spolu (zatiaľ)
- asi aj hospodária spolu (zatiaľ)

A ona si od neho kúpi kúsok bytu :D :D

To kam chodíš na takéto blééééé nápady ?????????????????
Chobot
30.05.15,15:47
Teoreticky, keby otec daroval dcére 1/3, tak by mal každý z nich podiel 1/3. V takom prípade by dcéra mala rovnaký nárok ako každý z nich - presnejšie povedané nie nárok, ale podiel. Každý by mal rovnaký spoluvlastnícky podiel na byte.

Ale o to jej asi nešlo, predpokladám. Škoda, že neupresnila otázku.
habibiatko
30.05.15,18:26
Ano presne takto som to myslela ako pises. Chcem, aby on jej daroval zo svojho podielu 1/3 tym padom budem mat ja 1/3 dcerka 1/3 a on 1/3. lenze teraz otazka znie kde a a ako to urobit? Darovacou zmluvou u notara? a nasledne so zmluvou zajst na kataster? ako by taka darovacia zmluva mala vyzerat? A este jedna vec ak ja budem mat sudom dcerku zverenu do osobnej staroslivost co to bude pre nas znamenat. DAKUJEM za vsetko
habibiatko
30.05.15,18:30
Fuha, tak hadam na smrt som este mlada ale veru clovek nikdy nevie a smrt si nevybera ludi podla veku.
CHOBOT ty si.mi tu teda riadne nalozil musela som tvojuspravu precitat 10krat aby som ju ako tak pochopila :-)
Lenze aby sme mali vsetci rovnaky podiel stacilo by keby len on zo svojich 2/3 dcerke daroval 1/3 a uz by to bolo fifty fifty.
Ano presne o toto mi islo. Ako myslis, ze som neupresnila otazku? dakujem ti za vsetko vzdy si dobre poradil
lacotinka
30.05.15,18:30
Ak je výhľad, že ty budeš mať zverenú dcéru
tak pred tým je výhľad na rozvod
a pred rozvodom neviem či je výhľad na dar
Chobot
30.05.15,19:07
Už príliš špekuluješ a komplikuješ. Ešte sa nič nedeje, a ty už myslíš 2 kroky dopredu.

Upresniť otázku som myslel tak, že upresniť čo myslíš pod výrazom "aby dcéra mala mala narok na tento byt tak ako kazdy z nas". Či si tým myslela spoluvlastnícky podiel, alebo iba nárok na bývanie v byte. Keby išlo o ten nárok na bývanie v byte, tak nikto z vás nemôže vyhodiť maloletú dcéru z bytu. Na to ani nemusí mať spoluvlastnícky podiel. Takže nárok na bývanie má rovnaký, ako vy.

Ak si tým myslela, že aby bola spoluvlastníčka, teoreticky (aj prakticky) to je možné. Ale nesie to určité riziko, resp. peripetie. Ak je vlastníkom maloletá osoba, tak akékoľvek nakladanie s nehuteľnosťou (resp. s jej podielom) by ti musel odsúhlasiť súd. Teda keby nastala situácia, že sa skutočne rozvediete a chcete byt predať a peniaze si rozdeliť, tak najprv budete musieť počkať na rozhodnutie súdu, ktorý povolí predaj podiel vašej maloletej dcéry. A môže sa stať, že ten predaj nepovolí, lebo to nebude v záujme maloletej osoby. A budete nahraní.

Nechcem ťa od ničoho odhovárať, ale nemá teraz zmysel riešiť, aby ti priateľ (manžel) "dodaroval" podiel, aby si mala 1/2. Či už vlastníš 1/3 alebo 1/2, nie je v tom tak zásadný rozdiel. Možno to vyjadriť len v nejakom množstve euráčov. Ale vlastníkom bytu si tak isto, nárok na bývanie s dcérou máš taký istý. Navyše, ak priateľ prispel na byt pomocou svojho otca väčšou čiastkou, a tak ste sa vtedy dohodli, nesnaž sa toto teraz spochybniť, alebo sa mu mstiť. Vášmu vzťahu to neprospeje.

Skús mi ty popísať, aké výhody by si videla v tom, že by 1/3 daroval dcére. Lebo darovať vlastníctvo bytu tak malým deťom prináša len komplikácie. Pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné (napr. ak dieťa dedí po tragicky zosnulom otcovi), tak ja by som taký krok nedoporučoval.

A čo to znamená, že budeš mať súdom zverenú dcéru do starostlivosti? Znamená to to, že sa o
ňu budeš musieť starať 24 hodín denne a otec bude prispievať nejakou čiastkou na jej výchovu. Súd môže povoliť mu aj stýkať sa s ňou, ak sa vy na tom nedohodnete.

Ale ako som písal vyššie, príliš predbiehaš. Máte len 2 ročnú dcéru a už sa chcete rozvádzať. Preboha, kam tá doba speje.

Nechaj ho, nech si to s tou kolegyňou užije. O pol roka zistí, že je to rovnaká ženská ako každá iná a vráti sa s prosíkom k tebe. (tento odsek ber s rezervou, ja som ženáč už cez 20 rokov, takže v tomto sa asi nezhodneme :D ).
arizona
31.05.15,06:58
Preco blbe napady? Co je na tom blbe? Keby priatel chcel byt "solidarny", ci " prajny" hned od zaciatku,suhlasil by s napisanim bytu na polovicu. Kedze tak neurobil,mal asi na to dovod. Takze ak zadavatelka chce mat vacsi podiel ako doteraz a priatel nechce darovat,tak jedina moznost je predsa odkupit,nie? Mas rozumnejsi napad? Tak napis...
lacotinka
01.06.15,04:15
Prečo si naivne myslíš, že chce odkúpiť ??????????
???????????? !!!!!!!!!!!
A ešte raz si (a hlavne POMALY ) prečítaj absurditu :
,
asi spolu hospodária a majú spolu dieťa !!!
,
" Mozes sa s priatelom napr. dohodnut, ze ti dobrovolne prepise nieco so svojho podielu,alebo mozes od neho odkupit "
- žijú spolu (zatiaľ)
- trutkajú spolu (zatiaľ)
- aj dieťa z toho majú spolu (zatiaľ)
- asi aj hospodária spolu (zatiaľ)

A ona si od neho kúpi kúsok bytu