Ema1
30.05.15,16:28
Som spoluvlastníčka parcely, ktorá slúži ako prístupová cesta k rodinným domom. Na uvedenej parcele, ktorá je cca 5 m široká, sa nachádza elektrická prípojka, 3x plynové prípojky a miestny vodovod. V projektoch dedinskej kanalizácie mi naplánovali prípojku necelý 1m od pozemku. Vzhľadom na to, že v tých miestach je vedený vodovod bude musieť byť zrejme kanalizačné potrubie položené bližšie k hranici môjho pozemku. Chcela by som sa spýtať aké právo mám využiť aby som nemala, tak blízko kanalizačné potrubie, pretože v budúcnosti by som mohla mať problém aj s opravou ohrady pozemku, mohli by sa správcovia kanalizácie odvolávať na ochranné pásmo. Môžu porušiť ochranné pásmo vlastníka bez súhlasu?
lacotinka
30.05.15,14:46
myslím, že voda / kanalizácia má normované smiešne odstupy
majkii
30.05.15,16:09
Ochranné pásmo je v prípade vodovodu a kanalizácie do priemeru 500 mm 1,5 m nad 500 mm 2,5 m od vonkajšieho okraja potrubia. V projektovej dokumentácii by malo byť riadne vyznačené.

V pásme ochrany je zakázané
a) vykonávať zemné práce, umiestňovať stavby, konštrukcie alebo iné podobné zariadenia alebo vykonávať
činnosti, ktoré obmedzujú prístup k verejnému vodovodu alebo verejnej kanalizácii alebo ktoré by mohli ohroziť
ich technický stav,
b) vysádzať trvalé porasty,
c) umiestňovať skládky,
d) vykonávať terénne úpravy

V konaní je možné podať námietku, ak skutočne bude OP zasahovať do tvojej parcely. V námietke treba uviesť návrh, aby stavba a jej OP nezasahovala do tvojej parcely. Avšak kanalizácie sú budované vo verejnom záujme, tiež z toho čo si napísala OP by malo byť už zriadené pre vodovod rovnako ako aj pre rozvody plynu v zastavanej časti obce, mám obavu, že námietka môže byť zamietnutá.
V každom prípade treba námietku podať v lehote na to určenej, inak sa na námietku neprihliadne. Za obmedzenie vlastníckeho práva máš nárok na primeranú náhradu.

Odporúčam ti vyhľadať si už vydané rozhodnutia napr. www.pk.ouzp.sk/dokumenty/vyhl____Dubova__kanalizacia.doc prípadne zagoogli ďalšie