Sylviaa
31.05.15,17:38
Dobrý deň, chcela by som poprosiť niekoho, kto sa v tom vyzná o radu. Ako učiteľka som na ZŠ nastúpila presne pred 2 rokmi a 5 mesiacmi za kolegyňu, ktorá najprv bola na PN a potom hneď prešla na MD. Čiže iba na zástup. Po čase ale odišla iná kolegyňa do dôchodku a mňa prijali na TPP za túto kolegyňu.
Predtým som ale nepracovala ako učiteľka, robila som v administratíve najprv brigádnicky na dohodu, potom bola materská, neskôr Úrad práce a potom riadne opäť v administratíve 7 rokov (popri tom som študovala VŠ). Mám 39 rokov.
V práci sme mali svojho času vážny problém s ekonómkou, ktorá už u nás nepracuje, lebo spravila nejaké vážne chyby a prepustili ju. Pred pár dňami mi ekonómka oznámila, že aj mne vypočítala o 50 € vyšší plat. Teraz by som mala všetko vrátiť.
Táto terajšia ekonómka mi tvrdí, že do celkovej praxe mi môže započítať iba 6 rokov, lebo učím len dva roky aj 5 mesiacov. Ja sa v tom veľmi nevyznám, prosím Vás, akože 6 rokov praxe, keď mám odpracovaných 7 rokov + 2 v škole?
A ešte mám jednu otázku - vraj musím tie peniaze vrátiť. Logicky áno, ale je to obrovská (aspoň pre mňa) suma peňazí. Bolo spomenuté, že si možno budem musieť vziať úver. To mi rpíde absurdné, veď ja som tie peniaze nekradla, ani som netušila, že mi nepatria a ešte si mám vziať pôžičku a splácať ju aj s úrokmi??? Prosím Vás, vedeli by ste mi niekto poradiť ohľadne tých odpracovaných rokov, prečo by sa malo bražť do úvahy iba učiteľstvo...) a aj ohľadne problému s vrátením peňazí. Ako ja teraz k tomu prídem, že ona pochybila a ja by som nerada skončila pod mostom :(
ivka70
31.05.15,16:19
Kolko rokov a mesiacov spolu si pracovala v administrative?
Suvisi ta prace s tym, co ucis?
Sylviaa
31.05.15,17:45
V administratíve som pracovala 7 rokov riadne na zmluvu. Nie, práca nijako nesúvisí s tým, čo učím. Ale aj tak 6 rokov sa mi ráta do praxe, to je nejak málo :( Je mi jasné, že tomu nerozumiem, práve preto som tu napísala, no príde mi to nefér...
lacotinka
01.06.15,04:49
Asi je niečo z toho premlčané

ale navrhni, že tak ako ti ich oni (neoprávnene) platili , tak budeš aj ty splácať :D

samozrejme realizácia až po podpísaní papiera

PS
A most je ešte ďaleko :D
ivka70
01.06.15,05:07
Plati, ze neopravnene vyplatenu cast mzdy musis vratit.
To ale neznamena, ze si mas na to brat pozicku.
Vracanie moze byt dohodnute splatkovym kalendarom mesacne v mzde.

A nezabudni, ze tak ako ti vyplatili navyse hrubu mzdu, zaplatil iz nej aj odvody a dan, to znamena, ze by museli opravovat mzdy smerom dozadu za vsetky mesiace a upravovat ti aj odvody, ktore by boli nizsie aj dan, ktoru si zaplatila.

Kazdopadne ti musia presne prepocitat, kedy a co bolo zaplatene navyse.
anika
01.06.15,06:22
My sme mali opačný prípad, pracovníčka po skončení rigoróznej skúšky žiadala 11. triedu, čo som zamietla a upozornila aj šéfa, že ak jej ju dá napriek tomu, že jej nepatrí, tak v prípade kontroly do rozpočtu to vrátiť musíme, ale pracovníčka nemusí, lebo to prijala v dobrej viere, že má na to nárok. Šéf bol za právničkou a tá potvrdila moje stanovisko. To znamená, že ak by to nevrátila pracovníčka, tak by sa to malo zosobniť tomu kto to zavinil.
ivka70
01.06.15,07:09
Suhlasim, mozno to naozaj tak je, kedze Sylviaa nepreberala mzdy s vedomim, ze ju ma vyplacanu zle.

Asi to chce pravnika, toto by bolo to lepsie riesenie.
Sylviaa
01.06.15,11:51
ĎAKUJEM PEKNE VŠETKÝM, PORADÍM SA S PRÁVNIKOM.
logomania
03.06.15,18:38
Odpracované roky a pedagogická prax nie je to isté. Všetky odpracované roky (ak si mala riadnu zmluvu) sa ti zarátajú do dôchodku a je jedno či si pracovala ako úradníčka, učiteľka alebo predavačka, ale pedagogická prax je len to, čo si priamo odučila teda tie 2 roky a 5 mesiacov podľa toho aj dostaneš plat https://www.minedu.sk/data/att/7163.pdf
avalik
03.06.15,18:58
553/2003 Z. z.Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

§ 5
Platové triedy a zaraďovanie zamestnancov do platových tried

(11) Pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise8) ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť; to neplatí pre pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca, vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca, ktorí sa do platovej triedy zaraďujú podľa dosiahnutého kariérového stupňa podľa osobitného predpisu.11aa) Na vedúceho pedagogického zamestnanca a na vedúceho odborného zamestnanca sa odsek 2 nevzťahuje.




§ 6
Platové stupne a zaraďovanie zamestnancov do platových stupňov

(1) Zamestnávateľ určí dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradí do jedného z 12 platových stupňov. To neplatí pre zamestnanca zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 1 písm. g) a pre pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca.11a)

(2) Započítaná prax podľa tohto zákona je

a) odborná prax,

b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; .túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín

(3) Odborná prax na účely tohto zákona je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa.

(4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas

a) skutočného vykonávania základnej služby alebo náhradnej služby, najviac v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom12) platným v čase jej vykonávania,
b) civilnej služby v rozsahu jej skutočného vykonávania, najviac v rozsahu 18 mesiacov,
c) starostlivosti o dieťa
1. zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi,
d) hodnotený ako čas zamestnania na účely dôchodkového zabezpečenia podľa osobitných predpisov,13)
e) doktorandského štúdia4) v rozsahu zodpovedajúcom miere využitia zamerania odboru štúdia na úspešné vykonávanie požadovanej pracovnej činnosti,
f) vykonávania funkcie podľa osobitného predpisu.14)

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. c) sa použije, ak sa rodič v tomto čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, najviac však šesť rokov zo súhrnu týchto dôb.

(6) Zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 10, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky.

(7) Pri určení započítanej praxe pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca na účely zvýšenia platovej tarify podľa § 7 ods. 11 sa postupuje podľa odsekov 2 až 5.


§ 7
(11) Platová tarifa sa pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi s účinnosťou od 1. januára kalendárneho roka zvyšuje o 1 % za každý celý rok započítanej praxe dosiahnutej k 31. decembru bežného kalendárneho roka až do 16 rokov započítanej praxe. Za každý celý rok započítanej praxe od 17 rokov až do 32 rokov sa platová tarifa zvyšuje o 0,5 %.