Ice Touch
01.06.15,08:30
Dobrý deň! Chcem poprosiť o radu: Vlastním pozemok, ktorý je v územnom pláne mesta spracovaný ako pozemok na individuálnu výstavbu (rodinných domov). Na pozemku zatiaľ neplánujem stavať. Chcem si zobrať hypotéku na prefinancovanie (PSS 4,70%) a zvyšok na finančnú rezervu. Chcem teda založiť ten pozemok a zobrať si hypotéku. Problém je v tom, že bol som v banke (VÚB), kde mám účet a bolo mi povedané, že pozemok sa dá založiť len vtedy, keď naň bolo už vydané stavebné povolenie a idem na ňom stavať dom... Čo však ja neplánujem.. Otázka znie, či neviete ktorá banka akceptuje ako zálohu pozemok (stavebný, budem mať potvrdenie od mesta) a samozrejme aj znalecký posudok. Ďakujem
ivka70
01.06.15,07:16
Chces si zobrat hypoteku na prefinancovanie ...preco nezalozis nehnutelnost, ktoru chces prefinancovat?
Ice Touch
01.06.15,07:35
Tú PSS mám medziúver bez založenia nehnuteľnosti a je tam úrok 4,70%. V dome v ktorom bývam je to komplikované, nakoľko nie som sám vlastník, sme tam viacerí spoluvlastníci a musel by som ich do toho zaťahovať... A ten pozemok vlastním sám.
duves
05.06.15,15:47
žiadna banka nebude taka hlupa, aby akceptovala do zabezpečenia iba holy pozemok. Nasledne, až tam bude umiestnena stavba, neda sa zrealizovať založne pravo na ten pozemok. Rozumieš o čo ide? banka nebude moct realizovať založne pravo na stavbu, pretože bude mať založeny iba pozemok. Víťaz by bol vlastník, ktory by ťažil zo situacie, uver by sa nesplacal a pozemok (sam osebe) je nepredajny na stavbu banka nesmie siahnut, nema suhlas na realizaciu založneho prava na tú stavbu.
Chobot
05.06.15,18:41
Duves, banky nie sú hlúpe a akceptujú aj stavebný pozemok ako zálohu za úver. Ja som teraz založil holý pozemok, dokonca bez sietí a cesty (siete a cesta sa len teraz budú stavať). Akurát že hodnota pozemku nebola dostatočná na pokrytie celého úveru, tak som musel ešte prihodiť aj byt.

Po postavení domu založím aj dom a byt potom banka uvoľní.
duves
05.06.15,18:46
To sa mi nechce veriť, kedysi sa to nerobilo.