tekvicak
01.06.15,09:37
Dobrý deň,
chcel by som sa Vás spýtať, či mi viete poradiť, pri prihlasovaní sa na platenie koncesionárskych poplatkov treba uviesť dátum kolaudácie, dátum pridelenia súpisného čísla, či až keď príde potvrdenie z katastra o zmene? Naša kolaudácia bola totižto vykonaná o pár mesiacov skôr než pridelenie súpisného čísla a na potvrdenie o zmene v katastri ešte čakáme. Vopred ďakujem za odpovede.
ivka70
01.06.15,08:18
Povinnosť platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci v ktorom sa fyzická osoba stala odberateľ elektriny.
https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/kto-ma-platit

Ak ten isty platca elektriny platil aj niekde inde, kde platil koncesionarske poplatky, da sa to nahlasit na to jedno miesto, ale pokial take ine miesto neexistuje, tak plati to spojenie s odberom elektrickej energie.

=============================================

Elektrická prípojka je zriadená na stavebnom pozemku, vzniká povinnosť platiť úhradu odberateľovi elektriny?
Povinnosť platiť úhradu nevzniká, nakoľko sa nejedná o byt alebo rodinný dom.

Povinnosť sa prihlásiť do evidencie platiteľov vzniká po kolaudácii stavby nakoľko platiteľ úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.
https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/caste-otazky
tekvicak
01.06.15,08:21
Ďakujem, avšak toto platí len pri domoch, ktoré už prešli procesom kolaudácie, pridelenia súpisného čísla a vklade do katastra, pred kolaudáciou sa koncesionárske poplatky neplatia ani v prípade odberu elektriny. My sme sa stali odberateľmi elektriny ešte pred kolaudáciou.
ivka70
01.06.15,08:23
Precitaj si aj druhu cast, doplnenu o minutu neskor, kolaudaciou sa meni odber elektrickej energie zo stavby na domacnost.
tekvicak
01.06.15,08:30
Ďakujem za doplnenie. A ako sa to dodávateľ elektriny dozvie, že už ma má evidovať ako odberateľa elektriny v domácnosti v odbernom mieste pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome? Vie to automaticky, alebo musím ísť k nemu nahlásiť zmenu? Ak musím ísť tú zmenu nahlásiť, tak kedy, hneď po kolaudácii, alebo až po pridelení súpisného čísla, či po zmene v katastri?
ivka70
01.06.15,08:50
Asi mu to nahlasite, ak chcete zmenit tarifu zo stavby na domacnost. A predpokladam, ze k tomu treba kolaudacne rozhodnutie.
Snad to doplnia ti, co maju prakticku skusenost.
jezo421
01.06.15,11:29
Naozaj existuje tarifa "stavba"? U nas pocas stavby platime D1 -ku, co je bezna sadzba pouzivana napr. pre mensie byty. Po prestahovani uz kto co potrebuje, napr. D2. Zmena tarifu s kolaudaciou nema ziadny suvis.
A este k tym koncesionarskym: ja som platil na byte inkasom. Po zmene trvaleho pobytu sme akurat nahlasili zmenu adresy.
ivka70
01.06.15,11:38
Ale potom je uz pocas stavby nutne platit koncesionarske poplatky, kedze to nerozlisujete .... nie?