Socci
01.06.15,10:37
Dobry den, prosim o radu, skoncila mi materska a nastupujem na rodicovsku dovolenku. Som stale szco, cize som v SP evidovana ako povinne platiaca SZCO. Mam aj jednoosobovu sro, kde nie som zamestnancom, iba konatelom a spolocnikom. Chcela by som dat do SP cestne prehlasenie ze nebudem vykonavat zarobkovu cinnost pocas rodicovskej, aby stat za mna platil dochodkove poistenie. No cez tuto sro by som stale potrebovala vystavovat faktury... totiz manzel mi s podnikanim pomahal, a teraz vlastne vsetko robi on, kedze ja sa musim plne venovat dietatu. Lenze v mojej sro nie je ani zamestnancom, ani konatelom, ani nic. Viete mi poradit, ci by to bol problem ak by mi prisla kontrola zo SP, brali by toto fakturovanie mojej sro zakaznikom ako to, ze vykonavam zarobkovu cinnost a teda porusujem cestne prehlasenie?

Ak ano, zrejme by bolo vhodne vziat do sro mojho manzela - akym sposobom by to bolo najvhodnejsie z pohladu dani a odvodov? (ako konatela - zamestnanca - dohodara - ci ako dodavatela, kedze on ma szco ale neplati si zatial povinne odvody). Bol by takyto postup spravny z pohladu socialnej poistovne, brali by to ze nevykonavam zarobkovu cinnost ale mam na to zamestnanca/dohodara/dodavatela?

Ide o malicku firmicku ale kvoli tej pausalnej dani potrebujem aby aspon na tu dan zarobila!! Rusit ju nechcem (dalsie naklady) no ja sa jej nestiham venovat. Co sa tyka konatela, aj to nam napadlo ale on uz jednu sro ma a oba maju rovnake predmety cinnosti - samozrejme aj sro navzajom legalne obchoduju takze nechcem problemy so zakonom. Tykal by toho teda aj zakaz konkurencie?

Neviem ale tuto podnikat to je ako neustale hadzanie polien pod nohy... A nehovoriac o materskej za roky a roky platenia odvodov!

Viem ze asi troska komplikovanejsia situacia no verim a velmi pekne prosim aby ste ma aspon troska usmernili... Pekne vopred dakujem za ochotu a pomoc!
Jana Motyčková
01.06.15,17:40
Nemôžeš vykonávať činnosť ako szčo. Ako konateľ sro činnosť vykonávať môžeš. to nie je činnosť szčo. S manželom by mal problém Inšpektorát práce - nelegálne zamestnávanie. Ak komunikuje so zákazníkmi, vystavuje faktúry alebo robí čokoľvek pre sro mal by mať na to aspoň nejakú zmluvu, napr. dohodu.
Socci
02.06.15,13:58
dakujem za odpoved :) vsade som podpisana ja, to ano. kancelariu nemame, sidlo je doma. ma na to inspektorat prace ako prist ze niekedy mozno odpise mail manzel namiesto mna? realne, komu v podnikani nepomaha partner, surodenec, ci rodic... ci uz z casu na cas ci pravidelnejsie.... urcite taky podnikatel nie je.