Petra1234
01.06.15,11:49
Zdravím všetkých poraďakov. Mám otázočky v súvislosti s darovacou zmluvou. Po 1, o nehnuteľnosť sa vedie súdny spor, avšak nehnuteľnosť bola darovacou zmluvou prevedená na moju dcéru, avšak i na priek tomu, súd zápisnicou z posledného pojednávania určil vykonanie znaleckého posudku na danú nehnuteľnosť, i keď tomu v podstate nerozumiem, keďže vlastníčkou nehnuteľnosti nie som ja, ale moja dcéra a to už cca 2 roky, teda je vôbec možné, aby súd dal vykonať znalecký posudok v nehnuteľnosti, ktorá ani nie je moja? Ja som ju síce kúpila, ale následne darovacou zmluvou previedla na moju dcéru.
2, tiež by má zaujímalo, či teda môže dcéra voľne disponovať ďalej s nehnuteľnosťou? Na katastri nie je žiadny zápis, ani len ten, že o danej nehnuteľnosti sa vedie súdny spor. Dcéra má v záujme previesť nehnuteľnosť zo seba ako FO na PO (s. r. o.). Čo mi teda radíte? Je vôbec možné siahnuť na už nehnuteľnosť dcéry?

Ďakujem za rady.
Mária27
01.06.15,09:54
Ak neprešli tri roky, právny úkon môže byť voči veriteľovi neúčinný. Pozri § 42a a § 42b občianskeho zákonníka.
Petra1234
01.06.15,10:24
Neide o veriteľa. Situácia je taká, že bývalý manžel si nárokuje o zaplatenie polovice hodnoty členského podielu z bytu, ku kto. bola v minulosti viazaná nájomná zmluva. Neskôr v roku 2004 sme sa rozviedli a táto nájomná zmluva s bytovým družstvom prešla na mňa. V roku 2013 za mojej účasti sa nehnuteľnosť previedla z BD na moju dcéru a to tak, že bol právoplatne zrušený nájom bytu a spol. členstvo BD..)
Mária27
01.06.15,10:55
Ak ste mali zrušený nájom družstevného bytu dohodou alebo súdom, manžel sa mohol domáhať vyplatenia polovice hodnoty bytu do troch rokov od tohto zrušenia.
Ak ste nemali oficiálne zrušený spoločný nájom, môže sa domáhať polovice hodnoty stále.
Ak ste previedli členstvo na dcéru za trvania spoločného nájmu, museli ste to urobiť obaja, nemohla si to urobiť sama.
Petra1234
01.06.15,12:09
Bolo rozhodnuté súdom o zrušení nájmu pre neho. Potom bola uzatvorená nájomná zmluvu medzi mnou a BD, neskôr nájomná zmluva medzi mojou dcérou s BD. A teda sa chcem opýtať, čo nasleduje ďalej? Chcú vykonať znalecký posudok v nehnuteľnosti, ktorá je na moju dcéru. Majú vôbec na to právo? Keďže som len teraz nájomníčkou v byte? A môže dcéra túto nehnuteľnosť predať alebo vôbec darovať? Pretože si myslím, že podiel z nehnuteľnosti je jedná vec, a tá druhá je, že nehnuteľnosť patrí mojej dcére. Na LV nie je žiadne ochranné opatrenie, a teda je volná. Ako to je? Veľmi pekne ďakujem.
Mária27
01.06.15,14:10
Manžel mal u teba pohľadávku 1/2 hodnoty bytu. To ohodnotenie bytu je le pre určenie sumy, ktorú si mu dlžná. Nemuseli hodnotiť presne ten byt, čo si previedla na dcéru. Mohol by to urobiť aj znalec - porovnateľný byt v stave v čase rozvodu na porovnateľnom mieste, s hodnotou v čase vyporiadania.

Pri zrušení spoločného nájmu bytu ste ste si vyporiadali aj členstvo v družstve - ten, kto ho získal, má vyplatiť druhému 1/2 hodnoty bytu (ak sa vyporiadava aj iné hodty BSM, tak sa všetko delí na 1/2). Čiže tebe zostal členský podiel a jemu majetkové právo na to, aby si ho vyplatila.
.
PD1
02.06.15,06:03
Takže s bytom moja dcéra môže volne nakladať? Ďakujem
Mária27
02.06.15,06:09
Môže
PD1
03.06.15,19:11
A môže byt predať za akúkoľvek cenu? Napr. za 500,-E?