Fidlo
26.10.04,12:41
Vie mi niekto poradiť, ako správne účtovať výstavbu parkoviska vo vlastnej réžii, ak sa jedná o FO, vedie JU, platca DPH, má 2 kamióny aj s prívesmi zaradené do majetku firmy a na svojom súkromnom pozemku / v záhrade vlastného domu/ si sám betónuje parkovaciu plochu pre tieto autá, časom chce tam na to položiť dlažbu a ešte okrem toho si sám vyrobil veľkú posuvnú bránu, aby tam s tými kamionami vošiel do dvora. Na všetok materiál mi dáva bločky, kedže si to robí svojpomocne, uplatňujem mu z toho DPH, len neviem, ako to zaúčtovať z daňového hľadiska, keďže už suma dávno presiahla 30 000,- Sk. Zaradím to do dlhodobého majetku ako nehnuteľnosť /kedy, keď to stále ešte stavia, na základe čoho, pochybujem že by parkovaciu plochu kolaudoval, a čo s bránou? Osobitne, alebo spolu s parkoviskom. Poraďte prosím, ak viete ?
Iveta25
26.10.04,15:17
Parkovisko zaradiť ako dlhodobý majetok ako stavby, OS 4.
Zaradiť na základe kolaudačného rozhodnutia.
iva
27.10.04,10:25
Mala som ten istý prípad na jar t.r.. Podnikateľ si sám vybetónoval časť záhrady, oplotil - teda iba náznakom oddelil od ostatnej záhrady, urobil si prístrešok pre svoje nákl.auto.
Všetko, čo na to nakúpil - spolu to bolo cez 35.000 bez DPH -som účtovala zvlásť, DPH na vstupe sa uplatnilo. Keď to dokončil, zaradila som to do skupiny 4, odpis 20 rokov. Tam vlastne žiadna kolaudácia neprebehla, predpokladám, že som to v tomto prípade mohla aj bez toho zaradiť a začat odpisovať.
Fidlo
27.10.04,11:56
Mala som ten istý prípad na jar t.r.. Podnikateľ si sám vybetónoval časť záhrady, oplotil - teda iba náznakom oddelil od ostatnej záhrady, urobil si prístrešok pre svoje nákl.auto.
Všetko, čo na to nakúpil - spolu to bolo cez 35.000 bez DPH -som účtovala zvlásť, DPH na vstupe sa uplatnilo. Keď to dokončil, zaradila som to do skupiny 4, odpis 20 rokov. Tam vlastne žiadna kolaudácia neprebehla, predpokladám, že som to v tomto prípade mohla aj bez toho zaradiť a začat odpisovať.to Iva:
Dík za odpoveď, som toho istého názoru, len som si to chcela potvrdiť, či náhodou niekto nemá iné skúsenosti. A ešte si nie som istá s tou bránou, či to účtovať spolu s parkoviskom / je to veľká posuvná brána na koľajničkách ukotvených do betónu/, alebo osobitne, lebo tam je suma do 30 000,- Sk bez DPH. Vopred dík za skúsenosti.