angelfromNR
01.06.15,16:52
Zdravím. Dňa 01.05.2015 sme s realitnou kanceláriou XYZ (vymyslený názov) uzavreli zmluvu o sprostredkovaní kúpy nehnuteľnosti a následne sme s predávajúcimi spísali zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, ktorej platnosť je do zajtra, 02.06.2015. Z našej strany (kupujúci) sme všetko splnili - máme podpísané úverové zmluvy a čaká sa na podpis kúpnej zmluvy, ktorej súčasťou musí byť vyčíslenie úveru, ktorý majú predávajúci na predávanom byte v inej banke. Od ich žiadosti ubehlo už 16 dní a stále to vyčíslenie nemajú. Takže čakáme, lenže iba do zajtra. V zmluve o budúcej zmluve je časť, kde sa spomína, že ak nedôjde k podpísaniu kúpnej zmluvy do 02.06.2015, máme ako kupujúci nárok na zaplatenie zmluvnej pokuty, čo je pre nás 500 EUR. Zároveň nám vrátia 1000 EUR, čo sme platili ako rezervačný depozit. Avšak, my o daný byt máme naďalej záujem, realitka chce zajtra podpísať dodatok, kde sa napíše, že pôvodná zmluva o budúcej zmluve sa predĺži. Máme ako kupujúci aj vtedy nárok na zmluvnú pokutu? Ako máme ďalej postupovať? Ďakujem.
misoft
01.06.15,14:55
No veď to do toho dodatku doplňte. Ak je doplnok zmluvy o predĺžení - uvádza sa tam aj lehota (dátum) - tak do toho zakomponujte i tú pokutu. A ak nedôjde k "posunu" ani do tej predĺženej lehoty - tak pá-pá a hľadám iné bývanie....
angelfromNR
01.06.15,14:59
Ja som to myslel skôr tak - zajtra sa podpíše dodatok o tom, že sa predlžuje pôvodná zmluva, avšak chcel by som nejakú kompenzáciu od realitky, nakoľko všetko malo prebehnúť do 02.06.2015.
misoft
01.06.15,16:08
Nuž tak uplatnite tú zmluvnú pokutu najskôr a potom jednajte....
Alebo s celkovou cenou dole napr. 10% - o toľko bude menšia marža pre realitku. Bude to pre nich poučenie. Lebo pochybujem, že predávajúci povolí...., ty budeš žiadať za oneskorenie kompenzáciu a nepovolíš tiež. Takže realitka sa "uskromní"....
buchač
01.06.15,17:01
Chápem to tak, že to vyčíslenie úveru má dať banka....či ???

Ty si chceš uplatniť zmluvnú pokutu u predávajúceho za niečo, čo on nemôže ovplyvniť ?

Noooo..."pekný" postup...

------------------------------------------------------------
Byt chcete, tak o čo ide ???
Jeden deň hore dole......o zbitie ceny dole ???
angelfromNR
01.06.15,18:01
Mne o tú pokutu nejde... Ide o to, že to je v zmluve o budúcej zmluve. Vieš, keď som prišiel prvý krát do realitky, tak na mňa pozerali ako na bezdomovca, asi 5x sa ma pýtali, či mi dajú niekde úver v 100% výške a tak... Nakoniec ja zmluvy podpísané mám a už týždeň čakám na kupujúcich, aby podpísali kúpnu zmluvu a ja som si mohol konečne objednať nábytok... Vieš kamarát, ja som v podnájme, táto udalosť, ktorú oni ako predávajúci neovplyvnia mi spôsobí, že musím ďalší mesiac riešiť nájom, ktorý od júla už nemám, som de facto bezdomovec s podpísanou úverovou zmluvou...