abraxas
01.06.15,18:17
Zákon č.326/2005 - "Lesný zákon" bol novelou z 27.5.2014 v §15 doplnený odsekom 2, ktorý znie: Hospodárskymi lesmi sú aj energetické porasty a lesné plantáže. Problém mám s tým, že plantáž je na ornej pôde nízkej bonity a nebolo treba vyňatie z pôdneho fondu. Musím žiadať o zmenu druhu pozemku na lesný porast?
misoft
01.06.15,16:18
No mal by si. Pretože les (akýkoľvek) bude furt lesom a nie poľom....
abraxas
01.06.15,17:02
Nie je to retroaktívne ? Keď som plantáž zakladal, vonkoncom zákon nehovoril, že sa tým stane orná pôda lesom. Až teraz na nátlak štiepkovej loby, aby to osladili konkurencii. Vlastne to už všetci balia a výmera porastov energetických drevín dosiahla na Slovensku úsmevné číslo. Rabovači lesov - drevná mafia dosiahli svoje.
terezamaria
01.06.15,17:03
Pokiaľ je to orná pôda, aj keď nízkej bonity je potrebné to zmeniť na hospodársky les. Ornú pôdu nemôžeš mať zalesnenú.
abraxas
01.06.15,18:22
nie je to celé nejaké divné? toto: www.teraz.sk/ekonomika/energeticke-plodiny-sr-poda-pokles/137877-clanok.html verzus §15. ods.2 Zákona č.322/2005 _
terezamaria
01.06.15,18:57
Pozri sa, pýtal si sa, odpovedala som...

ide o dodržiavanie ustanovení § 1, § 2 a § 3 zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy v znení zákona č. 219/2008 Z. z., z. č. 57/2013 Z. z. a ustanovenie § 3 ods. 1 zákona č. 193/2005 Z. z. o rastlinolekárskej starostlivosti.

Podľa citovaných zákonov má vlastník/nájomca (užívateľ) poľnohospodárskych i nepoľnohospodárskych pozemkov povinnosť realizovať opatrenia proti rozširovaniu burín, povinnosť pravidelného udržiavanie trávnatých plôch ich kosením, čím sa zabraňuje ďalšiemu šíreniu burín.
Takže pokiaľ by to zostalo ako orná pôda, máš iné povinnosti....neviem kde máš problém, ešte si nič nenavrhol a nezdokumentoval.....
abraxas
02.06.15,15:56
Na ornej pôde podľa slovenských zákonov môžem založiť plantáž energetických drevín.. Na založenie plantáže nepotrebujem zmenu druhu pozemku z ornej pôdy na lesné pozemky. Ale plantáž sa doplnením odseku 2 k §15 zákona č.322/2015 stala hospodárskym lesom. Čiže ak tomu dobre rozumiem, máme tu nový unikát - lesy na ornej pôde nariadením štátu. Mne sa len tomu nechce veriť, tak sa uisťujem.Žeby zase nejaký Komjatický mačkopes na objednávku?
misoft
02.06.15,16:07
Ja sa ťa teda spýtam. Čo má väčšiu váhu? Vyjadrenie TASR a konštatovanie vedúceho oddelenia Pôdnej služby Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy Pavla Bezáka, alebo schválený a v Zbierke zákonov zverejnený zákon?

Pretože vyjadrenia Bezáka sú jeho konštatovania a názory - to nie je zákon! A TASR (tebou uverejnený link) to len interpretovala.

Podľa mňa - zákon je viac, ako konštatovanie nejakého vedúceho....
abraxas
08.06.15,18:48
Skúsim ešte raz. www.energie-portal.sk/Dokumenty/na-slovensku-je-240-hektarov-rychlorastucich-drevin-dotacie-v-buducnosti-zatial-nie-su-iste-101825.aspx Čiže podľa novely zákona z dielne ministerstva pôdohospodárstva orná pôda zostáva ornou pôdou aj keď je na nej plantáž energetických drevín. Lenže §15 ods.2 novely zákona č.322/2005 z dielne toho istého ministerstva hovorí, že aj plantáže energetických drevín sú hospodárske lesy. Tak čo teraz mám ? Les, ornú pôdu alebo komjatického mačkopsa ?