kalkulka
24.05.06,13:39
Poraďte mi prosím, neviem čo robiť s cestnou daňou. Ako viete v zákone je písané - platiť daň z motorových vozidiel je povinný užívateľ MV. Nezaregistrovala som, aby sa niečo na tom zmenilo a tak máme zaplatenú cestnú daň za prípojné vozidlo, ktoré sme chvíľu využívali na podnikanie. Prípojné vozidlo v technickom preukaze má zapísaného iného majiteľa a nie našu spoločnosť. Je táto zaplatená daň z MV daňovo uznaným nákladom?
andrej_rv
24.05.06,16:46
.... a tak máme zaplatenú cestnú daň za prípojné vozidlo, ktoré sme chvíľu využívali na podnikanie. Prípojné vozidlo v technickom preukaze má zapísaného iného majiteľa a nie našu spoločnosť. Je táto zaplatená daň z MV daňovo uznaným nákladom?
V súčasnosti áno, ale odpoveď závisí aj od dátumu vzniku daňovej povinnosti. Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa § 85 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady "..fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie." V zmysle § 19 ods. 3 písm. j) ZDP je daň z motorových vozidiel (v zákone uvádzaná ešte "po starom" ako cestná daň) uznaným daňovým výdavkom.
P.S. V súčasnosti platné znenie § 85 zákona č. 582/2004 nadobudlo účinnosť po novele zákonom č. 517/2004 od 1.12.2005. Daň z motorových vozidiel uhradenú za daňovú povinnosť za požičané resp. prenajaté vozidlo, ktorá vznikla do 30.11.2005, je nutné považovať ako daň uhradenú za iného daňovníka, teda nedaňový výdavok, aj keď sa vozidlo používalo na podnikanie. Dovtedy bola totiž v zmysle § 85 daňovníkom osoba, ktorá bola zapísaná v dokladoch ako držiteľ motorového alebo prípojného vozidla.
kalkulka
25.05.06,03:52
Ďakujem, presne to som si chcela overiť.
Edith
07.06.06,16:53
Ako SZČO som kúpila prípojné vozidlo. Od 5.5.2006 má ŠPZ.Zatiaľ ho na podnikanie nevyužívam, pretože nemám auto, to budem rieši ťo mesiac. Som povinná podať DP k dani z motorových vozidiel už teraz alebo až od prvého užívania? Čo ak niekomu príves požičiam za úhradu?
Edith
15.06.06,18:48
Vie mi niekto poradiť? Prosím súrne, aby som neprekročila termín. Diky moc.
Tweety
15.06.06,18:50
Vie mi niekto poradiť? Prosím súrne, aby som neprekročila termín. Diky moc.
Ak sa začne používať na podnikanie, musí sa aj daň z MV zaplatiť a DP podať.
sara-ke
16.06.06,05:49
Dobry, chcela som sa opytat, co vsetko potrebujem urobit ak chceme previest auto (majitelove-sukromne) na firmu.
cestnu dan zaplatil majitel (ako FO) na obdobie od 1.5.2006 - odvtedy chce aby bolo uz prevedene na firmu, nemala to zaplatit uz firma?(PO) ??
Zoltán Kovács
16.06.06,07:45
Dobry, chcela som sa opytat, co vsetko potrebujem urobit ak chceme previest auto (majitelove-sukromne) na firmu.
cestnu dan zaplatil majitel (ako FO) na obdobie od 1.5.2006 - odvtedy chce aby bolo uz prevedene na firmu, nemala to zaplatit uz firma?(PO) ??

Čo pod tým myslíš, že previesť na firmu? Chce auto vložiť do majetku firmy, alebo využívať súkromné auto na podnikateľské účely?
va1ke
14.07.06,18:54
Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť kde mám v JU zaúčtovať daň z MV. dakujem
Paula
14.07.06,18:55
Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť kde mám v JU zaúčtovať daň z MV. dakujem
VOZD - réžia.
Martinbiro
17.07.06,10:01
Aj mna by zaujimalo mame auto je pisane na manzelku a je 3-4 roky stare ja som szco a chcel by som vyuzivat auto aj na podnikanie. co ktomu treba urobit a co vsetko mozem odpisovat a ci vobec mozem taketo auto zaradit do podnikania a davat si do nakladou aj opravu.
Na danovom my nieco splietali ze to nieje mozne take stare auto dat do nakladou a odpisovat resp davta opravy do nakladou, ze len phm
dakujem
Milan Benka
17.07.06,10:08
Aj mna by zaujimalo mame auto je pisane na manzelku a je 3-4 roky stare ja som szco a chcel by som vyuzivat auto aj na podnikanie. co ktomu treba urobit a co vsetko mozem odpisovat a ci vobec mozem taketo auto zaradit do podnikania a davat si do nakladou aj opravu.
Na danovom my nieco splietali ze to nieje mozne take stare auto dat do nakladou a odpisovat resp davta opravy do nakladou, ze len phm
dakujem

Môžete vložiť auto do podnikania, ale cez odpisy si uplatníte max 1 odpis (podľa roku obstarania). Uplatňovať si tak môžete náklady na opravu, PHM a pod.

Ak ho nezaradíte do podn., iba zaplatíte daň z MV, môžete si uplatňovať náhrady pri prac.ceste za použ. súkr. vozidla ( 6,20 Sk / km + náklady na PHM za ubehnuté km.) Avšak náklady na opravu a amortizácia sú už zahrnuté v paušáli 6,2 Sk/ km.

Je na Vašom zvážení, ktorý postup uplatníte. Daň z MV musí byť zaplatená v obidvoch prípadoch.
Martinbiro
17.07.06,10:37
Benka dakujem
cize v tom druhom pripade nemusim nic robit len zaplatit dan a auto moze zostat na manzelku, cize potom si budem robit cestaky a podla toho si vyutovavat cestu
Milan Benka
17.07.06,10:51
Aj v prvom, aj v druhom prípade by auto mohlo ostať na manželku.
Ináč pochopili ste to správne.