IVEB
24.05.06,14:50
Potrebovala by som poradiť nasledovné:

Firma zaoberajúca sa výrobou reklamy -sieťotlačou nakupuje materiál ako sú farby, pomocné látky - riedidlá , rôzne materiály , ktoré potom použije na potlač ako sú tričká , PVC, plasty a pod. Problém je vlastne v tom , že ako evidovať úbytok zo skladu napr. farby , ktoré sú balené 1 kg a na jednu zákazku použije aj 5 rôznych farieb a rôzne množstvo , u ktorých nie je možné presne určiť aké množstvo bolo použité na tú ktorú zákazku .
U materiálov ako je PVC, plast , tričká tam nie je problém , pretože viem aké množstvo sa spotrebuje pri konkrétnej zákazke, aj keď napr. pri PVC , ostanú aj nejaké zbytky , ktoré sa neskôr použijú na menšie zákazky. Poraďte ako toto celé účtovať cez sklad ? Ja to vlastne všetko zatiať vydávam do spotreby a fakturujem podľa cenníka firmy , v ktorom sú zohľadnené všetky náklady spojené s vykonanou prácou. / nerozpisujem koľko materiálu tam bolo použité/ A ešte výdajky a príjemky pripínate k došlým resp. odoslaným faktúram , alebo ich máte zvlášť uložené. ? Skúsite mi niekto na to odpovedať?
KEJKA
24.05.06,15:08
materiál, kde viete odsledovať výdaj do spotreby, sa zaeviduje na karty a robia sa výdajky a príjemky.
Materiál, kde je to pracné, nejednoznačné...môže sa riešiť spoločnou kartou súvisiacich nákladov s výrobou - popisovať sa mi tu zdá zbytočné.
Taký materiál sa dá dať aj priamo do spotreby - na základe smernice.
Vzhľadom na výrobu treba mať kalkulácie vlastných nákladov a tieto odsledovať.
Aj ked nie v účtovníctve. Preto tá spoločná karta pre netransparentné materiály - príklad: ktoré súvisia s potlačou tričiek...dat na jednu kartu
počet tričiek sa odsledovať na karte výrobkov dá, aj percento týchto súvisiacich ákladov sa odsleduje. Potom sa urobí a priebežne - aspoň raz za rok opraví kalkulácia.
akrestanova
03.03.10,10:54
Mám podobný problém. Tiež účtujem spoločnosť zaoberajúcou sa reklamov. Doteraz som účtovala sklad B, ale bez inventúry. Nakúpia papier rôznych tvarov, kvality, lepivých, foto, plastov a pod. Ja im to všetko účtujem do 501 ale inventúru nemá kto urobiť. Ja si tam prídem len pre doklady a idem preč.A oni sa inventúrou určite nebudú zaoberať. Mám urobiť aspoň naoko papierovú inventúru kvôli prípadnej kontrole a preúčtovať nejaký materiál z 501 na 112? A ešte jedna otázka: tonery, riedidlá, lepidlá môžem dávať rovno do spotreby a nemusím sa tým už zaoberať?!