cambo3
02.06.15,10:27
Ako zistim akym sposobom nadobudol sused moje pozemky na dvore.Predpokladam ze sa tak stalo formou vydrzania.Je mozne ziskat ich spat?
ivka70
02.06.15,09:49
Najskor zisti na katastri, ci pozemky vobec zmenili majitela a akym sposobom.
V liste vlastnictva je vzdy aj sposob nadobudnutia.

Kedze vsak - ako pises - ide o tvoje pozemky, vydrzanim sa neda ziskat pozemok vlastnika, ktory je znamy.
Takze to vydrzanie asi nepripada do uvahy.
buchač
02.06.15,11:30
ivka70
Takze to vydrzanie a si nepripada do uvahy.


Aj hej...ale za určitých podmienok ;) :
1. Dobré styky na notárstve
2. Dobré styky na katastrofálnom úrade
3. Platba do obálky tým dobrým stykom.

-------------------------------------------------------
Ale čo je to vlastne dvor v tom ponímaní v zadanej otázke ?

Lebo vydržanie predsa prichádza len za určitých podmienok.
http://www.parcela.sk/vydrzanie.html
ivka70
02.06.15,12:10
Pisem, ze asi .... :)
Chobot
02.06.15,12:33
Ako si to zistil?

Si si istý, že ho nadobudol?

Máš list vlastníctva?

Vieš preukázať, že si bol predtým vlastníkom toho, čo sused nadobudol?

Alebo len predpokladáš, že vydržal (nie vydržiaval - vydržiava sa milenka :D)?

Titul právneho dôvodu zistíš z listu vlastníctva. Doklad o nadobudnutí nájdeš na katastri - ale nie sú povinní ti ho dať, pokiaľ si nebol účastník vzťahu.

Čo máš vlastne v ruke? Aké dokumenty, dôkazy? ALebo máš len domnienky?
misoft
02.06.15,13:16
...alebo spomienky? :D
buchač
02.06.15,14:56
Ten výraz "asi" ja chápem.

Len aby to pochopil aj canbo. ;)
cambo3
02.06.15,18:45
Nuz ide o to ze pozemok,parcela nebola vysporiadana no od cele roky sa dedila nemam istotu ci bola zahrnuta aj v poslednom dedeni no nasiel som v kat.mapach zaznam o listoch vlastnictva na meno mojho deda no je tam poznamka ze vlastnik je neznami.Dom aj pozemok sa vsak aj po jeho smrti vyuzival stale rovnako.Cize sused si bol vedomi ze kto je nasledovny vlastnik.Je mozne preukazat povodneho majitela zo zaznamov v pozemkovyčh knihach?Sused je riadny spekulant a je za jedno so starostom aj katastrom..Je to pravne napadnutelne?
Chobot
02.06.15,19:59
Nikto ti nebráni ani nezakazuje podať návrh na súd voči vydržaniu. Musíš mať ale dostatočné dôkazy, aby si mohol svoje tvrdenie dokázať a preukázať. Nestačí len prísť na súd a povedať im, že preverte to. Ty miusíš presvedčiť sudcu, že máš pravdu.

My tvoje dôkazy nevidíme, nevieme ani ako to vyzerá u teba na dvore a čo to vlastne ten sused vydržal (a to máte spoločný dvor či čo?), tak sa k prípadu neviem vyjadriť.
lacotinka
02.06.15,21:44
a čo keď nagypapa prehral v kartách ?
branislavp
03.06.15,03:17
Áno, môžeš. Musíš poznať historické číslo parcely, určite vieš o ktorý konkrétny pozemok sa jedná? Pretože ak je ten pozemok v intraviláne, mohlo dôjsť v 70-tych rokoch aj ku zmene čísla parcely. Čiže tá parcela by mohla mať aj úplne iné číslo. Ak to číslo parcely sa nezmenilo, tak jednoducho cez kataster portál vyzistíš na LV v titule nadobudnutia. Ak je to nadobudnuté vydržaním, tak by na LV malo byť zapísané znakom napr. "NZ - notárskou zápisnicou číslo .... ", zapísané je tam aj v ktorom roku sa to previedlo. V tomto prípade môžeš konať do troch rokov tak, že oslovíš dotyčného, ale iba ak máš oprávnený nárok na ten pozemok ako dedič, aby Ti pozemok vrátil-preukáž právne listiny, že to patrí Tebe. Ak nepochodíš a si v práve v dobe do troch rokov aj prokurátor na Tvoje dožiadanie na prokuratúre zruší LV tomu, kto získal neoprávnene takto parcelu a napíše ju na pôvodného vlastníka. Ty si potom musíš robiť dedičské konanie po Tvojom predkovi.
Ak z LV bude zrejmé, že si to zistil až po troch rokoch od zápisu, tak sa môžeš domôcť k tomu pozemku súdnou cestou. Napadneš to konkrétne vydržanie - presne to, čo je zapísané v titule nadobudnutia na LV. ak by si bol v práve v archíve okresného súdu by Ti mali umožniť aj nazrieť do tej notárskej zápisnice (vydržanie), ale sa musíš patrične preukázať.
branislavp
03.06.15,03:28
Katastrálne mapy je jedna vec, ďalšia pre Teba je dôležitá historická pozemnoknižná vložka, kde je zapísaná táto parcela, t.j. prvotný záznam tejto parcely a to, číslo parcely a vlastník. V nej sú zaznamenané všetky zmeny nadobúdania - čiže prevodov na základe právnych listín, ktoré sa nachádzajú na katastri na jednotlivých vlastníkov.
Ak je tento prípad zamotaný, musíš poznať svojich predkov. TO zistíš na matrike a musíš mať znalosť aj o dedení Tvojich predkoch, alebo aj o iných infomáciách k tomuto pozemku.
Právne je to napadnuteľné, ak sa vieš preukázať právnymi listinami, ktoré budú dôkazom, že ten pozemok niekto neoprávnene nadobudol.
cambo3
03.06.15,09:13
Nuz ten dvor bol spolocny,no na dvore sa gazdovalo a bol deleny na rozne mensie casti ako napr.gazda miso gazdovi janovi -tu mam ja od potoka po stajnu a ty zase od stajne po tvoje humno...avsak obaja vedeli ze miso ma po otcovi este aj napr.12-30tin na janovom a jano 8-60 po dedovi na misovej casti dvora...nikto pre pokoj v gazdovstve tieto veci nesporil.Avsak v 70 rokoch uz nova generacia prisla do hadky a podla informacii ktore mam od otca boli vyticovane a zamerane tieto veci aby spor vyriesili.Po tomto ukone sa strany pomerili no nik neriesil potvrdenie zaznamov sudom alebo pravne...Stale su paradne vžtahy a sused je usmievavy aochotny pomoc aj z odstranenim dalsich hosp.bbudov...Nasich...sposobom-to treba zvalit,sak uz sa negazduje a naco nam ostary...splanirujeme a krasny travnicek bude..atd...zatial nik netusi ze som zistil tieto skutocnosti...podobne sa uz z jednou hosp.budovou stalo a dnes je tato cast na ktorej stala uz pod jeho menom....
branislavp
03.06.15,15:01
Toto nič nerieši, čo píšeš. Ak sa chceš domôcť k zásadným informáciám k tomuto problému, konaj tak ako som Ti písala. Prvá podmienka je že musíš byť oprávnená osoba, teda dedič po Tvojich predkoch a potom krok po kroku zisťovať genézu prevodov parcely, či parciel až po súčasný stav, aký je uvedený na LV. Musíš poznať aj rodinnú históriu, otcových rodičov, ich súrodencov atď To značí, že musíš hľadať informácie aj na matrike, alebo keď nenájdeš čo Ťa posunie vpred, tak aj v štátnom archíve-v ňom sú archivované dôležité listiny a dokumenty bývalých miestnych národných výborov, mestských národných výboroch. Musíš mať v tom jasno, keď budeš chcieť napadnúť titul nadobudnutia vlastníctva vydržaním.