janiely
02.06.15,11:18
Viete mi pomôcť, má to byť:
a) nadčas v deň pracovného voľna alebo
b) práca v deň pracovného voľna
Má nárok na základnú mzdu za odpracovaný čas + nejaký príplatok? Vopred ďakujem mzdárkam :)
avalik
02.06.15,09:30
Ak vykonával prácu počas PC cez víkend pozri ZP
§ 97 Práca nadčas
§ 121 Mzda za prácu nadčas

Za čas trvania PC má nárok na stravné a ostatné cestovné náhrady podľa zákona 283/2002

+ pozri aj ZP § 96b Náhrada za stratu času
janiely
02.06.15,09:32
ďakujem pekne avalik
ivka70
02.06.15,09:36
Ak cez vikend len cestuje, tento cas sa nepocita do pracovneho casu.
Ak pracuje, skutocne odpracovany cas pocas vikendu sa pocita do pracovneho casu - v tvojom pripade ako praca nadcas.
avalik
02.06.15,09:36
len pozor, čas strávený cestovaním mimo pracovného času do miesta výkonu práce a späť nie je výkon práce - tam prichádza do úvahy § 96b
janiely
02.06.15,09:40
jasné, ďakujem, zarátava sa len riadny výkon práce na pracovnej ceste.
Avšak zastavila som sa pri:
(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere 8 hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

To znamená, že ak za 4 mesiace bude mať len tých 16 hodín (8x2dni) nadčasov v jednom týždni mohlo by to byť ešte OK?
avalik
02.06.15,10:03
spĺňa 16 hodín v období 4 mesiacov definíciu: "v priemere 8 hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich" ? ;)
janiely
02.06.15,10:07
veľmi pekne ďakujem avalik :)

A ešte, ak mi vieš pomôcť s týmto :) :: (5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

To znamená, že ak neexistuje dôvod podľa § 94 ods.2-4, potom nemôže byť nadčas dohodnutý na deň pracovného pokoja, t.j. sobota a nedeľa?
ivka70
02.06.15,10:42
Vies, otazky sa nezadavaju cez komentare ...zadaj si otazku riadne, urcite ti niekto odpovie