Ingrid Ondruskova
02.06.15,14:39
Zdravm, prosím všetkých ktorí už riešili niečo podobné...máme na dedine chalupu a náš susedný dom je na predaj, dom je síce opustený, ale má v ňom trvalý pobyt jeden starý človek, ktorý je v starobinci /ale nie je majiteľom nehmuteľnosti/ no a majiteľka domu potrebuje súrne peniaze a chce dom predať a rokovala s nami ako s prvými kupcami, zároveň oslovila aj ďalšieho suseda a ten prišiel za nami, že by sme si mohli ten pozemok kúpiť spoločne a potom ho rozdeliť napoly...všetko by bolo potiaľto fajn, ale máme niekoľko otázok:
napr. či s predajom musí súhlasiť ten starý dedko, aj keď nie je majiteľ čo je v starobinci ....ja som už navštívilia geodeta, či by nám ten pozemok vedel pozdĺžne zamerať, on v tom nevidel problém, ale keď som mu povedala o vecnom bremene, povedal, že by bolo fajn, že pri prepise kúp.zmluvy by tam už to bremeno nebolo, ale ako to dočerta urobiť....dedko je pri plnej sile, pochybujem, žesa dobrovoľne zriekne "strechy nad hlavou" aj keď žije v starobinci, možno bude myslieť na "zadné vrátka"....
ivka70
02.06.15,12:53
Dedko nie je majitel ,ale ma vecne bremeno dozivotneho byvania v nehnutelnosti?
Chobot
02.06.15,13:16
Dedko nemusí dávať súhlas k predaju. Dom môže majiteľ predať aj bez jeho súhlasu. Vecné bremeo - právo dožitia tam ale zostane. To sa nedá zrušiť bez jeho súhlasu.

Ak sa dobrovoľne nezriekne práva dožitia, tak vám nezostane nič iné, iba čakať na to dožitie.

Ale kúpiť to môžete. Pozemok si zatiaľ rozdeľte iba podľa ústnej dohody, záhradu, dvor aj dom budete môcť užívať. Akurát ho nebudete môcť zbúrať. Teraz to bude asi lacnejšie, než o pár rokov, keď dedko zomrie. Ja by som to videl ako dobrú investičnú príležítosť pre budúcnosť.
misoft
02.06.15,13:18
...alebo ho "popohnať"....
arizona
02.06.15,13:23
Dedko nema pravo rozhodovat. Vecne bremeno sa da zrusit dohodou,suhlasom a podpisom dedka a zavkladovat na katastri,aby ste nekupovali dom s VB.

Ak dedko nebude suhlasit,mozete to riesit sudnou cestou. Je velka sanca,ze sud vam vyhovie,nakolko dedko dom neobyva a ma zabezpecene byvanie v domove dochodcov.

Alebo mozete kupit dom aj s vecnym bremenom...podla mna je mala sanca,ze by dedko v pokrocilom veku sa chcel nastahovat k cudzim ludom

Doplnenie:
Este ma napadla jedna moznost.
Neviem,ako majitelka prisla k domu a ako sa dedko stal vecnym bremenom...( tipnem si,ze rodic daroval dom dcere a dohodli sa na zriadeni VB)...ako sa to bezne robi.
Ak je ta dcera terajsia majitelka a chce dom predat,moze si vecne bremeno preniest na svoju inu nehnutelnost. Dedko bude mat zadne vratka,dcera peniaze z predaja a vy mozete kupit nehnutelnost uz cistu,bez tiarch.
Problem s VB si vyriesia v rodine...
Chobot
02.06.15,13:33
Ja by som sa s takým starým človekom nesúdil. Svedomie by mi to nedovolilo. Kto vie, ako by to psychicky znášal, že musí chodiť na súdy. Ak by sa mu niečo počas sporu stalo, mohol by som si to vyčítať.

A kto vie, ako dlho by taký spor trval. TAk jednoducho by mu to právo nezrušili - predsa len - čo ak príde o ten domov dôchodcov, Kde by zostal? Na ulici? To je jeho jediná zácharana - ten dom.

Byť sudcom, tak riadne vyobraciam navrhovateľov. Ak je dedko pri plnej sile, stále je šanca, že sa bude chcieť vrátiť do domu a užívať ho. Keby bol v kóme a pripútaný na lôžko - to by bola iná situácia.
Peggynka
02.06.15,13:41
Keď to kúpiš,budeš musieť sledovať,či dedko žije a potom sa dostať k jeho úmrtnému listu,aby si mohla na katastri zrušiť vecné bremeno :) A o "dedkovi" vieš čo? Tá majiteľka sa k domu dostala darovaním? Preverila by som skutočnosti,lebo sa ti môže stať,že dom dáš do poriadku a vráti sa ti 40r. "dedko" a bude si užívať VB.Aj také sa stáva.Aj podmienky VB (úhrada za plyn,vodu,elektrinu...) sú ošetrené vo VB?
Ingrid Ondruskova
02.06.15,14:42
Presne tak...
Dáša_
02.06.15,14:43
je v katastri zapísané vecné bremeno alebo tam má iba trvalý pobyt? Lebo ak tam má iba registrovaný trvalý pobyt, nič sa nedeje
arizona
02.06.15,14:48
Suhlasim,z moralneho a ludskeho hladiska je to nefer. Ale nepozname podrobnosti,takze som len napisala bezne moznosti.
Chobot
02.06.15,14:51
Nepísal som preto, aby som ti oponoval. Máš pravdu, tá možnosť tam je, len som pridal svoj postreh.
Ingrid Ondruskova
02.06.15,15:28
Ďakujem za reakcie, na katastri je vecné bremeno zapísané- na právo dožitia, pre nás je to veľmi osobné, toho pána poznáme dlhé roky /cca 15-18 r./, kedysi sa nám staral o záhradu, kosil ju a pod., je to zlatý 75-ročný človek, a môže žiť ešte kľudne aj 10 rokov /ja mu to aj želám/, len nás štve, keď to kúpime, že s tým nemôžeme nič robiť, prerábať zrúcať a tak....ja byť na jeho mieste, tiež by som nič nepodpisovala, určite chce mať istotu "návratu" do domu, kde žil hádam aj 60 rokov!!! mám známu, ktorá je riaditeľkou toho starobinca, vyzistím, či tam bude pán ubytovaný až do "konca života"....
Ingrid Ondruskova
02.06.15,15:45
Ešte by som chcela okomentovať "arizona", nápad dobrý ale pravdepodobne nerealizovateľný, pokiaľ viem, starý pán je bezdetný a dom predáva jeho neter a spolu dobre nevychádzajú a okrem toho majiteľka tlačí na nás , že chce vopred zálohu...V ŽIADNOM PRÍPADE!!" nie sme včerajší
P.S.: ináč cena nie je až taká výhodná, porovnateľná alebo aj trochu vyššia ako býva zvykom pre podobný typ nehnuteľnosti....v danej lokalite....
arizona
02.06.15,16:18
Pani uz chce zalohu a este nema nehnutelnost cistu? Dom s vecnym bremenom sa tazko predava,toho by si mala byt vedoma. Straca na hodnote,lebo su mozne nezhody v buducnosti. Malokto chce riskovat. Navrhnite majitelke,nech si VB prenesie,ako som pisala vyssie. Ved to je jej zavazok...nie vas. Je od nej neseriozne,ze ho chce presunut na cudzich ludi
Ingrid Ondruskova
02.06.15,16:33
Môj plný súhlas....
misoft
02.06.15,16:46
Ingrid - môj pohľad - stojí ti za to ten starý dom? Ak nie - pošli ju (vieš kde) a pokiaľ tá barabizňa je na spadnutie - čo tak upozorniť samosprávu, že padá a ohrozuje okolie?
Mária27
02.06.15,16:56
občiansky zákonník

§ 109

Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.
branislavp
03.06.15,04:05
Vecného bremena sa nezbavíš pokiaľ dedko žije. Keď to má byť po poriadku tak aj dedka nechajte na pokoji. Kúpte si nehnuteľnosť aj s dedkom a je po špekuláciách.