Jurašek
02.06.15,23:36
Dobry den, termín sa blíži a ja sa stále neviem pohnut z miesta, takže od začiatku. Za r. 2014 mám príjem len zo zamestnania v zahraničí, ale predal som darovaný byt na Slovensku. Darca bol oslobodený od platenia dane, bol vypracovaný odhad a za rovnaku sumu sa byt aj predal. Takže k otázke, stále platí že aj ked danová povinnost z predaja darovanej nehnutelnosti je 0,- tak sa musí podavat DP FO typ.B ? Dakujem
avalik
02.06.15,22:23
marjankaj
03.06.15,00:09
No nie je to tam presne napísané.
Je povinný podať DP typu B ak príjem z predaja(odhadnutá cena)+príjem zo zamestnania presiahne 1/2 nezdaniteľnej časti.
Jurašek
03.06.15,09:29
o.k, tak je to jednoznačne typ.B ? Vysledok 0,- nič nemení na povinnosti podat typ. B a nie typ.A?!....konkrétne, aspon čo som zistil mi totiž vychádza, že príjem zo zahraničia ( Irsko ) použijem metodu vynatia kedže som dane zaplatil tu a z bytu tam bude tiež 0,- .........kadže mám aj tak podávat DP FO typ.B? Ešte by som mal technicku, napr. si najdem osobu/firmu ktorá DP pre mna pripraví, ja ho musím podpísat a tá osoba/firma v mojom mene toto DP može podat? Stačí podpis alebo je potrebné nejaké splnomocnenie, overený podpis atd.? Dakujem
kn-alka
03.06.15,09:33
Je jedno, aký je výsledok - základ dane - daň, DP musíš podať, ak tvoje príjmy (nie základ dane) sú vyššie ako 1901,67 €
Ty podávaš DP typu B, uvedieš príjmy zo zamestnania, aj príjmy z predaja nehnutelnosti.
Daň = nula.

Podpísané DP môže za teba hodiť do podatelne ktokoľvek, prípadne sa môže zaslať poštou - doporučene
Jurašek
03.06.15,10:04
dobre, tak platí čo som zatial vyčítal z netu, teda že možem použit metodu vynatia - že je to na mne, čo sa mi viac hodí a vysledok bude fakt 0,- a rovnako tak byt darca oslobodený ja nie, ale ked sa použije ako náklad tá cena za ktoru by sa mohol predat, ak by sa nedaroval ( odhad) tak rovnako 0,- a jediná ,,nepríjemnost,, je to hodit na formulár, to si budem musiet asi niekoho nájst, podotázka:....vie mi niekto povedat aká suma by za takto vypracované DP bola adekvátna, kolko by bolo slušné aby si za to firma/osoba zobrala? Dufam že to nie je neslušná otázka, cenníky na nete toho moc nepovedia, skušal som. Dakujem
kn-alka
03.06.15,10:12
Katy a R
03.06.15,16:03