Semancia
03.06.15,06:26
Užívam parcelu pri dome už 40 rokov.Je to parcela E a je v intraviláne obce.Parcelu užívam v domneni,že je moja.Teraz som sa dozvedel,že na parcele su zapísaní 8 nezístení vlastnici.Ako mám postupovaťak chcem parcelu vydržať.

Doplnenie autorkou:

Daň za pozemok pre obec som platil ja. Toho času,je parcela evidovaná bez L.V.Majitelia,ktorí su evidovaní na L.V.pred ROEP.nadobudli parcelu dedením od roku 1914-1924 a už su mrtvy a kto po ních dedil neviem zistiť.
Anik
03.06.15,04:48
Ak má pozemok vlastníkov čo v Tvojom prípade má nedá sa vydržať.
Ice dive
03.06.15,05:08
hmm... no a kto platil za danú parcelu obci daň z nehnuteľnosti... dobromyselnosť je jednou zo základných podmienok vydržania... to že 40 rokov niečo užívaš ešte neznamená, že je to tvoje... musel by si mať nejaký doklad, ktorý by tvoju dobromyselnosť potvrdzoval, napr. nejaký doklad o tom, že si to pred 40 rokmi od tých vlastníkov kúpil, avšak ani to ti negarantuje úspech pri vydržaní...
misoft
03.06.15,09:40
No pokiaľ by bol dokument o tom, že pred 40 rokmi to odkúpil - tak by sa už nejednalo o vydržanie, veď podľa dokladov by bol na "svojom".
A "svoje" predsa nemôže vydržať...
misoft
03.06.15,09:54
Ice dive
03.06.15,10:36
myslel som to skôr ako mať doklad, o tom, že by sa preukazovala jeho dobromyselnosť v tom, že mal za to, že niečo nadobudol... ako napr. v minulom storočí, si susedia vymieňali pozemky ale o zmene si vymenili len dajaký papier, ktorý by nesplňal náležitosti kúpnopredajnej zmluvy ale zakladal vieru v to, že pozemok nadobudli... ale kataster to nezavkladoval... vydržanie určite nefunguje tak, že nejaké územie si obsadím a pokiaľ ma 10 rokov nikto nevyhodí tak som vydržal...
branislavp
19.06.15,17:38
No tak zisti nástupivších dedičov po nezistených vlastníkoch. Najskôr na obecnom, či mestskom úrade. Spolupracuj s týmtito úradmi. Najskôr musíš zistiť žijúcich dedičov a potom obnoviť dedičské konanie po nezistených vlastníkoch. Inak to nepôjde. Vydržaním určite nie, lebo zistení dedičia Ti nemôžu nič podpísať, darovať, ani predať, lebo nie je čo.
Erzebeth
20.06.15,13:39
Ako je evidovaná, keď nie na LV ? Pozemok si užíval dobromyseľne. Je to ale len jedna z podmienok na vydržanie nehnuteľnosti. Bol u vás robený ROEP ? Lebo ak ano, každá parcela je evidovaná na LV. Aj s neznámymi vlastníkmi. Ak ROEP nebol, môže byť parcela evidovaná aj v pkn vložke. Vydržať môžeš pozemok pred ROEP aj po ňom. V každom prípade musíš nájsť právnych nástupcov po pôvodných majiteľoch. Tí ti musia podpísať prehlásenie, že nemajú výhrady k tomu, aby si si predmetný pozemok vydržal.
AmmiS
24.06.15,18:44
Dlhodobá držba nehnuteľnosti právnymi predchodcami žalobcov bez toho, že by bola preukázaná skutočnosť, ktorá mohla v nich vyvolať presvedčenie, že sa stali vlastníkmi nehnuteľnosti nepostačuje pre ustálenie splnenia podmienok nadobudnutia vlastníckeho práva vydržaním.

(rozsudok Najvyššieho súdu SR z 30.marca 2011, sp. zn. 3 Cdo 12/2010)
romarico
25.04.16,20:21
a to prehlásenie že nemajú výhrady pôvodný majitelia / násttupcovia ... treba/je povinné podpis overiť u notára/matrike od nich ? ďakujem
romarico
01.05.16,18:07
kto vie odpovedať ? ďakujem
Erzebeth
16.05.16,01:15
Niektorý notár vyžaduje overené podpisy, niektorý nie. Treba sa opýtať konkrétneho notára, ktorý bude osvedčenie robiť.
LeonN1
07.06.16,19:26
musi byt overený podpis ... (novela notárskeho poriadku z 01.12.2015)
romarico
22.10.16,18:08
Ďakujem