TomasBugiy
03.06.15,07:57
Vediem účtovníctvo jednej malej akciovej spoločnosti (zmena právnej formy z s.r.o. do a.s. v roku 2014). Podľa §20 zákona o účtovníctve nespĺňame žiadnu podmienku nato, aby sme mali povinnosť vyhotoviť výročnú správu- Lenže v Obchodnom zákonníku je v § 192 ods. 2 nasl. znenie: "Predstavenstvo predkladá valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou individuálnou účtovnou závierkou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu vyhotovenú podľa osobitného predpisu. V lehotách určených stanovami, najmenej však jedenkrát ročne, ako súčasť výročnej správy predkladá predstavenstvo valnému zhromaždeniu na prerokovanie správu o podnikateľskej činnosti spoločnosti a o stave jej majetku." - Samozrejme tento text je aj v stanovách spoločnosti a teraz som v pomykove, či je povinnosť tú výročnú správu urobiť alebo nie, lebo keď sa zamyslím nad tým OZ, tak ten hovorí, že povinnosť vyhotoviť VS mám a osobitný zákon (zákon o ÚČT. mi povie len ako a nie či mám povinnosť.
a_je_to
03.06.15,13:54
Ak je v § 192 OZ s náplňou povinností predstavenstva odkaz na osobitný zákon, tak ten určuje, či máš povinnosť, alebo nie. Podľa toho, ako píšeš zrejme taká povinnosť podľa osobitného zákona nevznikla ... Teda ani predstavenstvo nemá takú povinnosť ...