elenka
24.05.06,15:24
Zamestnanec má podpísanú dohodu o vrátení nákladov spojených so školením - v prípade nedodržiana dohodnutých podmienok zotrvania v pracovnom pomere 2 roky. Školenie sa uskutočnilo v zahraničí - ČR.
Mňa zaujíma, či do povinnosti vrátiť náklady spojení so školením spadajú i náklady za stravné, ktoré boli vyplácané v Kč.
Prosím vas, ktorí máte skúsenosti a vedomosti o radu.
Ďakujem
KEJKA
24.05.06,13:40
Ak je znenie zmluvy - úhrada nákladov....tak všetky náklady, ktoré ste zúčtovali do nákladov firmy a súvisia so školením, sa započítavajú na účely uplatnenia náhrady, resp. jej alikvotnej časti.
Tweety
24.05.06,13:42
Zamestnanec má podpísanú dohodu o vrátení nákladov spojených so školením - v prípade nedodržiana dohodnutých podmienok zotrvania v pracovnom pomere 2 roky. Školenie sa uskutočnilo v zahraničí - ČR.
Mňa zaujíma, či do povinnosti vrátiť náklady spojení so školením spadajú i náklady za stravné, ktoré boli vyplácané v Kč.
Prosím vas, ktorí máte skúsenosti a vedomosti o radu.
Ďakujem
Ak tá účasť na školení bola ako SC, za ktorú patria náhrady,tak by som nepožadovala ich vrátenie.:cool:
elenka
25.05.06,04:30
Tweety, školenie bolo 2 mesiace, končilo získaním certifikátu. Ubytovanie zamestnankyňa mala hradené zamestnávateľom, cestovné jej preplatili po predložení lístkov a stravné jej dávali týždenne oproti podpisu. Zamestnávateľ
má sídlo na Slovensku.Neviem či mala podpísaný cestovný príkaz. (jedná sa o moju dcéru)
Len som trochu zapochybovala, či je možné žiadať vrátiť stravné, na ktoré vlastne je zákonný nárok, ale neviem to nikde v zákone nájsť.
Ďakujem - až sa môžeš ešte tomu venovať, tak by som ti bola vďačná.
Tweety
25.05.06,05:18
Tweety, školenie bolo 2 mesiace, končilo získaním certifikátu. Ubytovanie zamestnankyňa mala hradené zamestnávateľom, cestovné jej preplatili po predložení lístkov a stravné jej dávali týždenne oproti podpisu. Zamestnávateľ
má sídlo na Slovensku.Neviem či mala podpísaný cestovný príkaz. (jedná sa o moju dcéru)
Len som trochu zapochybovala, či je možné žiadať vrátiť stravné, na ktoré vlastne je zákonný nárok, ale neviem to nikde v zákone nájsť.
Ďakujem - až sa môžeš ešte tomu venovať, tak by som ti bola vďačná. AK jej tieto náklady boli preplatené, tak určite to bolo na cestovný príkaz. Tieto náklady by nemala firma požadovať späť. Bol to ich daňovo uznaný náklad.
elenka
25.05.06,06:40
Presne si to myslim i ja - navyše je sro.
A ty si teraz myslis, ze okrem stravného aj náklady cestovné ? Hotel neviem, lebo sro má ubytovanie v hoteli prenajaté trvale, lebo im školenia bežia prakticky celý rok.
Ale trošku mi chýba podloženie v zákone - poraď kde to hľadať.
Ďakujem.
Tweety
25.05.06,06:45
Presne si to myslim i ja - navyše je sro.
A ty si teraz myslis, ze okrem stravného aj náklady cestovné ? Hotel neviem, lebo sro má ubytovanie v hoteli prenajaté trvale, lebo im školenia bežia prakticky celý rok.
Ale trošku mi chýba podloženie v zákone - poraď kde to hľadať.
Ďakujem. Je to v ZP § 153,154,155.:cool: V § 155 odst.3 okrem iného, je tam uvedená maximálna výška úhrady, tj. 3/4 celkovej sumy nákladov.
Vzdelávanie zamestnancov
§ 153
Zamestnávateľ sa stará o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov alebo o jej zvyšovanie. Zamestnávateľ prerokuje so zástupcami zamestnancov opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie.
§ 154
1) Zamestnancovi, ktorý vstupuje do pracovného pomeru bez kvalifikácie, zabezpečuje zamestnávateľ získanie kvalifikácie zaškolením alebo zaučením. Po skončení zaškolenia alebo zaučenia vydá o tom zamestnávateľ zamestnancovi potvrdenie.
(2) Zamestnávateľ je povinný rekvalifikovať zamestnanca, ktorý prechádza na nové pracovisko alebo na nový druh práce, alebo na spôsob práce, ak je to nevyhnutné najmä pri zmenách v organizácii práce alebo pri iných racionalizačných opatreniach.
(3) Zamestnanec je povinný sústavne si prehlbovať kvalifikáciu na výkon práce dohodnutej v pracovnej zmluve. Prehlbovanie kvalifikácie je aj jej udržiavanie a obnovovanie. Zamestnávateľ je oprávnený uložiť zamestnancovi zúčastniť sa na ďalšom vzdelávaní s cieľom prehĺbiť si kvalifikáciu. Účasť na vzdelávaní je výkonom práce, za ktorý patrí zamestnancovi mzda.
§ 155
(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.
(2) Dohoda podľa odseku 1 musí obsahovať
a) druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,
b) študijný odbor a označenie školy,
c) dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere,
d) druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.
(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Najvyššia suma úhrady vynaložených nákladov nesmie prekročiť tri štvrtiny celkovej sumy vynaložených nákladov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.
(4) Do doby zotrvania v pracovnom pomere sa nezapočítava čas
a) základnej služby, náhradnej služby a civilnej služby,
b) rodičovskej dovolenky,
c) neprítomnosti v práci z dôvodu výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody a väzby, ak došlo k právoplatnému odsúdeniu.
(5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 100 000 Sk. V takom prípade nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.
(6) Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov nevzniká, najmä ak
a) zamestnávateľ v priebehu zvyšovania kvalifikácie zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa zamestnanec bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilý na výkon práce, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu,
b) pracovný pomer sa skončil výpoveďou danou zamestnávateľom z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov,
c) zamestnanec nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia prácu, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, prípadne stratil dlhodobo spôsobilosť vykonávať ďalej doterajšiu prácu z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. c),
d) zamestnávateľ nevyužíval v posledných 12 mesiacoch počas najmenej šiestich mesiacov kvalifikáciu, ktorú si zamestnanec zvýšil.
elenka
25.05.06,07:22
Ďakujem Tweety,
dala si si námahu - to všetko mám preštudované ale nikde neviem zistiť, či je možné stravné žiadať vrátiť - vychádzam z toho, že zamestnávateľ má povinnosť (nie je to dobrovoľné) zabezpečiť stravovanie (pokladám to na úroveň ako že má nárok na dovolenku).
Pre obraz ti vypíšem z "dohody o zvýšení kval...", čo je povinná vrátiť, ak záväzok nesplní : ...náklady spojlené so zvýšením kvalifkácie. Ide o náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku počas zvyšovania kvalifikácie vrátane odvodov zamestnávateľa na sociálne a zdravotné poistenie za zamestnanca, zaplatené kurzovné za kurz, a náhradu cestovných nákladov (poplatok za ubytovanie, cestovné a stravné).
Tweety, nechcem ťa veľmi zaťažovať, ale pozri sa ešte aj na toto.
Ďakujem
KEJKA
25.05.06,07:25
Ak je znenie zmluvy - úhrada nákladov....tak všetky náklady, ktoré ste zúčtovali do nákladov firmy a súvisia so školením, sa započítavajú na účely uplatnenia náhrady, resp. jej alikvotnej časti.
znova odcitujem svoju odpoved... myslím že je správna a treba vychádzať z písomnej dohody. Odcitujem aj z predchádzajúceho príspevku :

§ 155
(1) Zamestnávateľ..môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.
(2) Dohoda podľa odseku 1 musí obsahovať
a) druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,
b) študijný odbor a označenie školy,
c) dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere,
d) druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.
.......................
takže miesto dohadov, si treba preštudovať dohodu a vychádzať z nej. Ak náhodou nebola podpísaná, nebude musieť vrátiť nič! Ak bola podpísaná, tak by v nej mala byť uvedená presná suma, alebo aspon tie DRUHY nákladov. Ak medzi druhmi nebudú náklady na cestovné či diéty, tak sa požadovať za ne náhrada nebude môcť.:p
Tweety
25.05.06,07:26
Ďakujem Tweety,
dala si si námahu - to všetko mám preštudované ale nikde neviem zistiť, či je možné stravné žiadať vrátiť - vychádzam z toho, že zamestnávateľ má povinnosť (nie je to dobrovoľné) zabezpečiť stravovanie (pokladám to na úroveň ako že má nárok na dovolenku).
Pre obraz ti vypíšem z "dohody o zvýšení kval...", čo je povinná vrátiť, ak záväzok nesplní : ...náklady spojlené so zvýšením kvalifkácie. Ide o náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku počas zvyšovania kvalifikácie vrátane odvodov zamestnávateľa na sociálne a zdravotné poistenie za zamestnanca, zaplatené kurzovné za kurz, a náhradu cestovných nákladov (poplatok za ubytovanie, cestovné a stravné).
Tweety, nechcem ťa veľmi zaťažovať, ale pozri sa ešte aj na toto.
Ďakujem
Ak je dohoda postavená takto, dcéra súhlasíla s jej podmienkami, neviem či sa bude dať s tým niečo robiť.Treba iba vypočítať, či nebude prekročená maximálna výška podľa § 155 odst.3. Ak by bola, tak ten § nepustí ďalej.
Chobot
25.05.06,07:29
Zamestnanec má podpísanú dohodu o vrátení nákladov spojených so školením - v prípade nedodržiana dohodnutých podmienok zotrvania v pracovnom pomere 2 roky. Školenie sa uskutočnilo v zahraničí - ČR.
Mňa zaujíma, či do povinnosti vrátiť náklady spojení so školením spadajú i náklady za stravné, ktoré boli vyplácané v Kč.
Prosím vas, ktorí máte skúsenosti a vedomosti o radu.
Ďakujem

elenka, ja by som sa skúsil oprieť o ten §155, konkrétne odstavec 2, ktorý hovorí:

(2) Dohoda podľa odseku 1 musí obsahovať

a) druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,
b) študijný odbor a označenie školy,
c) dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere,
d) druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.

Najmä ten bod d) - v zmluve by mali byť vyčíslené náhrady, ktoré musí zamestnanec uhradiť. Ak tak nie je, tak si myslím, že zamestnávateľ nemá čo požadovať (alebo aspoň by sa tým dalo argumentovať), lebo dohoda nie je v súlade so ZP - chýbajú jej podstatné náležitosti.

V r. 1995 som aj ja bol na podobnom školení a podpísal som zotrvanie v PP. Vtedy do celkovej ceny školenia sa zarátavali aj cestovné náhrady, ktoré boli vyššie ako celková cena školenia. Vtedy to zákon upravoval inak - pri nedodržaní zamestnanec neuhrádzal výšku nákadov, ale vyhláškou stanovenú maximálnu sumu (bolo to nejakých 5000 za každý rok). Túto smu som mal uvedenú v dohode. Teraz by tam mala byť uvedená suma, ktorú môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca a je na dohode, čo všetko si tam zaráta. Treba to ale dohodnúť vopred, aby sa netalo takéto niečo, že taraz budú požadovať všetky náklady vzniknuté v tom čase.

Preto je to dohoda, aby zamestnanec videl, aká suma mu hrozí uhradiť, ak nedodrží podmienky. Preto sa môže taktiež rozhodnúť, že takúto zmluvu neuzavrie. Ak by ho zamestnávateľ nútil absolvovať zvýšenie kvalifikácie, tak potom už niemôže trvať na zmluve.
Chobot
25.05.06,07:32
Ďakujem Tweety,
dala si si námahu - to všetko mám preštudované ale nikde neviem zistiť, či je možné stravné žiadať vrátiť - vychádzam z toho, že zamestnávateľ má povinnosť (nie je to dobrovoľné) zabezpečiť stravovanie (pokladám to na úroveň ako že má nárok na dovolenku).
Pre obraz ti vypíšem z "dohody o zvýšení kval...", čo je povinná vrátiť, ak záväzok nesplní : ...náklady spojlené so zvýšením kvalifkácie. Ide o náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku počas zvyšovania kvalifikácie vrátane odvodov zamestnávateľa na sociálne a zdravotné poistenie za zamestnanca, zaplatené kurzovné za kurz, a náhradu cestovných nákladov (poplatok za ubytovanie, cestovné a stravné).
Tweety, nechcem ťa veľmi zaťažovať, ale pozri sa ešte aj na toto.
Ďakujem

Takže je to tam uvedené, síce nie v číselnom vyjadrení, ale jednoznačne špecifikované.

Tak potom už nezostáva nič iné, len to uhradiť. Do zmluvného vzťahu vstúpila doborovľne, vedela o rizikách, takže za porušenie musí rátať so sankciou. A tie cestovné náhrady požaduje oprávnene, lebo súvisia so školením, ako uvádza §155 odst. 1: "náklady spojené so štúdiom" a dohodli si ich v zmluve.
elenka
25.05.06,07:43
Ďakujem, už sa tým nebudem trápiť.
Ešteže je možnosť uhradiť na nesplnený záväzok alikvotnú časť z 3/4 skutočných nákladov.
Ešte mi to prosím upresnite - v dohode stojí : celková čiastka nákladov bola zamestnávateľom vyčíslená na ...... Sk. Dúfam, že mysleli celkovú čiastku nákladov, nie už spomínaných 3/4.
Tweety
25.05.06,07:44
Ďakujem, už sa tým nebudem trápiť.
Ešteže je možnosť uhradiť na nesplnený záväzok alikvotnú časť z 3/4 skutočných nákladov.
Ešte mi to prosím upresnite - v dohode stojí : celková čiastka nákladov bola zamestnávateľom vyčíslená na ...... Sk. Dúfam, že mysleli celkovú čiastku nákladov, nie už spomínaných 3/4. Ak celková, tak celková.
elenka
25.05.06,07:56
Takže vám veľmi pekne ďakujem, usmernili ste ma a nemusím sa už hrabať v zákonoch.
Ešte raz vďaka.
Pekný deň.
vieroska
22.04.08,11:31
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o usmernenie.Zamestnanec bol vyškolený v marci tohto roku. Avšak v mesiaci apríl 2008 skončil pracovný pomer. Viem, že úhradu vynaložených nákladov na vzdelávanie zamestnancov si môže zamestnávateľ uplatniť, len ak je spísaná dohoda (§155).Keďže zamestnávateľ tak zbytočne vynaložil náklady na vzdelanie, môže zadržať preukaz zamestnanca? A po vzájomnej dohode so zamestnancom žiadať od zamestnanca určitú sumu úhrady za vzdelávanie a následne vydať zamestnancovi preukaz, ktorý potom môže uplatniť aj v inom zamestnaní?
Denda
22.04.08,11:47
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o usmernenie.Zamestnanec bol vyškolený v marci tohto roku. Avšak v mesiaci apríl 2008 skončil pracovný pomer. Viem, že úhradu vynaložených nákladov na vzdelávanie zamestnancov si môže zamestnávateľ uplatniť, len ak je spísaná dohoda (§155).Keďže zamestnávateľ tak zbytočne vynaložil náklady na vzdelanie, môže zadržať preukaz zamestnanca? A po vzájomnej dohode so zamestnancom žiadať od zamestnanca určitú sumu úhrady za vzdelávanie a následne vydať zamestnancovi preukaz, ktorý potom môže uplatniť aj v inom zamestnaní?
O aký preukaz sa jedná?
vieroska
22.04.08,11:48
Ide o preukaz obsluhy vysokozdvižných vozíkov.
Denda
22.04.08,12:07
Ide o preukaz obsluhy vysokozdvižných vozíkov.
Nemôžete tento preukaz zadržať a v prípade, že ste ho prijali na pracovné miesto, kde bola nevyhnutnou podmienkou mať tento preukaz, ale vy ste ho zabezpečili počas trvania pracovného pomeru, nemôžete toto školenie považovať za náklady, ktoré by si mal zamestnanec hradiť.
Jedine keby ste mali podpísanú dohodu, ktorá tu bola v téme spomínaná a zamestnanec by súhlasil so zaplatením nákladov.
Chobot
22.04.08,13:56
Ide o preukaz obsluhy vysokozdvižných vozíkov.

Doplním Dendu:

Ten preukaz nie je majetkom firmy. Je to rovnaké, ako vodičský preukaz, tiež patrí osobe, ktorá absolvovala kurz.

To, že to firma zaplatila, je vecou firmy. Mala si vopred dohodnúť podmienky, za ktorých umožní zamestnancovi získať ten preukaz. Keby ste aj silou mocou zadržali preukaz, zamestnancovi nič nebráni nechať si vystaviť duplikát u firmy, kde skúšku absolvoval.
vieroska
22.04.08,16:52
Ďakujem za usmernenie. Prajem pekný zvyšok večera.