lenusikb
03.06.15,10:30
Dobrý deň.
Rozprávala som sa s kamarátkou, ktorá už má dieťa o tom čo a ako ja plánujem do budúcna. Povedala som jej, že by som chcela rodiť doma, mimo nemocníc a doktorov. Jej reakcia bola, že ak budem rodiť doma moje dieťa nedostane rodný list. Jediné o čom som vedela bol problém nájsť doktora, ale to s tým rodným listom ma zarazilo. Je to naozaj tak? musím kvôli rodnému listu rodiť v nemocnici ?
Kabaka123
03.06.15,08:43
Terezia13
03.06.15,08:43
a čo budeš robiť, keď nastanú komplikácie? máš predstavu o priebehu pôrodu?
tu vôbec nejde len o rodný list
jslancik
03.06.15,08:44
predpokladám, že nechce rodiť sama, ale bude mať pri sebe babu, ktorá vie, čo treba. A zoberie na seba riziko.
arizona
03.06.15,08:49
Ako vybaviť rodný list dieťaťa po domácom pôrode

Naše dieťatko sa narodilo plánovane doma. Vo štvrtok sa vybral manžel na matriku nahlásiť narodenie našeho dieťatka. Pracovníčky oddenia matriky boli veľmi prekvapené domácemu pôrodu, stretli sa s takýmto prípadom v našom meste po prvý krát. Tak oni ako aj my sme si overovali na MV SR postup pri zápise dieťaťa na matriku a následné vydanie rodného listu.

Ako to teda má byť?

Povinnosťou rodičov po domácom pôrode je do 3 pracovných dní nahlásiťnarodenie dieťatka. Môžete to spraviť ústne. Pracovníčky matriky sú povinné spraviť zápis.

K vydaniu rodného listu je však potrebné priložiť aj potvrdené tlačivo Hlásenie o narodení dieťaťa.

Môžete si ho stiahnuť z počítača. Toto tlačivo vypĺňa zdravotnícke zariadenie v ktorom žena rodí.

V prípade domáceho pôrodu kolonku zdravotnícke zariadenie podpíše gynekológ ku ktorému žena chodila počas tehotenstva do poradne, prípadne pediater, ktorý prevezme dieťatko do svojej starostlivosti.

Ak by na matrike potrebovali ešte čestné prehlásenie od matky,že porodila živé, zdravé dieťa…. sú povinní prísť k vám domov. To si overili pracovníčky matriky telefonicky na MV SR, keďže som sa odmietla dostaviť na úrad pár dní po pôrode. Napokon „papierovačky“ vybavoval môj muž.

Pracovníčka matriky prišla k nám domov- napísala som a podísala pred ňou čestné vyhlásenie, že som porodila zdravé a živé dieťa, mená rodičov, meno dieťaťa, dátum a čas narodenia, bydlisko…

Ešte v ten deň sme dostali rodný list. Ostatné „papierovačky“ na úradoch prebehli v kľude a rýchlo.

Potrebné údaje, potvrdené z MV SR nájdete v týchto zákonoch :

Zápis narodenia dieťaťa do matriky je upravená zákonom č. 154/1994 Z. z. o matrikách /ďalej len zákon o matrikách / v znení neskorších predpisov a ustanoveniami vykonávacej vyhl. MV SR č. 302/1994 Z. z. v znení neskorších predpis.

V prípade, že sa dieťa na základe rozhodnutia rodičov narodí v domácom prostredí, vzťahuje sa oznamovacia povinnosť na jedného z rodičov (pokiaľ by pri domácom pôrode neasistoval lekár….

Podľa § 20 vyššie citovanej vyhlášky vyhotoví matrikár s oznamovateľom narodenia dieťaťa zápisnicu, v ktorej je nevyhnutné uviesť všetky údaje o skutočnostiach, ktoré sú predmetom zápisu do knihy narodení. Ak niektorý zo zákonom ustanovených údajov chýba, matrikár nemôže uzavrieť zápis o narodení a vydať rodný list.

Podľa § 4 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 22/1988 Zb. o povinných hláseniach súvisiacich s ukončením tehotenstva „Hlásenie o narodení“ živého alebo mŕtveho dieťaťa podávajú zdravotnícke zariadenia na predpísanom štatistickom tlačive.

Citovaná vyhláška je podľa písomného vyjadrenia Ministerstva zdravotníctva síce zastaralá, ale stále platná.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že pracovník matričného úradu vyhotoví s oznamovateľom zápisnicu o narodení dieťaťa, kde budú uvedené všetky osobné údaje dieťaťa a rodičov dieťaťa, ale bez vyplneného, podpísaného a pečiatkou zdravotníckeho zariadenia opatreného tlačiva „Hlásenie o narodení“ nie je možné vydať rodný list dieťaťa. Zdravotnícke zariadenie /lekár-gynekológ, ktorý mal matku v starostlivosti počas tehotenstva, alebo detský lekár, ktorý uskutočnil prehliadku novorodenca, prípadne obaja lekári poskytnú súčinnosť/ je povinné potvrdiť ukončenie tehotenstva pôrodom živého alebo mŕtveho dieťaťa, pohlavie dieťaťa, pôrodnú hmotnosť a dĺžku.
viac http://vnimavetehotenstvo.sk/ako-vybavit-rodny-list-dietata-po-domacom-porode/
lujza.j
03.06.15,08:51
A ked bude nedajboze treba urobit sekciu....?! Ale je to kazdeho vec....
Gabi03
03.06.15,09:19
no cisto prakticky: kolegova zena to jednoducho nestihla a druhe dieta porodila doma vo vani :D takze ani jej dieta by nemalo dostat rodny list?... je to trochu ine, ze potom ich sanitka samozrejme zobrala do nemocnice
lenusikb
03.06.15,09:35
planujem mat pri sebe mojho gynekologa/porodnika + dulu .. porodna baba mi pride prilis malo v pripade komplikacii .. samozrejme ratam s tym ze co ak sa nieco po**** a preto tam bude priamo ten porodnik .. ale do nemocnice ist nechcem kvoli nedostatocnej akceptacii porodnych planov a kvoli tomu ze sa tam necitim dobre ..
kukučka
03.06.15,09:45
téma je o rodnom liste, nie pôrode