verena7
03.06.15,15:47
Môj známy -jednoduchý človek bez väčšieho právneho vedomia- bol vysťahovaný za jeho neprítomnosti z bytu, v ktorom mal trvalý pobyt cca 15 rokov a jeho hnuteľné veci z bytu všetky/televízor, chladnička, postele, .../ dcera vysťahovala a zaniesla do zberného dvora na zošrotovanie.On jej byt -garsonku- daroval/ cca pred 10 rokmi/.Platil si riadne nájomné a poplatky za byt.V súčasnej dobe ostal bezdomovcom ešte aj bez akýchkoľve vecí potrebných k prežitiu. .Ona využila situáciu ked bol na liečení. Je to invalidný dôchodca.Ja sa mu snažím pomôcť , ale neviem kde sa obrátiť hlavne o navrátenie jeho hnuteľných vecí.Môže to riešiť polícia? Dakujem.
Chobot
03.06.15,14:01
Tomu sa hovorí "Za dobrotu na žebrotu."

Alebo "Chová si na hrudi hada."

Na fundované odpoveď si nám dala málo informácií. Najmä, či mal v danom byte právo doživotného bývania. Či tam mal trvalé bydlisko. Či má nejakú dohodu s dcérou na to, aby v tom byte býval.

Ak nič z toho, tak bohužiaľ, aj keď to je zo strany dcéry nemorálne, je v práve. On býval v cudzom byte bez právneho nároku na bývanie.

Keď zavolá políciu, tá nič nezmôže. Dcéra preukáže vlastníctvo bytu. On nie je vlastník, nemôže sa dožadovať vstupu do bytu. Môže ju zažalovať za zničenie osobných vecí a žiadať finančnú náhradu. Ale vie dať návrh na súd? Vieš mu v tom pomôcť?

Mám silný pocit, že za tým bude niečo oveľa komplikovanejšie. Nechcem odsudzovať tú dcéru, ak nepoznáme aj verziu druhej strany. Nechce sa mi veriť, že by také niečo urobila po 10 rokoch len tak z ničoho nič. Niečo tomu muselo predchádzať.
jslancik
03.06.15,14:22
Ja by som veril aj tejto jednoduchej verzii. Co si malo pribehov cital tu na Porade? Ludia su casto svine, paradoxne casto ti najblizsi. Ale samozrejme, chcelo by to komplexnejsi pohlad.
Jakubec
03.06.15,17:13
Vyhodenie hnutelnych veci, pozri trestny zakonnik:

Poškodzovanie cudzej veci

§ 245

(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo

b) z osobitného motívu.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,

b) na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitného predpisu, alebo

c) závažnejším spôsobom konania.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo

b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

Pokial hodnota znicenych veci nebola ani mala, pojde iba o priestupok. Aj tak by mal poskodeny ist za tym, aby sa priestupok prejednal. Pokial ziska rozhodnutie, ze bol poskodeny, moze sa domahat nahrady skody a pripadne i vratenia daru (tu som si nie isty).
misoft
03.06.15,17:25
No i tu je istá "obrana" - Obč. zákonník §630:
"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
A vyhodenie vlastného rodiča na ulicu v čase jeho nemožnosti sa nejako brániť, zničenie jeho majetku - ja to teda ako dobrý mrav nevidím.....
Bednarova J
04.06.15,18:29
Da sa brániť - právne:
Podať žalobu o vrátenie daru
Podať žalobu o umožnenie užívania bytu na základe ústnej nájomnej zmluvy, bez jej zákonného ukončenia
Podať žalobu o náhradu škody na zničených veciach
Je to priestupok proti majetku
Požiadať súd o odpustenie od platenia súdnych poplatkov
a tiež listinu o vydedení.
lacotinka
04.06.15,21:38
Nebehajte po súdoch kým neviete celé merito
Bednarova J
05.06.15,03:35
? jasne, ze nie pisem len co sa da robit pravne
lacotinka
05.06.15,05:36
Nedostane tak či tak, ale !! :
Darovanie inému predsa nie je vydedenie
Bednarova J
05.06.15,06:04
nerozumiem prispevku, kto tvrdi, ze je to vydedenie, moze este urobit aj listinu o vydedeni - okrem vyssie spomenutych ukonov
lacotinka
05.06.15,06:48
Tožžžžžžžžžžžžž
včera o 21,29
písala nejaká Debnárová :
- Podať žalobu o vrátenie daru
- Požiadať súd o (odpustenie od platenia súdnych poplatkov a tiež) listinu o vydedení