Dorothea1
03.06.15,18:14
Zdravím každého, mala by som otázku, zdedila som po otcovi 1/3 nehnuteľnosti. Ďalšie 2/3 zdedili moji dvaja bratia, z ktorých jeden predal druhému svoj podiel, t.j. 2/3 nehnuteľnosti má môj brat a 1/3 mám ja. Brat sa chce do tejto nehnuteľnosti nasťahovať a chce odkúpiť môj podiel. Ja ho zatiaľ predávať nechcem, ako sa viem voči tomu brániť? Keď už, ta by som radšej kúpila ja tie 2/3 od neho, ale s tým on nesúhlasí. Vopred ďakujem za odpoveď.
Katy a R
03.06.15,16:19
však keď nechceš - nepredaj. ale ani on nemusí predať tebe.
Ale môžte dať návrh na súd - a ten rozhodne, čo bude s domom.
Dohoda je vždy najlepšie a aj nalacnejšie riešenie :).
Dorothea1
03.06.15,16:58
a keď to dá on na súd, tak asi ja prehrám ako menšinový vlastník, či?
misoft
03.06.15,17:02
A prečo by si prehrala? Len preto, že on má 2/3 a ty 1/3? Ak by tak súd "rozhodol" - ešte sú aj iné inštancie. Napr. i taká ústava v čl. 20 ods.1, ods.3 o tom píše...
Katy a R
03.06.15,17:10
sa dohodnite rozumne - a súd nič nemusí riešiť.... ako rozhodne súd (ak k tomu príde) - tak bude . ... môže napr aj nariadiť predaj domu a peniažky si rozdelíte.
Mária27
03.06.15,17:31
Brat tam môže zatiaľ bývať (ak tam ty nebývaš) a platiť ti za využívanie tvojho podielu.
Dorothea1
03.06.15,17:37
Ešte sa nenasťahoval, ale povedal mi o tom a chcel by začať rovno aj renovovať byt. Tvrdil mi, že už bol aj za znalcom a čaká len na znalecký posudok. Tento znalecký posudok je záväzný ak som nebola prítomná, bral by ho súd do úvahy, alebo by som radšej aj ja mala požiadať iného znalca o vytvorenie posudku, príp. ak viete, koľko zhruba stojí taký znalecký posudok. Ďakujem každému kto mi odpovedá.
Bednarova J
04.06.15,18:21
Pokiaľ sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť na užívaní nehnuteľnosti - rozhodne súd.
§ 139 Obč.Z.
(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
§141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

§ 142


(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.

Otázka znaleckého posudu:
§ 126 O.s.p.
Za dôkaz môžu slúžiť všetky prostriedky, ktorými možno zistiť stav veci, najmä výsluch svedkov, znalecký posudok, správy a vyjadrenia orgánov, fyzických osôb a právnických osôb, listiny, ohliadka a výsluch účastníkov. Pokiaľ nie je spôsob vykonania dôkazu predpísaný, určí ho súd.

Znalecký posudok zabezpečia buď strany - ak už dôjde ku súdnemu konaniu ( vo vašom prípade ešte nedošlo ) , a nebude jedna strana súhlasiť s posudkom, ktorý zabezpečila druhá strana bude súd postupovať podľa § 127 O.s.p. a
1) Ak závisí rozhodnutie od posúdenia skutočností, na ktoré treba odborné znalosti, ustanoví súd po vypočutí účastníkov znalca. Súd znalca vyslúchne; znalcovi môže tiež uložiť, aby posudok vypracoval písomne. Ak je ustanovených niekoľko znalcov, môžu podať spoločný posudok. Namiesto výsluchu znalca môže sa súd v odôvodnených prípadoch uspokojiť s písomným posudkom znalca.

(2) Znalecký posudok možno dať preskúmať aj inému znalcovi, vedeckému ústavu alebo inej inštitúcii.

(3) Účastníkovi, prípadne i niekomu inému môže súd uložiť, aby sa ustanovil k znalcovi, predložil mu potrebné predmety, podal mu potrebné vysvetlenia, podrobil sa lekárskemu vyšetreniu, prípadne krvnej skúške, alebo aby niečo vykonal alebo znášal, ak je to na podanie znaleckého posudku potrebné.

(4) Namiesto posudku znalca možno použiť potvrdenie alebo odborné vyjadrenie príslušného orgánu, o správnosti ktorých nemá súd pochybnosti.
Posudok na nenuteľnosť stojí rôzne podľa toho koľko na nej robil znalec, aké mal výdavky s cestou a pod.
cena sa počíta podľa z.č. 382/2001 Z.z. + vyhl. 491/2004 Z.z.